teyap

Sanat

''Oltu Şûra Devleti'' yeniden sahnede

2018 yılında Oltu'nun kurtuluşunun 100. yılı nedeniyle Tiyatro Havdos tarafından sahnelenen "Oltu Şura Devleti" adlı oyun, bu yıl yine sahnelerde olacak.

15 Mart 2020 Saat: 13:32
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 4.556 kez okunmuştur

Oltu Şûra Devleti yeniden sahnede
''Oltu Şûra Devleti'' yeniden sahnede

Aralarında 1915 mezalimlerine tanık olan insanların, torunlarının da yer aldığı Tiyatro Havdos ekibi, hazırladıkları bu eser ile Adnan Mendereste yine gönülleri feth ettiler.

Tiyatro Havdos, İstanbul Pendik de faaliyet gösteren Oltu Çengelli Köyü Derneği yönetimi tarafından 2018 yılında kurulmuştur. Dernekçilik de ciddi yol kat eden bu ekip, kurdukları kumpanya ile, her sene farklı bir tarihi olayı sahnelemek için çalışmalarını sürdürmekteler. Ayrıca topluma daha fazla faydalı olabilmek için, bulundukları semt de, mayıs ayında ilk oda tiyatrosunu kuracaklar.  Büyük beğeni toplayan ve ilk kez Tiyatro Havdos tarafından sahnelenen "Oltu Şura Devleti" oyununun bu yıl ki ilk gösterimi 14 mart da Kocaeli Darıca Adnan Menderes Kültür Merkezinde sahnelendi. Oyunun yazarı ve Tiyatro Havdos'un Genel Sanat Yönetmeni Barış Tanrıver, gelecek sezonlar için" Şuan, Oltu Şura Devleti'nden sonra sahnelemeyi düşündüğüm 3 oyun daha var. Bunlardan ilki, hakkında beş yüz sayfa okuduğum ve yaptığı muharebelerini sayamadığım, toplumun maalesef tanımadığı bir kahraman olan, Deli Halit Paşa'nın hayatı. İkincisi, yine Oltu'nun köylerinde yaşanan Rus ve Ermeni mezalimini içeren Putka. Ve üçüncüsü, 32. Osmanlı Hakanı Abdülaziz Han'ın hal edilişi ile birlikte şehit edilişini anlatan Kaht-ı Rical adını verdiğim oyun. Cenab-ı Allah, sağlık sıhhat ve ömür verirse, bu ve bunlar gibi konuları sahnelemeye devam edeceğiz" dedi.

Tiyatroyu izleyenler arasında bulunan Darıca Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan Naci Yılmaz yaptığı konuşmada '' gündemimizin birinci sırasında bulunan Koronavirüs ile ilgili dolandırıcıların türediğini kapınızı çalıp biz test yapacağız sağlık bakanlığından geliyoruz diyerek gelenleri içeriye almayın. Eğer 184 den aranmamışsanız SABİM sizi aramamışsa bunlara itibar etmeyin ''dedi. Ayrıca sahnelenen oyunu çok beğendiğini emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Haber Foto : Hacı Ahmet AYDIN

 

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Oltu Şura Devleti
Oltu Şura Devleti
Oltu Şura Devleti
Oltu Şura Devleti
Oltu Şura Devleti
Oltu Şura Devleti
Oltu Şura Devleti
Oltu Şura Devleti
Oltu Şura Devleti
Oltu Şura Devleti
Oltu Şura Devleti
Oltu Şura Devleti
Oltu Şura Devleti
Oltu Şura Devleti

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑