teyap
Tuğba Tekeli
Tuğba Tekeli

Kendini yönetmek

18 Kasım 2015 Saat: 16:17
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.641 kez okunmuştur

Kendime benzettim boş ve acı dolu bakışları olan tanımadığım bir kadının portresini bugün. İçimdeki onlarca kadından biri gibiydi adeta. Pek tanıdık, pek acıklı. Üzüldüm sonra, biraz da kızdım o kadına. Günün ortasında, resmin karşısında soğuk ve tozlu toprak misali durdum. Düşündüm sonra bırakabilsem keşke kendimi diye, herkes görse, bilse bendeki tüm kelimeleri. Sonra ürktüm ya yazacaklarım önceden yazılmış olsaydı, ya söyleyeceklerim seslendirilmiş olsaydı dünyanın herhangi bir köşesinde? Ya alırsa kelimeler alan biri onları benden sonsuza dek? Saklıyorum buraya yazdıklarımı içimdeki tahta, kilitli kutulara, dantelli örtüler arasında. Korkuyorum kelimelerim olmadan güne karışmaktan, çıplak kalmaktan hayatın ortasında.

Kendini yönetmeli diyordu geçenlerde adamın biri tanımadığı bir kadına. Çok içerledim bu cümleye. Kadını eksik görüyordu çünkü o yönetemezse yönetirler çağrışımı vardı sanki içinde, sert bir söylemdi. Oysa yönetmemeli kendilerini insanlar. Doğayı ve hayatı yönetemeyecekleri gibi kendilerini de yönetemeyeceklerinin farkında olmalılar. Akışında ve doğal olmalı hayat da insan duyguları gibi. Düşüncelerim benden özgürce çıkabilmeli. Karda çıplak ayak yürüyebilmeliyim mesela, başkalarına göre olur olmadık yerlerde konuşabilmeliyim, yaşımı hesap etmemeliyim, ne derler ne düşünürler diye kendime eziyet etmemeliyim, birinin beni kukla gibi tutmasına izin vermemeliyim.

Erkek zihniyeti kadınlar için bencil işliyor, kendilerineyse oldukça bonkör. Çoğu eleştiri kabul etmiyor. Ha annesine sövmüşsün ha eleştirmişsin aynı şey onlar için. Eleştirirken yapıcı olunabileceğini bilmiyorlar veya onlara karşı iyi niyetle hareket edilebileceğini.  Lider olmalılar onlar daima, ilk sırada olmalılar. Bu yüzden doğuran kadınlara kutsal rolü biçip, zevkleri için kutsal olmayan kadınları seçiyorlar. Sonrasındaysa adı ikinci plana atılmak, kayırılmak oluyor. Kadınlara rol kaptırmaya niyetleri yok, çünkü öyle inanıyorlar, öyle yetiştiriliyorlar. Onları yetiştiren kadınlar kendilerini yönetilmiş hissediyorlar çünkü içten içte bunun farkındalar. Hayatlarının bir döneminde ya dünya tarafından ya başka bir insan tarafından yönetilmişler. Yaşamları istedikleri gibi ilerlememiş. Fedakârlık adı altında kendi hayatlarını parçalamışlar yıllarca.

Bir kadın oğluna başka bir kadını sevmeyi öğretmeli en çok, onu boyunduruğu altına almayı, böcek gibi ezmeyi değil. Fikirlerine saygı duymayı, anlamaya çabalamayı. Kadında bitiyor iş, analarda. Ama analar kinci, bencil, fesat olunca adam ne yapsın, ne olsun? Hep aklında bir şüphe, öyle ilerliyor yaşantısının içinde. Gerisi de kirli ve çamurlu işte detayların.

Kendimi yönetmeyi öğrenmek istemiyorum, yönetilmek istemiyorum. Su gibi duru olup akmalıyım zamanın içinde. Tüm çizgilerden uzaklaşmalıyım artık. Yaşayamadığım yıllar uğruna keşkeler biriktirmek, söyleyemediğim şeyler için, içimdeki kanserli hücreleri çoğaltmak istemiyorum! Konuşabilmek, anlatabilmek, korkmadan söyleyebilmek, dinlenmek ve anlaşılmak istiyorum, erkekler gibi!

İyi bir dünyaya, iyi kalpli insanlara inanmak, ‘sonsuza dek mutlu yaşadılar’ sonlu masallara inanmak gibi çocukça bir saflık mı gerçekten acaba?

 

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yaza doğru30 Mayıs 2020 Saat: 16:08
Koşar adım yaşadığımız hayatımızda biliyorsunuz ki uzunca bir duraklama dönemine girdik epeydir
Siyah ve beyaz14 Mayıs 2020 Saat: 14:19
Kimisi de sadece duruyor. Bazen durmak da durulmak ve yenilenmek demek aslında.
Güven3 Mayıs 2020 Saat: 13:45
Ben evime o ilk adımı attığımda yeniden hissettim bu duyguyu. O içimden derin derin çektiğim oh ların sebebi tam da bu duyguydu işte
Ey Özgürlük20 Nisan 2020 Saat: 00:20
Çocuklar! Ahh çocuklar! Bu dönemden en çok etkilenen elbette ki onlar.
Urfa’da Karantina Günleri9 Nisan 2020 Saat: 18:36
Belki biraz uzun bir yazı olabilir. Çünkü anlatacak öyle çok şey var ki…
Tüm Yazıları
Yukarı ↑