teyap
Turgut Güngör
Turgut Güngör

Allah dokunduğunuzu altın etsin…

1 Aralık 2011 Saat: 01:23
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.322.695.530 kez okunmuştur

Gerek öğrenmeyi ve öğretmeyi meslek edinen kişilere göre, gerekse şüpheci temellere dayalı felsefe anlayışı olanlara göre ideal bir düzen yoktur. Çünkü düzenin amacı insan mutluluğunu sağlamaktır.
 
Mutluluk şimdiye dek sayısız değişik tanımları yapılmış göreceli bir kavramdır. Bu nedenle en iyisini yaptığı ile övünmek için toplumun yapısını, işlevlerini, bu yapı ve işlevlere bağlı olarak meydana gelen değişmeleri ve bunların sonucunda ortaya çıkan toplumsal sorunları bir takım özgün yöntemlerle inceleyerek bunları bazı yasa ve ilkelere bağlayabilmektir.
 
Yani demem odur ki; Toplumun seçimi ile toplumun parasını harcayarak, topluma hizmet vermek adına toplum önderliğine soyunmuş kişilerin sosyoloji disiplinine az da olsa vakıf olmaları ya da bu konuda uzman kişilere danışmalı bence.
 
Bakın bir alıntıda mutluluğun nasıl algılanmış.

'Mutluluk nedir? ' diye sorunca bir kediye, “ciğer mi der sence?”
'Mutluluk sıcacık bir kucakta sevilmektir' diyecektir bence.

'Mutluluk nedir? ' diye sorunca bir köre, 'görmek' - midir der sence?
'Mutluluk her rengi hissedebilmektir' diyecektir bence... 

'Mutluluk nedir? ' diye sorunca bir dilenciye, 'çuval dolusu para' mı der sence?
'Mutluluk sıcacık bir evde eksiksiz huzurlu yaşamaktır' diyecektir bence...

'Mutluluk nedir? ' diye sorunca bir sevene, 'onunla olmak' mıdır der sence?
Hayır! 'Mutluluk, onun mutlu olduğunu bilmektir' diyecektir bence.
 
İşte vatandaşı mutlu edebilme amacı ile göz yaşartan çalışmaya bir örnek.

 

***


Efendim Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanı (eksik söyledimse af ola) beraberindeki çok Sayın Kocaeli Büyük Şehir Belediye başkanı ile birlikte ABD gezileri sırasında ahir ömürlerinde birde Melekler Şehrini (Los Angeles) ziyaret edelim demişler. Ve bizlerin yani İzmit halkının hatta tüm Kocaeli halkının bu zaman kadar farkında olmadan açlığını hissettiği Hollywood şehrindeki Üniversal film çevirme mahallerinin aynısını yapmaya karar vermişler. Hem de nereye.
 
Yerine yenisini dikmenin gereksiz olduğuna inanarak vede inandırarak yıkılan Seka kağıt fabrikasının 1500 dönümlük arazisine. Hem de sadece stüdyo ile kalmayacakmış. yanına kostüm imalat üniteleri de inşa edilip hâsıl olacak yatırımı endüstriye dönüştüreceklermiş. İzmit’imizi Los Angeles’e benzeteceklermiş. Üstelik her şey bittikten sonra turizme açılacakmış burası. Yüce Tanrım tuttuklarını altın etsin… Bence.
 
Tabiidir ki her insan dünyaya bir ötekinden farklı gözlerle bakar ve olayları, nesneleri vesaire her şeyi farklı biçimlerde yorumlar. Aynı şekilde insan, yarattığı şeyleri de farklı nedenlerle, farklı biçimlerde, farklı duygularla yaratır. Hele de sanat.
 
Sanat hepimizin bildiği gibi insani bir faaliyettir ve insanı etkileyen her şey, sanatı da etkilemektedir. Sanat, sanatçıya bağlı bir ürün olarak sanatçının kişiliğinden ve orijinalliğinden de büyük ölçüde etkilenir. Ama bütün sanat eserleri kişilerde estetik bir zevk ve heyecan uyandırır; beğenilir, takdir edilirler.
 
Mesela kimi ucube denen heykelleri yıkar, kimi ben böyle sanatın içine tükürürüm der. Ama ben ve benim gibi düşünen Kocaelililer aynı fikirde değiliz. Biz sanat, sanatçı, sanatçının yaptıklarına, Sanatla ilgili bir şeyleri taa Amerikalardan ilimize getirenlere de saygı duyarız. Sevincimizden alkışlarız bile. 
 
Çünkü iş bulamakta ciddi şekilde zorlanan evlatlarımız belki artiz olurlarda o yerlerde flim çevirirler. Çevirirlerde emekli maaşı ile geçinmeye çalışan babalarının eline bakmaktan kurtulurlar.. . Hanımlarımız da evde boş boş oturacağına giderler kostüm dikerler.

 
Yani ne önemi var trafik sorunumuz varmış kime ne? Aslında Aksiyon filimleri için trafik karmaşası sahnelerini de  şehir içinde çekeriz artık.  Kaldırımlar çöp konteynırlarının işgalindeymiş, ne olur yani. Söz verilen mono raylı sitem mi derdimiz. Hemen stüdyonun kenarına bir hat çekilir. Turu 1- TL. Hem vatandaşa seyahat hizmeti hemde masraflar çıkar hiç olmazsa. Ne yapacağız teleferiği yürürüz Kel tepeye, sağlıklı yaşam fenamı. Yada atlarız dört çekerlerimize anında tepedeyiz.
 
Ne gereği var spor kompleksinin, Sefa Başkan yapmıştı bir buz paten salonu yeter. Sanki çok gereklimi 41 katlı otel ve kent meydanı. O şeçim vaadi idi burası deprem bölgesi beyler nenize lazım…

Her şey anında olsun istiyoruz.   Olur mu yani bak emeklilerin meselesi belki bu yıl meclise gelecek. Kabul edilir mi bilmem, ama kabul edilse de uygulama 2013 te başlayacak 5 yılda tamamlanacak, yanında birde film çevirme alanları eşantiyon, daha ne istersiniz. Oturun dua edin hayırlara vesile olsun, Yüce rabbimiz tuttuklarını altın etsin inşallah diye.

 

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Komedi zannettim, değilmiş17 Aralık 2012 Saat: 22:34
Neden intihar eder, bu insanlar?18 Eylül 2012 Saat: 22:01
Kamu malı4 Eylül 2012 Saat: 16:44
Sorumluluk nerede?19 Ocak 2012 Saat: 18:08
İşin cılkı çıktı…6 Aralık 2011 Saat: 00:00
Tüm Yazıları
Yukarı ↑