teyap

Güncel

Kocaeli'de virüs eczanelere de bulaştı!

Kocaeli’de 5 eczaneye koronavirüs bulaştı. Bir eczanede ise eczane sahibi ve çalışanının koronavirüs testi pozitif çıktı

10 Nisan 2020 Saat: 21:18
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 6.209 kez okunmuştur

Kocaelide virüs eczanelere de bulaştı!
Kocaeli'de virüs eczanelere de bulaştı!

Türkiye’de koronavirüs vakaları her geçen gün artmaya devam ediyor. En fazla vaka görülen illerin başında gelen Kocaeli’de virüs eczanelere de bulaştı.  Gebze'de bulunan 4 eczane ile Gölcük’te bulunan 1 eczane koronavirüs şüphesiyle karantinaya alındı. Gebze’de bir eczanede ise eczane sahibi ve çalışanının koronavirüs testi pozitif çıktı  Edinilen bilgilere göre, Gebze'de bulunan 4 eczanede virüs salgının bulunması iddiaları üzerine eczaneler kepenk kapatarak çalışanlar karantinaya alındı. Bir eczanede, eczane sahibinde ve çalışanında yapılan testin pozitif çıkması üzerine şahıslar tedaviye alınırken geri kalan 3 eczane ise geçici olarak karantinaya alındı ve kapatıldı. Gölcük’te de bir eczane karantina altında bulunuyor. Karantina süresinin bitmesinin ardından eczanenin tekrardan hizmete açılacağı bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kocaeli Eczacılar Odası Başkanı Bilal Arpac şunları belirtti; Eczacılarımız ve eczane çalışanları sağlık hizmetinin bir parçası olarak görev aldıkları sorumlulukları yerine getirmektedir. İlimizde ilaç hizmeti 462 eczanemiz ile verilmektedir. Koronavirüs salgını ile mücadeleye de tüm gücümüzle devam ediyoruz. Salgının ülkemizde görülmesi ile birlikte eczacılarımız bulaşmanın önüne geçecek önlemleri Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan pandemi tedbirlerine uygun olarak almışlardır. Hastalığın nedeni olan virüs çok kolay bulaşmaktadır. Eczacı ve eczane çalışanlarımız verdiğimiz hizmet nedeniyle büyük risk altındadır.

 “HASTALARIN ENDİŞE ETMELERİNE GEREK YOK” Şu anda iki eczacımız ve iki eczane çalışanımızın test sonuçları pozitif gelmiştir. Burada çalışan meslektaş ve çalışanlarımız ile yakın temaslı olduğunu tespit ettiğimiz diğer üç eczanemiz de tedbir amaçlı olarak kapalı tutulmaktadır. Ilgili karantina süresi dolduktan ve gerekli testler de negatif olduğu doğrulanan, eczacı ve eczane çalışanlarımız sizlere hizmet vermeye devam edeceklerdir. Tedbir amaçlı kapalı tutulan eczanelerimiz yetkili birimlerce dezenfekte edilerek hizmete açılmaktadır. İlgili eczanelerden geçmişte hizmet almış hastaların endişe etmelerine gerek yoktur. Ancak eczane içerisinde mümkün olduğunca az zaman geçirmesi, sosyal mesafeye dikkat edilmesi , herhangi bir yerle temas edilmemesi, eczaneye giriş ve çıkışlarda ellerini dezenfekte edilmesi gerektiğini tekrar hatırlatırız.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑