teyap
Turgut Güngör
Turgut Güngör

Mart 1958 Üsküdar vapuru faciası.

2 Mart 2011 Saat: 03:04
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.299.027.997 kez okunmuştur

Müslüman Milletimizin inancına, tarihine ve kültürüne uygun bir siyasi görüşün, Türk Siyaset platformunda yer almasının mutlak bir zorunluk olduğuna inanan, Milli Görüş zihniyetiyle Milli Nizam partisini kuran \"Herkes Milli Görüşçüdür ama farkında değildir söylemini en azından kendine ve düşüncelerine inanların kafalarına çakan,\"Namaz dinin direği, cihad ise zirvesidir. Biz siyaset değil cihad yapıyoruz” demekten şiddetli haz duyan, İslamın lideri olarak lanse edildiğinde gözleri daha bir başka bakan Saadet Partisinin Son Genel Başkanı Sayın Prof. Dr.Necmettin Erbakan’ı Hakkın Yoluna uğurladık.

Siyasi nüktedanlığı ile hafızalarımızda epey bir süre daha kalacak. Susurluk skandalı üzerine gerçekleştirilen ‘sürekli aydınlık için bir dakika karanlık’ söylemiyle eylem yapanlara “gulu gulu dansı yapıyorlar” benzetmesi yapan. “Bir kısım medya” lafını siyasi literatüre katan. \"Saadet Partisini \"Müslümanları alıp şuurlu Müslüman\" yapan bir imalathaneye benzeten Sayın Erbakanın hiçbir zaman hiçbir görüşüne katılamama rağmen Türk siyasetinde unutulmayacak ve küçümsenmeyecek bir yere sahiptir.

Bu nedenle Milli görüşçülerin, milli nizamcıların, Ulu Önderi, en büyük mücahit, anlamını bir türlü kavrayamadığım Adil düzen fikrinin isim babası, Sayın Profesör Dr. Necmettin Erbakan’a Yüce Mevladan Rahmet diler, varsa \"ki mutlaka vardır\"taksiratlarının bağışlanmasını niyaz ederim.

Neyse bugün 1 Mart 2011 Hatırlayanınız var mı bilmem ama yaşı ellinin üzerinde olanların ya da ansiklopedik bilgilere meraklı olanlarının mutlaka hatırlayacağı Üsküdar vapuru faciası ya da İzmit Körfez Faciası olarak bilinen Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ölümlü sivil deniz kazasının 52. yıl dönümü.
1 Mart 1958\'de İzmit - Gölcük arasında sefer yapan zamanın en köhne, en viran 3 silindirli buhar makinesiyle oyuncak gibi bir tekne 1927 de hizmete girmiş. Benzerlerinin Ancak Haliç de Galata köprüsüyle Eyüp arasında çalışabilen Üsküdar isimli vapur, İzmit iskelesinden hareket ettikten sonra hemen şimdilerde tarih olan Seka Kâğıt Fabrikasının önlerinde aniden patlayan şiddetli rüzgar sebebiyle batmıştı.

Kayıplar hakkında net bir bilgi yoktu. Hala da tam olarak bilinemeyen, kimi kaynaklara göre 300 kimilerine göre 500 yolcu hayatını kaybetmişti. O zamanlar Özellikle de lise eğitimi sadece İzmit’te verilirdi. Körfez çevresindeki Gölcük, Karamürsel başta olmak üzere tüm yerleşim yerlerinin talebeleri Sanat okulu ve lise eğitimi için merkeze gelirlerdi, üstelik vapur da en ucuz ulaşım aracıydı.
şte kesin olmamakla beraber 15 ya da 16 kişi hariç bütün vapur yolcuları, bu faciada hayatlarını kaybetti. Elbette başta donanma Komutanlığı olmak üzere eli yeten herkes kurtarma harekâtında çılgınlar gibi uğraş verdiler. Ancak o şiddetli rüzgarda hangi yönden geldiği belli olmayan dalgalar ceviz kabuğu gibi çalkanan vapuru o kadar çabuk sulara gömüldü ki cansiperane yapılan tüm kurtarma faaliyetlerine rağmen o gencecik fidanların kaybının artması önlenememişti.
Elbette ateş düştüğü yeri yakar, o düşen ateşin içinde kalanların canlarını daha fazla yanar. Ama aradan geçen yarım yüzyıla rağmen hala aklımıza düştüğünde burnumuzun direğini sızlatan bu elim olayda hayatlarının baharında hepsi birer tazecik fidanken yaşamlarını yitiren bu evlatlarımızı gözlerimiz yaşlı, içimiz burkularak anar, Allahtan rahmet diler yattıkları yerlerin nurla dolmasını, mekânlarının cennet olmasın niyaz ederim.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Komedi zannettim, değilmiş17 Aralık 2012 Saat: 22:34
Neden intihar eder, bu insanlar?18 Eylül 2012 Saat: 22:01
Kamu malı4 Eylül 2012 Saat: 16:44
Sorumluluk nerede?19 Ocak 2012 Saat: 18:08
İşin cılkı çıktı…6 Aralık 2011 Saat: 00:00
Tüm Yazıları
Yukarı ↑