teyap
Turgut Güngör
Turgut Güngör

Laterna ve laternacılar.

15 Mart 2011 Saat: 21:32
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.300.217.689 kez okunmuştur

Belki aranızda laterna görmeyeniniz vardır. ama en azında duymuşsunuzdur. Ben yinede bir tarif edeyim. Laterna çapraz bacaklı, merdane kollu, tiz sesli bir müzik kutusudur. Ancak bunda canınızın istediğini, gölünüzü rahatlatacak ezgileri, anılarınızı tazeleyecek sesi de sözü de bulma şansınız yok. Manivelanın ucundaki tahtaya iliştirilmiş silindirin üzerine hangi ezginin notaları çakılmışsa o ezgiyi dinlemek zorundasınız. Siz katkıda bulunamazsınız, yorum yapamazsınız. O zamanının sihirli kutusundan hangi sesler çıkıyorsa karşısında el pençe divan durup onu dinlersiniz.

Tabi o düğmesine basıldığı zaman çalışmaya başlayanlardan değildir. En ez iki kişi gerekir onu kullanmak için, hatta eline tutturulmuş bir fötr şapkayla parsa toplayan bir maymun bile vardır bu laternacı takımında.

Uygarlığın hızla gelişmesi, elektronik çağda laternanın da laternacıların da çoktan modası geçmiş olmalıydı. Ancak hala öyle laternacılar var ki. Şu bizim dünya meşhuru Tarkan’ı bile kıskandıracak tantanayla sahneye çıkmaktadırlar. Kendisini dinleyebilmek için bazılarının önünde on bin kişi içerde on bini dışarıda saf tutup izleme ye, ya da feyz almaya çalışanlar, hatta transa geçip nara atanlar, feryat edenler, kendilerinden geçenlerin haddi hesabı yok. Allah bildiği gibi yapsın inşallah. Ne diyeyim.

İşin esası takiye, yani olduğundan farklı görünme. Siyasetle uğraşan herkes, sağcısıyla, solcusuyla hemen hemen hepsi takiye zırhını kuşanmakta beis görmezler. Hatta kendileri için biçilmiş kaftan olduğunu bile zikredenleri vardır.

Geçenlerde il olmaya namzet bir ilçemizde bir yerel gazetenin internet sayfasında flaş haber olarak verdiği AKP’nin bir başka ilçesinde ilçe teşkilatında görev yapan dört ilçe yönetim kurul üyesinin görevden alındığını haber yapmış, iyide ne var bunda. Neden ilçe teşkilatı yöneticileri, hemen takiye zırhını giyip heyecanla haberi yalanlamaya kalkarlar? Bu haberi okurken Tipik bir politik demogoji diye düşündüm, büyük bir ihtimalle kendilerinin bile anlamakta zorlu çektikleri açıklamalar. Anlaşılan odur ki halkın kafası karıştırılmak istemişsin sayın yöneticiler.
Hâlbuki her partide böyle şeyler olur. Ve de her partinin yasası olarak kabul edilen tüzüğü vardır. İşte bu tüzük bu durumlarda devreye girer meseleyi patinin yasalarına göre çözer. Yani sizlerin deyimiyle hangi teşkilat yada ne bileyim örgüt yöneticileri kendi kafalarına göre yönetimlerde zır pırt değişiklikler yaparda birde bunun rutin değişikliler olduğunu söyleyebilir. Seçilseniz de, atansanız da herhangi bir partinin ilçe yöneticileri tüzüğe göre hareket etmek zorunda değil midir?
Olur mu yani sizin açıklamaya uğraştığınız gibi üç ay sen başkan yardımcısı ol, beş ay bu ilçe sekreteri ya da ikinci başkanı olsun. Yapmayın Allah aşkına. Sözüm elbette sadece AKP’ yöneticilerine değil bu durum malzeme kalitesi gittikçe düşen diğer siyasi partilerde de aynı, onlarda da aynı pazarlıklar hiç bitmiyor.
Bilemem belki onlar da size özenmiş olabilir. Onlarda acaba bizde yapsak tutar mı rüyalarına yatıyor olabilirler. Ben bir zamanlar, nöbetleşe ilçe sekreterliği yapalım gibi mantıksız ve abuk teklifleri bir ilçemizde duymuştum galiba. Duymuştum ama onlar mı sizden kopya çekti siz mi onlardan bilmem.
Bakın beyler sizler kafanızda ülke yönetimine talip olabilme planları yapamaya çalışan kişilersiniz. Bu nedenle konuşmalarınızda da beyanatlarınızda da, yorumlarında da, inandırıcı olmak zorundasınız. Sonradan hatalı davranışlarınızı birileri önünüze koyduklarında pişman olmayasınız.
Benden söylemesi...

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Komedi zannettim, değilmiş17 Aralık 2012 Saat: 22:34
Neden intihar eder, bu insanlar?18 Eylül 2012 Saat: 22:01
Kamu malı4 Eylül 2012 Saat: 16:44
Sorumluluk nerede?19 Ocak 2012 Saat: 18:08
İşin cılkı çıktı…6 Aralık 2011 Saat: 00:00
Tüm Yazıları
Yukarı ↑