Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

Ölüler “Evet” desin.Ya öldürülenler “Hocaefendi”

04 Ağustos 2010 Çarşamba Saat 06:56

Cemaatinin üyelerine ne tür bir “ahlak” anlayışı aşıladığı Gebze’deki örneklerinden ortada olan Fettullah Gülen “Hocaefendi”, ABD’den aldığı talimat ile yine bastı “fetva”yı. “Hocaefendi” ölülerin bile mezarlıktan kaldırılıp “evet” oyu vermesi gerektiğini savundu ki o kadar olur. Ben kendi adıma şundan endişelendim. Şayet “Hayır” oyunun fazla çıkacağı anlaşılır da hele ki sandık kurullarında Fettullahçı “ahlak” sahipleri örgütlenirse, ölüler sandığa getirilip “evet” oyu verdirilir mi, verdirilmez mi?

 

AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Gebze Ticaret Odası’nın Meclis toplantısında yaptığı konuşmada 12 Eylül’de “evet” oylarının daha yüksek oranda çıkması durumunda ülkemize özellikle dış yatırımın yağmur gibi yağacağından falan söz ediyor. Işık nerede ne konuşacağını gerçekten çok iyi biliyor. Ancak bir tanımlama ile bir işçi kentinin milletvekili olan Fikri Işık hala Türkiye’ye yabancı yatırımın gelme gerekçelerinden birinin ucuz, sendikasız işçilik olabildiğini çözebilmiş değil. Biz bu ilçede, kar rekorları kıran Philips’in Gebze OSB’deki fabrikasında bile kar marjının beğenilmemesinden ötürü işten atmalara tanık olmadık mı, olduk? Fikri Işık bundan ne kadar haberdar.

 

Referanduma 1.5 aydan az bir süre kaldı. AKP’liler piknik, düğün, köşe bucak her ama her yeri gezip “Evet” oyunun verilmesi gerektiğini anlatıyor. Gitmedikleri tek bir yer var. Sendikalar. Henüz yandaş olmayan sendikaları da ziyaret ettiklerine tanık olmadım ancak onlar da kararlarını açıkladılar. Yakın zamandaki iki yorumumda da ifade ettim. Özellikle Gebze ölçekli çalışmalarda Gebze Sendikalar Birliği başta olmak üzere sendikalara ziyaretlerde bulunulup çalışma yapılacak mı? Bu temas ve diyaloglarda emekçilere “Evet” oyu vermeleri için ne tür gerekçeler sıralanacak? Bakınız. Çelmer’de, işverenin bariz bir şekilde mevcut Anayasa’yı çiğnediği işyerinde film koptu. Pazartesi günü öğlen saatlerinde başlayan işgal bu yorumu yazdığım (dün 10.00 suları) süreçte de devam ediyordu. Hadi. Tavuk kadar yürekleri varsa eylemden sonra AKP’liler Çelmer işçilerine gidip neden “Evet” oyu vermeleri gerektiğini anlatsın.

 

Şunu çok net ifade ederim ki Zeki Aygün, Fikri Işık, Eyüp Ayar dahil olmak üzere ilimizdeki hiçbir AKP’li de referandumun aslında ne getirip ne götüreceğinden bilgi, fikir sahibi değil. Maddeler üzerinden, yüzeysel cümle ve ifadeler ile insanlardan evet oyu vermeleri isteniyor. Oylamanın neden madde, madde yapılmadığına dair soruya verilen hiçbir somut yanıt yok. “12 Eylülcüler yargılanacak mı?” sorusunda her kafadan ayrı bir ses ve yanıt çıktığına, kendi adıma en az üç kez tanık oldum. Şekil ve görüntü o ki bu referandumda ne oylanacağının sadece bilmemiz gerektiği kadarını biliyoruz. Altından ne tür şeyler çıkacağına dair kuşkuyu ise emperyalist işbirlikçi Fettullah Gülen “Hocaefendi”nin ABD’den verdiği fetva körüklüyor. Kendi adıma şunu ifade ederim ki cemaatinin üyelerine ne tür bir “ahlak” anlayışı Gebze’deki örneklerinden ibaret olan “Hocaefendi”nin “evet” dediği her bir şeyde vardır bir satış, tezgah, Fettullahçı “ahlak”, nalet ve garabet.

 

 

“Hocaefendi” ölülerin bile diriltilip “evet” oyu vermesi gerektiğini savunuyor da diriyken öldürülenleri caydım, yaşamları ve yaşam biçimleri öldürülenlerin ne şekilde oy kullanması gerektiğine ilişkin bir yorumda, tespitte, işarette ve fetvada bulunmamış. Ya da belki bulunmuştur da benim dikkatimden kaçmıştır. Çok merak eden Demokrat Gebze Gazeteötesi’nin sitesinden de girip okuyabilir. Ona ne şüphe ki “milyonların” izlediği konuşmasında hepsine bir, bir yer vermiştir “Hocaefendi.”

İsrail’in Mavi Marmara’ya yaptığı saldırı sonrası her zamanki gibi faşizmi alkışlayan tavrı ile sokak eylemlerini bıçak gibi kesen “Hocaefendi” belki konuşmasının bir yerinde öldürülenlerin de ne tür oy vermesi gerektiği konusuna değinmiştir diyorum, başka da bi’şi demiyorum.

Bu yazı toplam (1062) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?