teyap
Turgut Güngör
Turgut Güngör

İşin cılkı çıktı…

6 Aralık 2011 Saat: 00:00
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.323.122.804 kez okunmuştur

Sözü ne zaman sol siyaset içindeki yanlışlara getirsem hemen ” Bunları medya da uluorta bahsetmek davamıza zarar verir” serzenişiyle karşılaşırım. İyide, yapılan yanlışları görmezden gelmek, yanlışların devamına sebep olmaz mı? Sessiz kalmak sol siyasal hareketine ya da CHP ye daha çok zarar vermez mi? 
Verir elbette. 

***
Hangi eğilimde olursa olsun siyasal hareketlerin genelinde tartışma, eleştiri, çok küçük sorunlardan çok büyük anlamlar çıkarmak, dar alanda pozisyon yaratmak ve bu arada etrafı süzerek varsa izleyicilere bir duruş çakmak, poz vererek itiş kakış yaşanması, hatta dozunu kaçırıp işin çığırından çıkması zaman zaman olağan karşılanabilir mi? Bilmem; belki… 

Fakat bu anlamsız didişmeler, itiş kakışlar kendileri için hayırlıymış gibi görünse de, karşıdan bakıldığında pek hayırlı görünmemektedir. 

Elbette bir hareket içinde birtakım olaylar için “siz söyledinizse doğrudur, bize kabul etmek düşer” demek yerine konuşup tartışarak ikna olma isteği sol düşüncenin içinde yer alanların, sağ siyasal hareket içindekilere göre mayaları biraz daha kabarıktır.

Ancak kendini solcu olarak nitelendiren herkesin bu davranış içinde olduğunu söylemek pek de mümkün görünmemektedir. Örneğin kendilerini sol düşünce içince bir yerlere sığdırmaya çalışanlar vardır ki işte bu tipler ellerine fırsat geçtiği an bu hayırsız işleri abartarak yapmaya devam etmekte hiç beis görmezler. 

Üzücü olan bu tiplerin bir türlü frenlenemiyor olmaları. Hatta yönetici bile atanmaktadırlar. Ancak bu hayırsız işlerin failleri kendilerini solu yeniden inşa eden entelektüel bir siyaset uzmanı zannedip parti bizden sorulur deseler de başarısızlıklarının sorumluluğunu üstlenmezler. 

Bunun yerine başkalarını suçlamayı yeğlerler. İçinde bulundukları harekete ya da mensubu oldukları siyasi partiye şiddetle zarar verdiklerini asla kabullenmezler. Hele eleştiriye asla tahammülleri yoktur. Hatta yaptıklarının yanlış olduğunu söyleyenlere de “at gözlüğünden bakarak yorum yapma” deyiverirler. 

***

Seversiniz sevmezsiniz… Hataları, yanlışları da olabilir ancak adam partisini temsilen üstelik seçilerek “Gençlik kolları başkanlığı, Kurultay delegeliği, İlçe Başkanlığı, Belediye Başkan Adaylığı” yapmış siz tutup Kesin İhraç kararıyla disipline sevk edeceksin. Sonra yaptığınızın yanlış olduğunu söyleyenleri de hain ilan edeceksiniz. Olacak iş değil!
 Öte yandan atandığınız günden beri dur durak bilmeden İki dönem ilçe başkanlığı yapmış adamı önünüze gelen her yerde en ağır şekilde suçlayacaksınız, neredeyse “katli vaciptir” diye naralar atacaksınız. 

Sonra disiplin kurulunuz adamı aklayacak. 
Hâlihazırda vatandaşın iradesiyle göreve getirilmiş partili İl Genel Meclis üyenizi, beraberinde Belediye Meclis üyelerini yine kesin ihraç istemi ile disipline göndereceksiniz. Sonradan af ettik deyip talebinizi geri çekeceksiniz, Üstelik “ne yapmışlardı da af edildiler” bunun hakkında kimseye bilgi vermeyip onları töhmet altında bırakacaksınız. Bütün bu olanlardan sonra sizlere güveni kalmayan kongre delegeleri Noter tasdikli olağan üstü kongre isteğinde bulunacak sizler hala kulağınızın üstüne yatacaksınız diğerini de parmağınızla tıkayacaksınız. 

Sonrada dönüp “parti meselelerini ulu orta her yerde tartışmayın, medya ile paylaşmayın” diyeceksiniz. Buna en uygun tabiriyle pişkinlik denir. Yanlışım varsa düzeltin lütfen…

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Komedi zannettim, değilmiş17 Aralık 2012 Saat: 22:34
Neden intihar eder, bu insanlar?18 Eylül 2012 Saat: 22:01
Kamu malı4 Eylül 2012 Saat: 16:44
Sorumluluk nerede?19 Ocak 2012 Saat: 18:08
Allah dokunduğunuzu altın etsin…1 Aralık 2011 Saat: 01:23
Tüm Yazıları
Yukarı ↑