teyap
Kemal Uyar
Kemal Uyar

Bulut Atlası

7 Ocak 2013 Saat: 20:07
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.357.582.401 kez okunmuştur

“Cenneti hayal edecek olsaydım, açılan bir kapı olarak hayal ederdim. Kapının arkasında ise, en büyük umudumu beni beklerken bulmak... (Bulut Atlası Filminden)”.

 

***

Hani bazı kitaplar vardır bir nefeste okuduğunuz. Bu hayattayken okuma fırsatı bulduğunuz için sizi mutlu eden o kitabı, bir gün adamın biri çıkar ve film yapar. Hayal kırıklığına uğrarsınız. En favori kitabınız mahvolmuş, ağır bir yara almış hissedersiniz. “Böyle mi anlatılır?” diye isyan edersiniz. Herkese kitabın daha güzel olduğunu, filmini izlememesini tavsiye edersiniz. Bir ucundan tutuşmaya başlamış bir kitabı söndürmeye çalışır misali. 

***

Bu öyle bir film ki, uyarlandığı romanını alıp okumaktan korkuyorum. İzlediğim müthiş filmin tadını kaybetmekten korkuyorum. Ya romanında hikâye güzel anlatılamamışsa?

 Ne yaparım o zaman? Büyük olasılıkla, benim için çok değerli, uğur diye cebimde taşıdığım iki yüzü de tura olan parayı kaybetmiş gibi hissederim...

 

***

Bulut Atlası! David Mitchell’in Türkçe'ye de “Bulut Atlası” olarak çevrilmiş olan aynı adlı romanından uyarlanan epik bir drama filmi. Wachowski kardeşlerden bir başyapıt.

Geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek arasında bağlantı kurulan destansı bir hikâye. Bir dediğime bakmayın, aslında altı ayrı hikâye ile müthiş bir kurgu. Hele ki, Tom Hanks, Halle Berry ve Hugh Grant’in altışar ayrı karakteri oynaması olağanüstü bir performans. Oyuncular arasındaki cinsiyet farkının ortadan kalkması ise oldukça ses getirecektir.

 

 ***

Bize diyor ki; asla ve asla mücadele etmekten vazgeçmeyin.

Kendinizi büyük bir okyanusta bir su damlası hissetseniz de, o okyanus da uzayda bir damla değil mi? Sınırı bir kişi bile aşsa, geleceği değiştirmeye yeter. Bir kişiyi bile idealinize inandırmanız, yayılması için yeter de artar. Tek engel var, o da içinizdeki şeytan.

 

***

1850’de Pasifik Okyanusunu geçmekte olan isteksiz bir gezgin, 1930’da Belçika’da yaşayan bir besteci, Reagan dönemi Amerika’sında bir gazeteci, yeraltı dünyasındaki alacaklılarından kaçan bir yayıncı, genetik olarak değiştirilmiş ölüm hücresinde bir garson, medeniyetin çöküşüne tanık olmuş ve bir adada yaşayan adam. 

 

“Hayatlarımız sadece bize ait değil. Beşikten mezara kadar, diğerlerine bağlıyız. Geçmişten geleceğe. İşlenen her bir suç ve yapılan her iyilik geleceğimizi yeniden şekillendirir”

(Bulut Atlası Filminden)

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Şeytan19 Mart 2013 Saat: 00:22
Ağa Oğlu4 Şubat 2013 Saat: 21:36
Bir Eşek Hikâyesi23 Ocak 2013 Saat: 01:21
İki Erkek Üç kadın14 Ocak 2013 Saat: 20:01
Babam sağ olsun!24 Aralık 2012 Saat: 21:07
Tüm Yazıları
Yukarı ↑