teyap
Turgut Güngör
Turgut Güngör

Hiroşima’ya, Nagazaki’ ye bombalar düşmesin

1 Şubat 2011 Saat: 02:34
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.296.520.569 kez okunmuştur

Demokrasi ve cumhuriyet ilkeleri çağdaş toplum temellerini oluşturan, bireylerin esas alındığı, her alanda insanca yaşama erişilmesi amaçlanan esas hedef olduğu, demokratik, laik sosyal hukuk devletinin işlerlik kazandığı karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörünün ilişkilerde temel olduğu, bir düzen yaratır.
İlkokul öncesi eğitimiyle başlaması gereken demokrasi ve insan hakları eşitliğin ne ifade ettiği, paylaşım kültürü ne yazık ki en geri kaldığımız konu olmaya devam etmektedir. Bu kültürde bir toplum oluşturmak için öncelikle dayanışma ve paylaşmanın toplumsal bütünleşmeyi sağladığına inanmış, sorumluluk sahibi ve bilinçli vatandaşların sayısının ve de etkisinin arttırıldığı bir toplum yaratmaktır. Elbette bu kutsal görevin gerçekleşmesinde en büyük sorumluluk siyasi partilerin ve de öncelikle de iktidardaki hükümetlerindir.
Herkes için insan haklarının ve temel özgürlüklerin sağlanması, uygulanması, işlerlik kazandırılması ve adet haline getirilmiş davranışa dönüştürülmesi gerekir. İnsan haklarına saygı, devletin sorumluluğu olduğu kadar, toplumun ve toplumu oluşturan vatandaşların sorumluğunu da içerir.
Şimdi ne var bunda sadece Gebze ilçesinden CHP Kocaeli il kurul üyeliğine 127 vatandaş talip olmuşsa. Gebze’nin hemen hemen büyük şehir olacak kadar nüfusu var. 127 sayısı az bile söyle ilçelerin nüfuslarına göre kabaca bir hesaplarsak bu sayı 500 ü bulur herhalde. Elbette mademki demokrasiden, cumhuriyet ilkelerinden, çağdaş toplumdan bahsediyoruz; herkes bu kurulda görev yapma isteğinde haklıdırlar. Bu kadar sayı adaylıkta oldukları kadar belediye seçimlerinde de ısrarlı ve de kararlı olsalardı, yörelerinde CHP ye seçimi kazandırmaları işten bile değildi.

Zaten de bakın CHP tüzüğü ne diyor “Cumhuriyet Halk Partisi ve üyeleri için siyasal yaşamda görev almak, onurlu bir toplum hizmetidir.” Elbette ama arkasından gelen cümlelere bakın “Siyasal görevler, özel çıkarlar için kullanılamaz. Siyasal yaşamda etkinlik kazanmak için kimseye kişisel yarar sağlanamaz.” Adaylıkla yanıp tutuşan sevgili arkadaşlara duyurulur. Ayrıca Nüfusu 1 000 000 aşan illerde il kurul üyesi sayısının 20 olduğunu da hatırlatmak isterim. Yani bu kurula 127 içinde bilemediniz 3 kişi seçilecek. Geri kalan 124 oturup kazan kaynatmaya başlamaz inşallah!
Elbette okunduğunda insanın gözlerini yaşartan asil duygulara ilkelere sahip olmak ta yetmiyor. Bunları hayata geçirecek yürek de gereklidir.
İyi bir tüccar olabilirsiniz, iyi bir iş sahibi de olabilirsiniz. İyi bir sendikacı, iyi bir profesör de olabilirisiniz ama iyi bir siyasetçi olabilmek için çelik gibi sağlam bir irade, herkesi kucaklayabilecek bir günüle, sevecen, mütevazı, yumuşacık bir kalbe sahip olmak gerekir. Ayrıca İl kurulunun görevlerini de iyi bilmek, burada belirtilenleri de partili olmayanlara anlatabilecek yetkinliklere sahip olmak gerekir.
Çünkü il kurulunun en önemli görevi “Partinin ilkelerini, amaçlarını, programını, politikalarını ve görüşlerini halka beğendirmek ve benimsetmek için çalışmalar yapmaktır. Bunlara ve partiye karşı yapılabilecek eleştirileri cevaplandırabilmektir.” Diyor tüzük. “Efendim ben çok iyi hatibimdir.” Oda yetmiyor bu ulvi görev için iyi bir hatip olmakta yetmiyor. Geçmişte siyasi çalışmaları var mı? Ya da bu çalışmalar sonucunda neler yaptıklarına bakmak gerekir.
Yani üst düzey bir yetkilinin dediği gibi “Önümüze her gelene sorsak bu işin altında kalkamazdık” deme hakkınız yoktur. Şimdi de il kurul üyelikleri için bir takım kriterleri aramak için “Önümüze gelen herkese soracak değiliz” derseniz işte o zaman yandı keten helvası...
Tabii ki önünüze her gelene danışmaya ne zamanınız nede durumunuz el vermez. Ama o siyasi partinin değişik kademelerinde daha önce görev yapmış örgütü tanıyan; yöresinde saygı duyulan kanaat önderleri vardır ya, hiç olmazsa onlara danışılabilinir değil mi?
Yani sadece “Hiroşima’ya, Nagazaki’ ye bombalar düşmesin” demek yeterli bir kıstas olmayacaktır. O yörelere gidip ne gibi üstün hizmetler de bulunmuş hangi faaliyetlerde bulunmuş görmek gerekir değil mi?

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Komedi zannettim, değilmiş17 Aralık 2012 Saat: 22:34
Neden intihar eder, bu insanlar?18 Eylül 2012 Saat: 22:01
Kamu malı4 Eylül 2012 Saat: 16:44
Sorumluluk nerede?19 Ocak 2012 Saat: 18:08
İşin cılkı çıktı…6 Aralık 2011 Saat: 00:00
Tüm Yazıları
Yukarı ↑