teyap
Özden Kısakol
Özden Kısakol

Tarım ve Hayvancılığa iyi Geceler

21 Ekim 2010 Saat: 15:04
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.287.663.133 kez okunmuştur

Kurban bayramı yaklaşırken herkeste bir telaş başlar, en azından eskiden böyle idi ,yani bizim çocukluk ve gençlik yıllarımızda bayramların heyecanı ve anlamı bambaşkaydı.Bayramlar sevgiyi,kardeşliği,dostluğu pekiştirdiği gibi insanlar arasında ki dayanışma ve güç birliğini de güçlendirir,hiçbir menfaate ve çıkar ilişkisine bağlı olmayan insani ilişkileri açıkça ortaya koyardı.Bugüne baktığımızda bayramlar sadece sermayenin daha çok para kazanma ve sömürme aracı olarak kullanıldığı gibi insanların inanç ve geleneksel anlayışlarını da istismar etmektedir.

     Son geldiğimiz noktada bayrama hazırlanmak, özellikle kurban bayramını kurbansız yapmak gibi bir durumla karşı karşıyayız, Türk halkının tarihinde hiç karşılaşmadığı bir kurban polemiği ortada gırla giderken altında ki asıl gerçeğin ne olduğu konusunu irdelemek gerekmez mi.

     Hayvancılık ve tarım politikalarının bugünkü et ,bakliyat ve sebze fiyatlarıyla bir ilgisi olamaz mi,tarımda ve hayvancılıkta 30 yıl önce kendi kendine yeten,hatta ihracatçı konumda olan bir ülke olarak şimdilerde ithalatçı konumuna düşmüş olmanın izahını kim nasıl yapar dersiniz.

     Hayvancılık ve tarım ile ilgili bir şey söyleneceği zaman yıllar içinde ki ekilebilir ve yetiştirilen hayvan sayısı ile ilgili rakamlara bakarak bir kıyaslama yapmak için, istatistiklere bakarak değerlendirme yapalım.

     Mevcut tarım ve hayvancılık politikalarının geldiği son nokta da 8 yıl geriden yani 2002 yılından bu yana 2 milyondan fazla çiftçi tarımdan koparken, toplam tarım alanı 2.1 milyon hektar azalmıştır . Bu boş kalan tarım alanının büyüklüğü, Yalova, Kilis, Bartın, Kocaeli, Düzce, Osmaniye, Zonguldak ve Iğdır olmak üzere 8 ilin toplam alanını  geçmektedir.2002 yılında Türkiye’nin büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığı toplamı 41 milyon 879 bin iken bu sayı bugün 37 milyon 689 bine gerilemiştir. Türkiye ABD,Brezilya,Uruguay,Arjantin,Yeni Zelanda,Avustralya,İzlanda,Norveç,Estonya,Litvanya,

Letonya, Macaristan’dan canlı hayvan ithal etmektedir.

     Nüfus artarken, işsizlik artarken, et tüketimi azalmaktadır.Hükümet yetkililerinin et fiyatlarının artmasını zenginleşmeye bağlı olduğu açıklaması sizce ne kadar gerçekçiyse,ben bu açıklamaya el insaf diyorum.

     2002-2009 döneminde nüfusumuz 3.2 milyon artmışken,hayvan sayısı 4 milyon azalmıştır,bunun açıklaması kılıfına uyması açısından Türk halkı 8 yılda VEJETERYAN olmuştur denilebilir,lakin 1 liralık domates 10 lira olmuşken bunu söylemekte pek doğru olmayabilir,ya sizce?Kırmızı et tüketimi 10 bin ton azalmıştır.Bir Avrupa’lının yılda ortalama 75 kğ et tüketimine karşın bizdeki oran sadece 7 kğ dır.

     Avrupalı 10 liraya et tüketirken, bizdeki fiyat 30 lira civarındadır, demek ki biz Avrupa dan daha çok zenginiz yerseniz.

     Tarım ve hayvancılıkla ilgili politikalar her zaman hükumetlerin ya var etme ya da ülkemizde olduğu gibi yok etme politikalarına kurban edilmişlerdir. Liberal ve serbest piyasa ekonomisini savunan zihniyetlerin önceliklerinin tarımı ve hayvancılığı yok etme programları ülkemizde ANAP iktidarıyla başlamış, mevcut iktidarla devam etmektedir. Tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yeten, fazlasını ihraç eden bir konumdan, ithalatçı konuma düşmüş olması uygulanan liberal politikaların iflası anlamını taşımaktadır, yoksa ki mevcut durumun İzahı  ne zenginlikle ne de fazla tüketimle izah edilebilir.

     İktidar her konuda halkın nabzını tuttuğunu iddia ettiğine göre et fiyatlarıyla ilgili nasıl bir nabız tutuyor merak ediyorum? bizim bilmediğimiz bir çözüm üretti de haberimiz mi yok diye de düşünmekten kendimi alamıyorum. Kurban bayramına bir aydan az bir zaman kaldığına göre çözümün adı bir sürpriz mi olacak?mesela belediyeler sürpriz bir karar alarak,açıklama yapar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bütün Kocaeli’li vatandaşların kurban ihtiyacını karşılayacaktır,

     Bizde tezahürat yapacağız en büyük başkan bizim başkan,

     Yada Diyanet başkanı diyecek ki bu yıl kurban kesmeseniz de olur,kurban paralarınızı Diyanete bağışlayın, kırmızı et sağlığa zararlı.

     Hayırlı Kurbanlar ve et yememeler.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

YURTTAŞ MUSTAFA8 Mayıs 2012 Saat: 17:35
Nice Hayır\'lı Anayasa\'lara30 Eylül 2010 Saat: 00:55
Siyaset23 Ağustos 2010 Saat: 21:42
Neden Hayır!13 Ağustos 2010 Saat: 01:02
Tüm Yazıları
Yukarı ↑