teyap
İsmail Şahinbaş
İsmail Şahinbaş

Arabalar ve İnsanlar

1 Şubat 2011 Saat: 02:36
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.296.520.679 kez okunmuştur

Ülkemiz insanının en değer verdiği eşyası nedir diye hiç düşündünüz mü? Bunu öğrendiğimde ben çok üzüldüm. Sizlerinde yazıyı okuduğunuzda üzüleceğinizi düşünüyorum. Birçok insanın en değer verdiği eşyası arabasıdır. Yanlış okumadınız bildiğimiz, bindiğimiz araba.

İnsan sağlığı üzerine bir gazetede söyleşisini okuduğum konusunda uzman bir hekimin sözleri beni bu düşünceye sevk etti. Hekim bey, yediden yetmişe her insanın sağlığı için, yılda bir kez periyodik muayeneden geçmesi gerektiğinden, bu konunun yurdum insanı tarafından es geçildiğinden bahsediyordu.

Bu açıklamayı okuduktan birkaç gün sonra, arabamın periyodik muayenesi için sıra almak için ilgili servisi aradım. Randevu almak için telefon açtığımda bana bir hafta sonraya gün verdiler. İşte o günlerde aklıma açıklama yapan hekimin sözleri geldi ve konuya hassasiyetim arttı.

Servise gittiğimde, usta ile araçlar ve insan davranışları hakkında bilgi aldım. Konu açıldıkça açıldı hatta bir ara ustanın bir saptamasına konu saplandı kaldı. Bizim ustaya göre kişilerin araç ve marka tercihleri, karakter yapılarının göstergesi olduğunu iddia etti. Bende ustama kişilerin araç tercihleri, kişinin ekonomik yapısıyla ilgili olabileceğini söyledim.

Ustam nazik bir dille benim de haklı olduğumu ancak bahsi geçen genellemeyi ekonomik tercihler üstü olarak yaptığını belirtti. Gelen arabanın markasına göre bile, araç sahibinin nasıl bir karakterde insan olabileceğini anladığını ve müşteriye ona göre davrandığını da ekledi.

Muhabbeti hiç sevmediğimden! Konuyu fazla uzatmak istemedim. Ancak o an servise bir araç giriş yaptı ve bizim usta gelen araca göre, araç sahibinin nasıl biri olabileceğini bana anlattı. Aradan yarım saat geçtikten sonra pek tabi ki merakımdan, bende kişiyi epeyce bir süzdüm. Sonra ustanın iddiasının gerçekliğini anlamak için, ilgili kişiye aracın yakıtının nasıl olduğunu sorarak konuya müdahil oldum. Amacım muhabbete bir yerden girmek ve ustanın öngörülerini test etmekti.

Sonucu merak ediyorsunuz değil mi? Evet, ustam haklı çıktı. Usta ne dediyse, deney yaptığımız kişinin davranışları o yönde oldu. Şimdi gelelim asıl konumuza. Yani gazetede serzenişte bulunan hekimin son söylediği cümleye. Gazete sağlık konusunda açıklamada bulunan hekim bey; yurdum insanının araçlarını düzenli olarak her 10 bin km de bakıma götürdüğünü, ancak aynı kişilerin kendi sağlıkları için aynı hassasiyeti göstermediklerini belirtmişti.

Işık ve sevgi ile…

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Nemrutta yılbaşı2 Ocak 2012 Saat: 12:49
Bu yol nereye gider?4 Ağustos 2011 Saat: 00:13
Yürüyorum13 Haziran 2011 Saat: 22:49
Van Gölü Canavarı30 Mayıs 2011 Saat: 22:06
Tüm Yazıları
Yukarı ↑