teyap

Güncel

Aile Haftası

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1993 yılında aldığı bir kararla 15 Mayısı “Uluslararası Aile Günü” olarak ilan etmiş ve 1994 yılından itibaren de tüm dünyada ve ülkemizde kutlanmaya başlanmıştır.

20 Mayıs 2021 Saat: 22:56
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.765 kez okunmuştur

Aile Haftası
Aile Haftası

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1993 yılında aldığı bir kararla 15 Mayısı “Uluslararası Aile Günü” olarak ilan etmiş ve 1994 yılından itibaren de tüm dünyada ve ülkemizde kutlanmaya başlanmıştır. Ayrıca bu günün yer aldığı hafta olan 15-21 Mayıs ise “Aile Haftası” olarak kabul edilmiştir.

İnsanların gelecek nesilleri oluşturmak adına bir araya gelmeleri hayatın doğalı olarak karşımıza çıkmakta.

Peki, bu kadar doğal olarak hayatımızın en önemli parçası için günler ve haftalar ilan etmenin sebebi ne olabilir?

Gelecek nesillerin sağlıklı bir psikolojik yapıya sahip olup, sağlıklı ilişkiler kurarak geleceğin mutlu devam etmesi en büyük amacımız ve çekirdek veya geniş ailelerimizin dikkate değer bir bölümünün bunu sağlayamadığı ortada. Bu sebeple ailenin sağlıklı olabilmesi için insanların düşünmelerini sağlamak adına “özel bir zaman” ayırmanın önemi ortaya çıkmakta.

Bu durum, günümüzün sorunu değil, var oluşumuzla beraber her zaman olan ve çözülmesi gereken bir sorun. Milattan önce 400’lü yıllarda yaşamış olan Platon’un öncülü Sokrates’in mutlu bir toplum düzeni hayalini anlattığı Devlet adlı eserinde, ailelerin çocuk yetiştirmedeki işlevsizliğini yok edebilmek adına belirli bir yaştan sonra çocuklara Devlet tarafından el konularak yetiştirilmeleri gerektiğini anlatmaktaydı. Ancak bizler bugün Çocuk Esirgeme Kurumunun devamı olan bakanlık olarak biliyoruz ki en iyi çocuk yuvası dahi, en kötü aileden daha kötüdür. Çünkü anne-babalık içine doğulan aileden ya da sonradan eğitimle öğrenilirken, çocuğun sığınma ihtiyacı evrenseldir.

Sosyal olarak hep şişirilen annelik ve babalık, öğrenilen ve içerisine doğulan ailede yaşanıp görülerek öğrenilmemiş ise sonradan hazırlanan programlarla farkındalık yaratarak öğretilmesi gereken bir konu. Hatta anne-baba olmadan önce “çift” olabilmenin dahi öğrenilmesi gerekebilir. Sonuçta bizler, hepimiz ya ebeveynlerimiz gibi oluyoruz, ya ebeveynlerimiz gibi insanlar ile evleniyoruz ya da bunların ikisini aynı anda yapıyoruz… Bu yüzden armut dibine düşüyor ve eğer mutlu çocuk yetiştiremeyen bir aile çocuğu olarak dünyaya geldiysek, gene mutsuz çocuklar yetiştirmek üzerine aile kuruyoruz…

Bu noktada sağlıklı aileler içerisinde yetişmek bir şans iken, bu şansın içerisine doğamamış olanlar için ise farkındalık yaratmak daha farklı bir şekilde gene Devlet’in görevi olarak eğitim ile insanlara ulaşıyor.

Geçmişin değiştirilemeyeceği gerçeği önümüzdeyken, her noktada geleceğe yatırım yapılması gerekliliğinin farkında olarak Bakanlığımız, mutlu ailelerin çoğalması adına ücretsiz Aile Danışma Hizmetleri sağlamakta, mutlu ailenin doğru ilişki kurabilmekten geçtiğinin bilinciyle gençlere Evlilik Öncesi Eğitimleri vermektedir. Aynı zamanda ailelerin her noktada desteklenmesi için Aile Eğitim Programı çalışmaları tüm ülkede yaygın bir şekilde yapılmaktadır

Sağlıklı ve mutlu aile içerisine doğmak bir şans olabilir ama unutulmamalıdır ki bu şansın olmadığı yerde eğitim ve danışmanlıkla tüm şanssızlık olarak görülen konular mutluluğa doğru çözülebilir…

Aile içerisinde mutluluğun bir şans değil bir hak olduğunun anlaşılması yolunda Bakanlık olarak tüm vatandaşlarımız için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Aile Haftası Kutlu olsun.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑