teyap
Tuğba Tekeli
Tuğba Tekeli

Bu hayat benim

Hayatımızın sınırlarını epeyce daralttığımız şu günlerde ruhumuzu sınırsızca özgürleştirmek ve mutlu olabilmek için harekete geçelim.

27 Kasım 2020 Saat: 19:46
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.509 kez okunmuştur

Yaşama dair beklentilerini ve hayal ettiklerini almış önüne kitap sayfalarını karıştırır gibi karıştırıyordu o kadın. Mutsuz, sinirli ve kindar. Tüm yapamadıkları üzerine çullanmıştı ve müsebbibi hep başkalarıydı! Belki de suçu kendinde aramak hiç bilmediği bir ülkeye yolculuk etmek gibi geliyordu ona. Ne de olsa hep başkaları için yaşamıştı ve kendini artık tanıyamıyordu…

Etrafımız olmak istediği kişi olamamış, hayallerini gerçekleştirememiş, türlü fedakârlıklar yaparak kendini gerçekleştirememiş mutsuz insanlarla dolu. Aslında enerjimizi doldurup odaklanmak, gelecek için umutlarımızı, isteklerimizi, planlarımızı ve hedeflerimizi planlamak için her zaman iyi zaman ve tek yol şu an!

Hayatın bizim için sakladığı güzellikleri bulup kucaklamak için iyi bir yol bulmanın zamanı geldi. Sabahları uyanma amacınızı ve devam etmenizi sağlayan gücü keşfetmek en önemli şey. Özellikle pandemi döneminde depresyon, kaygı, stres ve tükenmişlik her yerimizi kaplıyor gibi hissediyoruz. Evlere kapanmanın yanında kendimize de kapanıyoruz aslında. Olduğumuz kişiyi yani sonradan dönüştüğümüz insanı daha iyi tanıyoruz kendimizle kalınca. Bazen karşılaştığımız insan hiç de hayal ettiğimiz gibi olmayabiliyor. İşte bunun olmamasını sağlamak yine kendi elimizde.

Bunun için Japonlar bir isim bulmuşlar. Aslına bakarsanız ben de yeni keşfettim. Adı İkigai. Bu bence bir yaşam felsefesi, bir hayat mottosu. Yaşamak için bir amaç ve kendine bir gaye bulma yöntemi. Özü şöyle; İyi olduğun bir şeyi bulmak, neyi sevdiğini keşfetmek, dünyaya bu isteğinin ne fayda sağlayacağı ve bundan nasıl para kazanabileceğin. Eğer bir amaç edinirsen ve bunu gerçekleştirmek için uğraşa girersen bilim insanlarına göre mutluluk hormanlarını da çalıştırıyorsun ve bu senin ömrünü uzatmaya, kaliteli bir yaşam sürmene yarıyor. Bence kesinlikle doğru bir söylem. Adı ne olursa olsun, kim bahsetmiş olursa olsun çok net bildiğimi söyleyebilirim ki yapacak bir şeylerin varsa ve ona odaklanmışsan hayat daha güzel akıyor. İşe yaradığını hissetmek, başardığını görmek insanı tetikliyor ve umutsuzluğu, depresyonu engelliyor. Bunun için büyük şeyler yapmaya gerek yok sadece kendinizi tanıyıp size neyin iyi geleceğini bulabilmek önemli.

Hayatımızın sınırlarını epeyce daralttığımız şu günlerde ruhumuzu sınırsızca özgürleştirmek ve mutlu olabilmek için harekete geçelim. Yazalım çizelim bulalım ve planlayalım. O keşfetmemiz gereken şey her neyse, onun daha fazla karanlıkta kalmasına göz yummayalım. Bu hayat bizim ve bildiğimiz kadarıyla tekrarı yok. Haydi bakalım silkelenelim. Yeni yıla ihtiyacımız yok ihtiyacımız olan kendimiziz!

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Cesur yeni dünya17 Mart 2021 Saat: 22:44
Beynimizi uyuşturan o kitaptaki gibi bir madde değil belki ama son zamanlarda sosyal medya ve bilinçsiz internet kullanımının uyuşturduğu kafalarımız üzerine çokça düşünüyorum.
Evlat13 Şubat 2021 Saat: 14:28
‘Bütün dünya üzerinde tek bir güzel çocuk vardır, bütün anneler de ona sahiptir.’
Limon24 Ocak 2021 Saat: 23:35
Siz bu yazıyı okuduğunuzda annem ve babamın dönüşlerinin üzerinden epey zaman geçmiş olacak ama aynı hissiyat hala üzerimde olacak biliyorum.
İhtiyatlı iyimserlik8 Ocak 2021 Saat: 12:57
İnsanlar ölüyor, ölmeyenler günlerce eziyet çekiyor. Tüm anlatılanları birleştirince ortaya çıkan tablo Amerikan filmleri gibi.
Kimsin9 Aralık 2020 Saat: 15:29
Zaman değişiyor ama kafalardaki kalıplar değişmiyor. Çünkü herkes işine nasıl geliyorsa öyle yapmaya devam ediyor.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑