teyap
Canberk Gümüşay
Canberk Gümüşay

Tanrıya inanıyor musun ?

31 Temmuz 2015 Saat: 23:31
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 47.532 kez okunmuştur

Bugüne kadar yaşamış bütün peygamberlere, inen bütün kitaplara…

Oyun bitiyor. Yolun sonuna gelmek üzereyiz. Son peygamber Muhammed son kitap Kuran.

Allah size oyunun sonunun geldiğini söylüyor. Size yardım edecek başka bir peygamber ve başka bir kitap gelmeyecek…

Bu dünyada ki son günlerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz ?

“Ne çabuk geçti yıllar” dediğin kısa hayatını neden sonsuz sonsuz hayata değişiyorsun. Kaç ev kaç araba daha alacaksın bu sonu gelmiş dünyada.

Oysa çocukken yaşlı birinin elinden torbalarını alıp evine çıkartınca mutlu olan insanlardık biz. Kim öğretti bize parayla mutlu olunacağını ?  “ Öyle ama parasızda yaşanmıyor “ dedi hep birileri. Eğer bunun farkındaysa insanlar neden o zaman hep fani şeylere harcadılar paralarını.

Bu dünyaya üzerine etten kıyafet giymiş bir ruh olarak geldin. Ölünce götürebileceğin kadarı belli. İyilikle, yardımla, sevgiyle ve hoşgörüyle yaşayıp ruhumuzu güzelleştirip o ruhla sonsuza dek güzellik iyilik içinde yaşamak varken, neden daha büyük betondan duvarlara demirden arabalara madenden mücevherlere sahip olmayı daha mühim görür insan.

O geleli çok oldu… İnsanları günden güne saptırıyor. Kötülük, hırsızlık, haksızlık, acı, dehşet ve üzüntü her geçen gün artıyor. Onun kazanmasına izin mi vereceksin. Söylesene kaç yoksulun duasını aldın bu dünyada, başını okşadığın kaç sokak köpeği yaladı yüzünü, süt verdiğin kaç sokak kedisi sürtündü bacaklarına… Ne güzel hisler değil mi bunlar. “ Bunları yapmak için bile para lazım “ deyip özünüze hakaret ediyorsunuz.  Allah sizi ve duygularınızla hissettiğiniz her şeyi sevgiyle yarattı, parayla değil.

Kışın yakalanacağınız hastalıklara şifa olan meyveyi sebzeyi kışın, yazın yakalanacağınız hastalıklara şifa olan meyveyi sebzeyi ise yazın yetiştirdi.

Allah hepinizi kendi ruhundan bir parçadan iyilikle yarattı. Hayata beş sıfır başlar doğan her insan. Doğduğu an ölse cennetliktir ya hani bebek. O zaman yapman gereken tek şey o beş i elinde tutabilmek. Bir matematik hocasının ders döneminin ilk günü bütün öğrencilerine daha hiçbirşey yapmadan beş verip o notu elinde tutmalarını istemesi gibi aslında.

Hepimiz görevlerimizi biliyoruz da aslında işimize gelmiyor. Savaşlara, teröre, açlığa, ekonomik krize, doğal dengenin bozulmasına hep bi mazeret sunuyoruz birilerini bir şeyleri hedef gösteriyoruz. Tek sorununuz insan olamamak aslında. İnsan sıfatında olamamak. Bir cevap arıyorsanız hayata dair bir konuda, cevap içinizde. Çünki soruyu soran sizsiniz. Ve insanlar cevabını bildikleri soruları sorarlar hep bu konularda. Saptırılıyoruz, iyi olmamız gerektiğini biliyoruz ama şeytan saptırıyor diyorsunuz her zaman. Gerçekten iyi bir insan olmak istiyor musun ? Ozaman başınıza her kötü şey geldiğinde küfür ettiğiniz şeytana dua etmeyi deneyin. Hiç aklınızdan geçtimi şeytana dua etmek. Gerçek iyilik şeytana bile dua edebilmekten geçer. “ Allahım sen şeytanın günahlarını affet daha fazla insanlara vesvese vermesine izin vermeden ona merhamet et ve onuda yanına al  “  Ben şöyle inançlıyım böyle iyi insanım diyen bir din adamının veya başka bir insanın ağzından hiç böyle bir cümle duymadım. Varsa yoksa şeytan kulağına kurşun, lanet olsun kör şeytana dersiniz. Şeytanın bile sizin ona edeceğiniz duaya ihtiyacı var. Beklide tek kurtuluşu sizsiniz.

Sakız çiğneyince oruç  bozuluyor mu kolanya kokladım orucum bozuldumu midye dolma yemek caizmi göle düşsem abdest almış sayılırmıyım diye uğraşacağınıza içinizdeki ruhun sesine kulak verin. Ciğeri beş para etmez kesesini doldurmanın peşinde olan sözde din adamlarını dinleyip onların biryerlerinden uydurdukları hadisleri vaaz ları dinlemek yerine Allahın size verdiği iyilikten yaratmış olduğu ruhu dinleyin. Anlayacaksınız ki inancın iyiliğin doğruluğun ibadetin hiçbir şekli yok. Ateist diye hor gördüğün adamın sokaktaki hayvanlara hergün su götürmesi, sen sözde müslümanın bir ay boyunca oruç tutup aç kalıp açın halinden anlamak yerine sevap kazandım mı cennete gider miyim diye düşünmesinden çok daha hayırlı. Bahçede ağaçları sulayan amcanın yaptığı iş senin anlamını öğrenmeye tenezzül etmeyip ezbere Arapça bilmediğin anlamadığın cümleleri sıralayıp yere yatıp kalkmandan daha hayırlı bir iş. Dininizi bile o azınızın suyu aka aka dinlediğiniz din adamları yüzünden düzgün yaşayamıyorsunuz. “Türkçe meal okunarak hatim indirilemez” diye bir laf atıyor cübbeli sarıklı bir yobaz, Allahın sana nerde yaşadığını ne olduğunu ne bittiğini ne yapman gerektiğini nasıl mutlu olacağını gösteren o yüce kitabı hiçbirşey anlamadan İngilizce bilmeden İngilizce bir romanı okur gibi okuyup geçiyorsunuz. Devlet bile Allahla aldatıyor insanları. Çalıyor çırpıyor zarar veriyor savaş çıkarıyor.  Televizyonu açtığınızda gördüğünüz haberlerden, sokağa çıktığınızda trafikteki insanların tavırlarından, kahvehane de birbiriyle tartışan insanların hallerinden memnun değilseniz bunun sebebi inançsızlık. Müslüman bir ülke dediğiniz Türkiyede belki 1 milyon tane bile gerçek Müslüman çıkmaz. Allahla cennet pazarlığı yapan arkadaşlar, ateş sizi çağırıyor J

Hep birilerinin keselerini doldurmak için birilerinin beyinlerini tatmin etmek için kandırılıyorsunuz.

Bu dünyada ne savaşa ne tartışmaya ne çatışmaya gerekçe verecek hiçbirşey yok aslında insanlar gerçekten insan olsa. Dünya üzerinde basılmış, tüm fakirleri zengin edecek kadar parada açlığı bitirecek kadar besinde terörü bitirecek savaşları bitirecek kadar barışta var aslında. Sadece kullanmak isteyen insan yok. Ne var arap şeyh leri servetlerinden bir zerre verse afrikadaki açlık tamamen bitse, dünyada ülkeler olmasa vizeler olmasa herkes kardeşçe yaşasa. İtalyan sana pizza yapmayı öğretse sen afrikadaki çocuğa bilgisayar oyunu oynamayı öğretsen insan ilişkileri o kadar iyi olsa ırkçılık dil din ayrımı kalksa bir beyaz bir siyahi ye “naber zenci” diyip şakalaşarak sarılabilse, bi kürt bir laza saz çalmayı biz laz bir kürt e tulum çalmayı öğretse. Toplansak bir sabah yanmış bir ormana fidanlar dikmeye gitsek. Herkesi mutlu edecek kadar vatan yani toprak, para, gıda, lüks için üretilmiş şeyler varken neden birileri en fazlasına sahip olup diğerini açlıktan ölecek kadar kötü raddeye getiriyoruz.

İnsanlara rahat batıyor.  Birilerinin güç para hırsı dünyayı bu hale getiriyor işte. Arkanıza yaslanın ve bakın dünyaya. Bunu biz yaptık. Herşeyi kusursuz, rengarenk, zevkle, çeşitlilikle bizim için yaratılmış dünyayı bozduk. İnsan ilişkilerini, doğanın düzenini, her şeyi... Ha bide bu arada, gidecek başka bir yerimiz yok.  Dünyadaki hiçbirşey sonsuz değil. Öyle sanıyor dünyayı mahveden her insanoğlu. İçinde yaşadığı elmayı yiyip çürüten kurt gibi sonuna getiriyoruz dünyayı. “ Eee farkındayız bunların iyi hoş ama elden ne gelir ” mi diyorsun ?

Benim gibi düşünen, yoksulluğun açlığın ne olduğunu neden olduğunu bilen, ülkeleri yönetenlerin asıl amaçlarının ne olduklarını bilen, din adamlarının aslında ne yapmaya çalıştıklarını bilen herkesi toplayacağım. Her sektörden insan olacak. Aynı fikri aynı davayı paylaştığımız birsürü insan! Tamirci manav, iş adamı, fabrikatör, çöpçü, şarkıcı her sektörden insan. Zamanında nasıl her sektöre girip bozdularsa her şeyi, aynı şekilde her sektöre girip düzelteceğiz her şeyi. Örmeğin bir kanal sahibi kendi çizgi filmlerimizi yapıp yayınlayacak, çocuklarımıza yabancıların subliminal mesajla saptırmaya çalıştığı filmleri izletmeyeceğiz, oyuncak sektörüne geçip oyuncak tabancaları oyuncak kılıçları kaldıracağız. Öldürmeye yarayan bir aletin oyuncağı olmamalı çünkü. Fosil yakıt tüketimini tamamen durdurup yakıt satan firmalara elektrik enerjisi üretmeleri için arsalar kiralayıp benzincilerde elektrik satabiliriz. Kendi elektrikli arabamızı üretebiliriz. Doğaya zehirli gazları salmak zorunda değiliz.  Sevilen şarkıcılarla yardım konserleri düzenleyip yoksulluğu bitirebiliriz. Dışarıdan gdo lu ürünleri almayı bırakıp kendi çiftcimize destek olup daha ucuz daha sağlıklı besinler yiyebiliriz. Ülkemizdeki yeni genç  beyinlere yardım edip sağlık ulaşım yardım üretim alanında yeni birçok teknoloji ürünü üretmesini sağlayabiliriz. Dünyamızı paylaştığımız sokak canlılarına bakıp onlarla sevgi dolu yaşamak için aktiviteler yapıp bilgilendirme konferansları verebiliriz. Ve bunları yapmamıza engel olacak bütün din devlet adamlarına dur diyebiliriz. Kendi ülkemizi bırakın tüm dünyayı düzeltebiliriz…

Yeni yapılan otoban, sokağınızın karşısındaki kaldırım sizin için yeterliyse ruhunuzun sesini değil sevdiğiniz saydığınız kendi beyninizden inancınızdan ulu gördüğünüz o hırsızların yobazların sesini dinlemeye devam edin.

Ben bu sürünün parçası olmayacağım. Ve ölene kadar kendim gibi düşünen insanları bulup elimden gelen her şeyi düzeltmeye çalışacağım. Vede bu bana bindiğiniz milyon dolarlık arabalardan yaşadığınız milyon dolarlık villalardan daha fazla zevk verecek. Siz zenginliğin içinde bu dünyadaki her şeyi tüketip sırf yeni bir tat yeni bir şey arayışıyla uyuşturucu denemeye çalışırken ben bir bahçede kedilere yemek veriyor olacağım. Şunu unutmayın, kendi zevkiniz lüksünüz için maddi şeyler isterseniz bu çok çalışmayı gerektirir. Ama başkaları için karşılıksız iyilik yapmak üzere bir şey istedğinizde tanrı o kağıt parçalarını size yolda bile buldurur. Ve duyduğunuz hazzı huzuru bu dünyadaki hiçbirşeye değişemez Allahın yarattığı her şeye aşık olursunuz.

Bir şey yapacağınız zaman sonucunu umduğunuz, istediğiniz için yaparsınız. Bir motor ustası motoru tamir ederken sonunda çalışmasını istediği için yapar. Bir ilacı içerken sonucunda iyi hissetmek için içersiniz. Peki ya hayat. Sonucu ölüm olduğuna göre hepimiz ölmek için yaşıyoruz. Bu dünyaya yeni gelen bir bebeğe nasıl gülümsüyorsanız bu dünyadan o bebeğin geldiği yere geri dönen insanlara da gülümseyebilmeliyiz. Gittiğimiz yer iyi bir yer olmalı ki güzel olan her şey oradan geliyor. İyi şeyler yapmaya başladıkça iç huzurunuz artacak ve günümüzün sorunlarından olan panik atak stres anksiyete bozukluğu gibi tüm psikolojik rahatsızlıkları aşacaksınız. Ne iş yapıyor olursanız olun mutlu yapacak gece yastığa kafanızı rahat koyacaksınız. Ve hep karanlık kötü ürkütücü gösterilen çizilen resmedilen ama aslında sizi Allaha kavuşturacak olan baş meleklerden biri olan Azrail geldiğinde ona huzur içinde gülümseyerek bakacaksınız.

Bu yazımı benim hergün ettiğim bir duayla bitirmek istiyorum.

“ Allahım sen teksin, her şeyin yaratıcısısın, senden başka ilah yoktur. Bana iyilik yapmanın hayırlı iş yapmanın fırsatını ver. Karşıma sana olan inancımı sevgimi geliştirmem için yeni güzellikler çıkart, yarattığın her canlıya yardım et, herkese huzur, mutluluk ve sağlık ver. Amin J

 

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Cesaretin var mı aşka?5 Aralık 2011 Saat: 23:52
İnsanlar neye ağlamalı?31 Ekim 2011 Saat: 21:47
Terör, terör, terör…26 Eylül 2011 Saat: 23:21
Gel Abi Gel Yol Boş13 Eylül 2011 Saat: 00:08
Tüm Yazıları
Yukarı ↑