teyap
M.Ali Kanber
M.Ali Kanber

Oruca Niyet!

13 Ağustos 2010 Saat: 01:14
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.281.651.678 kez okunmuştur

    Aziz Okurlarım;

    Diğer ibadetlerde olduğu gibi oruç ibadetinde de niyet şarttır. Şafiiler ve bazı Malikiler niyeti rükün saymışlardır. Her ikisine göre de, niyet edilmediği zaman sabahtan akşama kadar aç durmak oruç yerine geçmez. Bu bakımdan, ister farz ister nafile olsun ger tür oruçta niyet şarttır. Herhangi bir oruca kalben niyet etmek, hangi orucu tutacağını kalben geçirmek yeterlidir. Bu niyetin dille ifade edilmesi onun teyit edilmesi ve perçinlenmesi anlamına geldiğinden mendup sayılmıştır.

    Niyetin Vakti:

    Hanefilere göre ramazan orucu, nafile oruçlar ve vakti belirtilmiş adak (nezr-i muayyen) oruçlarının niyet etme vakti gün batımından başlayıp ertesi günün kuşluk vaktine hatta öğle namazı vaktinin girmesinden az önceki vakte kadar devam eder. Öğle vakti girdikten sonra artık hiçbir oruca niyet edilmez.

    Şafiilere göre ise ramazan orucu, kaza orucu ve adak orucuna geceden niyetlenmek şarttır. Fakat nafile oruca zevalden önceye kadar niyetlenmek caizdir.

    Oruca Niyetle İlgili Bazı Ayrıntılar:

    1-İçinde bulunan gün, güneş batmadan önce ertesi gün orucuna niyet edilmez.

    2-Güneş battıktan sonra herhangi bir oruca niyet edilmesi halinde, ikinci fecre kadar yeme, içme ve cinsel ilişkide bulunmak oruca zarar vermez. Çünkü bu niyet ikinci fecirden itibaren başlayacak olan oruç ibadeti için yapılmıştır. Nitekim bu şekilde niyet eden kimse, herhangi bir sebeple, ikinci fecrin doğmasına kadar, bu niyetini geri alabilir.

    3-Oruç tutup tutamayacağında tereddüt olması durumunda niyet veya niyetin bir şarta bağlanması durumunda niyet gerçekleşmiş olmaz. Niyet, kesin azim ve karar demektir.

    4-Ramazanda, ramazan orucundan başka oruç tutulamayacağı için, hangi oruca niyet edilirse edilsin ramazan orucu yerine geçer. Fakat, daha önceden oruç tutmayı adadığı belirli günde, başka vacip bir oruca niyet ederek oruç tutacak olsa, ağırlık kazanan görüşe göre bu oruç yerine geçer, belirli adak orucunu kaza etmesi gerekir.

    5-Hem kefarete hem de nafileye niyet edilerek tutulan oruç, kefaret orucu yerine geçer; fakat hem kazaya hem de yemin kefaretine niyet ederek oruç, her ikisi de vaciplik açısından eşdeğer olduğu için, hiçbirinin yerine geçmez, nafile sayılır.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yarına ne hazırladık!1 Kasım 2010 Saat: 22:01
Haccı Anlamak18 Ekim 2010 Saat: 22:21
Çileler de Değişti, neticeler de!30 Eylül 2010 Saat: 00:54
Gafillerden Olmayalım13 Temmuz 2010 Saat: 03:26
Tüm Yazıları
Yukarı ↑