teyap

Röportaj

Kocaelinin gururu

Kocaeli Şehir Tiyatrosun’ da sahnelen Kösem Sultan oyununda 4. Mehmet ve TRT 1 için çekimleri süren “Osman’lı” dizisinde Şehzade Mehmet rolünü üstlenen Mehmet Tan Küçükbalkanla söyleşi...

1 Şubat 2012 Saat: 21:57
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 4.512 kez okunmuştur

Kocaelinin gururu
Kocaelinin gururu

Röportaj: Müzeyyen Topçu TAN

 

Sahne tozunu çok küçük yaşlarda yutmaya başlayan, başarı merdivenlerini teker teker tırmanan, Kocaeli Şehir Tiyatrosu’nun en küçük oyuncusu M. Tan Küçükbalkan' la Bizim Darıca okurları için söyleşi  yaptık.

 

 • Mehmet Tan, bize kendini tanıtır mısın?

2001 yılında, İzmit’te doğdum.  Öğretmen anne ile serbest mali müşavir bir babanın çocuğuyum. Özel Seymen Koleji 5. sınıf öğrencisiyim.

 • Tiyatroya ne zaman ve nasıl başladın? En çok hangi yönü ilgini çekiyor?

-İlkokula başladığımdan bu yana okulda drama dersleri almaktayım. Ben deki yeteneği keşfeden ve beni doğru yönde eğiten, drama öğretmenim, Aykut Çetinkaya’dır.
-Çok küçük yaşlardan beri taklit yeteneğimin çok iyi olduğu söylüyorlardı. Ana sınıfından itibaren tüm sene sonu müsamerelerinde sergilenen oyunlarda hep vardım. Aykut Çetinkaya ile eğitim birleşince tiyatro yönüm ortaya çıktı. Yine Aykut Hocamın önerisi ile 16.Ağustos.2011 de Kocaeli Büyükşehir Tiyatrosu’nda oynanacak olan KÖSEM SULTAN adlı oyunda 4.Mehmet rolü için provalara gittim. Oyunun yönetmeni Murat ATAK’lı, beğenince rol almaya başladım.17.Ekim.2011 tarihinden itibaren de ilk oyundan itibaren oynuyorum.

45 kişilik bir kadro var. Yaşı küçük olarak sadece ben varım. Öncelikle tüm oyuncuların ilgisinin üstümde olması hoşuma gitti. Zuhal Gencer ve Esra Bilgin Bezen gibi tiyatroya yıllarını vermiş pek çok sanatçının arasında olmak ve beğenilen bir oyunda alkış almak, ilk önce bu yönü ilgimi çekti. Sonra oyunun konusu ve tarihimizi incelemek gibi bir fırsatı yakalamak ilgimi çekti.

 • Tiyatronun yanı sıra, bir de dizi çekimlerinde rol alıyormuşsun. Biraz bahseder misin?
  -Evet, İzmit’te Seka Parkta kurulan bir film platosunda TRT 1 için çekimleri süren “Osman’lı” dizisinde Şehzade Mehmet rolünü üstlendim. Yine Aykut hocamın önerisi ile deneme çekimlerinde beğenildim, 16Ocak 2012 de ilk bölüm bitti.
 • Tiyatro vediziçekimi arasında ki fark nedir?

-Tiyatro seyircinin karşısında oynanan heyecanı büyük, ezbere dayalı, hata yapma oranı cok alması gereken sahne oyunu. Dizi çekimi çok daha yorucu ve karmaşık… Bir sahne defalarca çekiliyor. Yakın plan, uzak plan. İlk önce biraz bocaladım, heyecanlandım kamera karşısında, Nereye bakacağımı bilemedim.Ama yönetmen ve yönetmen yardımcısı, set ekibinin yardımı ile kısa sürede alıştım.

 • Tiyatro oyunların ve dizi çekimlerin hangi günler oluyor, okulunu etkilemiyor mu?  

- Tiyatro ayda 2 hafta Perşembe-Cuma ve Cumartesi akşam saat 20:00 de başlıyor. Cumartesi gündüz oyunumda var. Dizi çekimleri ise Okul çıkışımdan sonra ayarlanıyor. Zaten her gün çekimim yok. Eğer gündüz çekimi olacaksa Cumartesi veya Pazar gündüz çekiliyor.

Perşembe akşamları oyunum olduğu zaman, ödevlerimi oyundan sonra yapıyorum. Biraz zor oluyor ama eksiksiz yapıyorum. Dizi çekimleri de okul durumuma göre ayarlandığı için ders çalışma ve ödev yapmamda bir problem olmuyor. Yorucu olmasına rağmen, hem tiyatroda oynamayı hem de dizide rol almayı çok seviyorum.Mutluyum. O yüzden yorgunluğun çabuk geçiyor.

 • Peki okul, tiyatro ve dizi çekimleri bir arada senin için yorucu olmuyor mu?  Yaşıtlarınla zaman geçirip, oyun
 • oynayabiliyor musun?

Yoruluyorum tabiî ki... Anne ve babamın en büyük korkusu da bu idi ama tiyatro, okul yaşamıma disiplin getirdi. Tiyatro zaten disiplin demek… Bu da Okul yaşamımda güzel bir etki yaptı. Anne ve babamın desteği ile sürdürüyorum. İlk başlarda babam çok endişelendi ama sonra bu endişeleri geçti. Tiyatro oyunlarımda da dizi çekimlerimde de sürekli yanımdalar. Tüm repliklerimi ezberlediler beni seyrede seyrede.Beni destekliyorlar.Okulumun tüm öğretmenleri ve öğrencileri oyunumu seyretmeye geldiler.Okul İdaresinden ödül verdiler. Ayrıca geçen yıldan bu yana Kocaeli Devlet Konservatuarı Eğitim Öncesi bölümünü kazandım. Solfej ve Klasik gitar 1. sınıfında da okuyorum.  Arkadaşlarımla zaman geçirme konusuna gelince, zaten tam gün okula gittiğim için, arkadaşlarımla birlikteyim.

 • Şu an da rol aldığın, Kocaeli Şehir Tiyatrosun’ da sahnelen Kösem Sultan oyunundan biraz bahseder misin?

Osmanlı Devletinin kadınlar tarafından yönetilmeye başladığı dönemi anlatıyor. 4. Mehmet (Avcı Mehmet), 6 yaşında tahta çıkan bir padişah. Büyükannesi Kösem Sultan’ın Osmanlı Devletini yönetme isteği ile yaptığı kötülükleri anlatan, 4.Mehmet’in annesi Turhan Valide Sultan’ın hem oğlunu koruması, hem de saltanatı yönetme çabası.


 • Çocuklara en çok sorulan sorulardan biri de “büyüyünce ne olacaksın?” sorusudur. Bende san büyüyünce Profesyonel tiyatrocu olmayı düşünüyor musun? Diye sormak istiyorum.

Şimdilik geleceğim için böyle bir karar vermedim. İleride Bilim adamı olmak istiyorum. Fen Bilimlerine ilgi duyuyorum ama Bilim adamlığı yanında uygun olursa her ikisini de yapmak isterim.


 • Tiyatro, dizi fim ya da sinema filmlerinde rol alabilmek için nasıl bir eğitim almak gerekiyor, zor mu kolay mı? Yaşıtlarına önerir misin?

Tiyatro yapmak kolaydır, herkes yapabilir ama herkes tiyatrocu olamayabilir. Tabi ki çok iyi bir tiyatrocu veya oyuncu olmak için eğitim alınmalı. Oyunumdaki ilk günümle şu anki durumun arasında cok fark var ama çokta eksiğim var. Tiyatrodaki oyuncuların beni yönlendirmesiyle geliştiriyorum kendimi ama yeterli değil. Dizi çekimlerinde de ata binmem gerekiyordu, Önce çok korktum. Ama alıştım.Binicilik eğitimi almam gerektiğini anladım.Dans dersleri ve mimik dersleri almam gerekir. Eğer ileride oyuncu olmayı düşünürsem kesinlikle konservatuar da oyunculuk bölümünde eğitim görmek isterim.

Arkadaşlarıma ve yaşıtlarıma öneririm. Daha önce de dediğim gibi insanı disiplinli yapıyor. Ancak bunun için bir devamlılık ve kendini tiyatro sanatını sevmiş olmak gerekir. Eğer içlerinde Tiyatro veya Dizi oyuncusu olmak varsa,  ailelerin desteğini almaları da şart.

 • Tiyatro ve dizi de geçen ilginç bir anın varsa bizimle paylaşır mısın?

17Ekim.2011 de Kösem Sultan oyununu izlemeye gelenler arasında,Tarihte 4.Mehmet’in amcası4.Murat rolünü yıllarca sahnelerde oynayan Cihan ÜNAL’da vardı.Oyun çıkışında beni kutladı.Küçük yaşta Tiyatroda rol aldığım için takdir ettiğini söyledi. Çok mutlu oldum ve heyecanlandım.

 • Sevgili Tan, söyleşi için sana çok teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 2 yorum yapılmıştır
Kumsal 02.02.2012 14:09
Mehmet Tan Küçükbalkan, eğitimde, bilimde,her daim öğrenmede ve sosyal alanda tüm sorumluluklarını bilerek yerini almışsın. Yeni nesile örnek olduğun için seni kutluyorum. Başarılarının artarak devamını diliyorum.
Nilüfer Seyhan 02.02.2012 13:28
Maşallah sana, bilgisayarla yapışık yaşayan çocuklara örnek olursun inşallah. Başarılarının devamını dilerim:)
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑