teyap
Tuğba Tekeli
Tuğba Tekeli

EN UZUN MART

Fırtınalı zamanlardayız ve ne zaman atlatacağımız işin uzmanları tarafından da öngörülemiyor. Belki de işin en zor kısmı bu; belirsizlik.

31 Mart 2020 Saat: 10:07
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 769 kez okunmuştur

‘Fırtına geçtikten sonra nasıl atlattığınızı hatırlamayacaksınız. Nasıl hayatta kaldığınızı da. Hatta fırtınanın dinip dinmediğinden de emin olamayacaksınız. Ancak bir şey kesindir, fırtınadan çıktıktan sonra fırtınaya girenle aynı insan olmayacaksınız. Haruki Murakami -Sahilde Kafka

Fırtınalı zamanlardayız ve ne zaman atlatacağımız işin uzmanları tarafından da öngörülemiyor. Belki de işin en zor kısmı bu; belirsizlik.

Belirsizlik insanı alt üst eden bir şey, virüs gibi aynı. Sayısız kelime okudum bu bitmek bilmeyen mart ayında, özünde hep bilmek arzusu vardı. Çoğu insan bilmek istiyor; ne kadar devam edecek? Öyle umutsuz cümleler var ki ama bir o kadar da umut dolu olan. İşte onlara tutunuyor her insan. Her insanın özde aynı olduğu gibi aynı gökyüzünün altında olmak gibi aynı umuda tutunan milyonlarcası var.

Murakami kadar kesin cümlelerim yok belki ama fırtınayı hatırlayacağıma çok eminim. Hatta çoğunluğun aynı insan olamayacağına da. Çünkü bizi kapana kıstıran bu durum tüm dünyayı da kapana kıstırdı. Yani unutulmak için çok büyük kendisi. Evet ne büyük anlar, kurtuluşlar, savaşlar, mücadeleler unutuldu ama klasik bir söz olarak tarihin tozlu sayfalarından asla yok olmayacaklar. Bir filmle, bir hikayeyle, bir şarkıyla, bir ninniyle, bir fotoğrafla, bir iç acısıyla, bir ah çekişle anılacak her biri.

Belki de ömrüm boyunca yaşadığım en uzun mart oldu gerçekten. Bir ilk olarak yaşadığım minicik bebeğimi beklerken bile böyle hissetmemiştim. Her zorlu durum yepyeni başlangıçlara ve umutlara gebe. Milyonlarca kalp birlikte atıyor, milyonlarca çift göz aynı çaresizlikle bakıyor ve milyonlarca ruh bir ağızdan dua ediyor.

Yarından umutluyum. Siz de olun. Özgür kuşlar gibi sokaklarımızda kanat çırpacağımız, sevdiklerimize sarılacağımız, güzel hikayelerle coşacağımız o mutlu zamanlar gelecek. Şarkılar yeniden iyi gelecek ve daha sayısız okuyacağımız kitaba raflarda dokunabilecek, leziz yiyecekleri en sevdiğimiz restoranlarda yiyebileceğiz. Dünya son nefesini verene dek el ele olamasa da kalp kalbe direneceğiz…

Hadi o zaman çalıştırın umut makinalarınızı, içimizde en renkli umutları çoğaltmaya başlasınlar!

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Siyah ve beyaz14 Mayıs 2020 Saat: 14:19
Kimisi de sadece duruyor. Bazen durmak da durulmak ve yenilenmek demek aslında.
Güven3 Mayıs 2020 Saat: 13:45
Ben evime o ilk adımı attığımda yeniden hissettim bu duyguyu. O içimden derin derin çektiğim oh ların sebebi tam da bu duyguydu işte
Ey Özgürlük20 Nisan 2020 Saat: 00:20
Çocuklar! Ahh çocuklar! Bu dönemden en çok etkilenen elbette ki onlar.
Urfa’da Karantina Günleri9 Nisan 2020 Saat: 18:36
Belki biraz uzun bir yazı olabilir. Çünkü anlatacak öyle çok şey var ki…
Yeni Bir Hayat20 Mart 2020 Saat: 10:08
2020 bir başladı pir başladı. Bu seneye dair nice şahane hayal barındırıyorduk içimizde ama Dünya'nın farklı planları varmış gördüğümüz kadarıyla.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑