teyap
Prof.Dr. Alaeddin Bobat
Prof.Dr. Alaeddin Bobat

Meslek Seçimi Memleket Meselesi-4

28 Mayıs 2013 Saat: 00:10
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.369.689.687 kez okunmuştur

İnsanlar başaklara benzerler;

İçleri boşken başları havadadır,

Doldukça eğilirler.

Montaigne

Meslek Seçimi Memleket Meselesi-4

Bireylerin yaşamında üç ana gelişim alanı bulunmaktadır : Kişisel ve sosyal gelişim, eğitsel gelişim ve mesleki gelişim. Okulöncesi ve temel eğitimdeki başlıca gelişim alanları olarak bilinen bu üç aşama, fizyolojik gereksinmelerden sonra bir bakıma insanın temel gereksinmeleri olarak ortaya çıkmakta ve uzun bir süreci kapsamaktadır. Bu süreç sonunda bireyler ya kendini gerçekleştirme fırsatını yakalayarak mutlu olmakta ya da bu fırsatı es geçerek mutsuzluğa yelken açmaktadırlar.

Kişisel ve Sosyal Gelişim

Bu aşamada birey yaşamayı ve hayatta kalmayı öğrenmektedir. Bu süreç sırasında birey kendini kabul etme, başkalarını anlama ve kabul etme, ailenin değerlerini anlama ve kabul etme, toplum olgusunu anlama, karar verme, amaç belirleme, plan yapma ve yürütme, kendini tehlikelerden koruma ve kişisel güvenliğini sağlama gibi konularda bilgi sahibi olup kendini gerçekleştirmeye çalışır.

Eğitsel Gelişim  

Öğrenmeyi öğrenme olarak nitelenebilecek bu aşamada  birey öğrenme ile  ilgili olumlu  tutumlar geliştirme, kişisel nitelikleri ile okul etkinlikleri arasındaki ilişkileri keşfetme, öğrenmeyi kolaylaştırıcı beceriler kazanma, karar verme, amaç belirleme, plan yapma ve yürütme, okul-aile-toplum arasındaki ilişkileri kavrama gibi konularda kendini gerçekleştirir.

Mesleki Gelişim

Mesleki gelişim, çocuklukta bir meslek fikrinin oluşmaya başlamasından, yetişkinlikte bir meslek sahibi oluncaya kadar geçen gelişim aşamalarını kapsayan karmaşık bir süreçtir. Bu süreçte en önemli görev ve sorumluluk öğretmenlere düşmektedir. Mesleki gelişim sürecinde beş aşama bulunmaktadır :

1-     Uyanış ve Farkında Olma

2-     Meslekleri Keşfetme ve Araştırma

3-     Karar Verme

4-     Hazırlık

5-     İşe Yerleşme/Yerleştirme

Uyanış ve Farkında Olma

Okul öncesi dönemden (5 yaşından) başlayarak ilkokul dönemini(12 yaşa değin) kapsayan bu aşamada meslek bilinci oluşur. Çocuk bu dönemde, çevresindeki insanların farklı uğraşları olduğunu, çeşitli mesleklerin varlığını görmeye ve anlamaya başlar. İlkokulun son yıllarında ise çocuk, kendisi ve diğer insanlar arasında ilgiler, yetenekler, amaçlar ve güdüler yönünden farklılıkların ve benzerliklerin farkına varır.

Meslekleri Keşfetme ve Araştırma

Bu dönem ortaokul yılları olan 12-15 yaşlarını kapsar. Çocuk bu dönemde kişilerin ve mesleklerin ortak yönlerini keşfetmeye ve farklı nitelikleri üzerinde daha çok bilgi sahibi olmaya/anlamaya başlar.  Meslekleri keşfetme, inceleme ve araştırma dönemi bir bakıma çoğu için ömür boyu sürer.

Karar Verme

Gençlerin lise yıllarını(15-18 yaşları arasını) kapsayan bu dönemde birey artık kendisi ve meslekler hakkında oluşturduğu algılara dayanarak, bilgileri değerlendirerek eşleştirmeye, birbirine uydurmaya ve geleceğine ilişkin idealler oluşturmaya başlar. Bu ideal ve düşünceler başlangıçta geçici olabilir ancak giderek daha açık ve temel bir plan yaparak mesleki kararını oluşturur.

Hazırlık

18-23 yaşları arasını kapsayan bu dönemde birey, seçtiği alan, okul veya yaptığı etkinliklerle mesleğe hazırlanmaya başlar. Meslekle ilgili beceriler geliştirmeye, bilgi birikimi oluşturmaya ve o alanda mesleki tutumlar geliştirerek mesleği uygulamaya hazır duruma gelir. Aynı zamanda o meslek alanında iş araştırmaya başlar ve hazırlık dönemini uzatarak sürdürebilir.

İşe Yerleşme

Bireyin iş dünyasında yerini alarak çalışmaya başladığı dönemdir. Bu dönemde birey kazandığı bilgi ve becerileri uygulama alanına koyar. Mesleği uygularken bir yandan da mesleki gelişimini sürdürür.

Son 50-60 yıl boyunca mesleki gelişim ile ilgili yapılan araştırmaların bulguları, yaşam boyu süren mesleki gelişim sürecinde çocukluk döneminin anlamlı bir yeri olduğunu göstermektedir

İlkokul yılları, çocuğun kişilik gelişimi açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu dönemde, özgüvenin gelişimi, kendini kabul, benlik tasarımı, içsel denetimin gelişmesi gibi boyutlar bireyin mesleki gelişimi açısından da bu dönemin sağlıklı bir şekilde yaşanmasının gereğini ortaya koymaktadır.

Öz ya da içerik değişmedikten sonra üniversite öncesi eğitimin 4+4+4 ya da 5+3+3 ya da 8+4 olması eğitim sistemini yap-boz tahtasına dönüştürmekten başka bir işe yaramaz.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Aklım İsyanda15 Haziran 2013 Saat: 02:10
Meslek Seçimi Memleket Meselesi-313 Mayıs 2013 Saat: 21:18
Meslek Seçimi Memleket Meselesi-226 Nisan 2013 Saat: 17:29
Meslek Seçimi Memleket Meselesi-110 Nisan 2013 Saat: 00:58
Bir Panelin Ardından-627 Mart 2013 Saat: 00:45
Tüm Yazıları
Yukarı ↑