teyap

Siyaset

İlk Meclis Toplantısı Yapıldı

31 Mart Yerel seçimleri sonrası Darıca Belediyesi ilk Meclis toplantısını gerçekleştirdi.

8 Nisan 2019 Saat: 21:23
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.993 kez okunmuştur

İlk Meclis Toplantısı Yapıldı
İlk Meclis Toplantısı Yapıldı

Toplantının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık artık herşeyin şeffaf ve adil olacağını belirterek meclis toplantılarının halkın izlemesi için canlı yayınlanacağını söyledi.

Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık’ın başkanlığını gerçekleştirdiği; AKP ve CHP yöneticileri ve partililer ile kalabalık vatandaş topluluğunun takip ettiği  ilk toplantıda katip üyelikleri en genç üyeler olarak Melikşah Tosun ve Özkan Sarıtoprak yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından okunan Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan toplantının açılını yapan Başkan Muzaffer Bıyık, “Güzel hizmetler yapmayı Rabbim bizlere nasip etsin. Aslolan gök kubbede hoş seda bırakmaktır, eserler bırakmaktır bu konuda var gücümüzle çalışacağız. Biz vatandaşa bir şeyler söyleyerek buralara geldik. Şeffaflık, dürüstlük ve adalet dedik. Bunları oy almak için demedik. Belediyemiz tam anlamıyla şeffaf olacak. Bir sonraki toplantısının canlı yayınlanmasını sağlayacağız. Derdimiz Darıca’dır. Gizli kapılar ardından hiçbir şey olmayacak. Ne sorarsanız sorun karşılığında cevap alacaksınız, nerede eksik görürseniz bunları mutlaka bize bildirirseniz, hiçbir parti ayrımı gözetmeksizin sokağa hizmet etmeye talibiz. Örneğin geçmiş dönem Çınaraltına umumi tuvalet yapılması talebi reddedilmişti biz onu değerlendirmeye alıyoruz. Çınaraltına tuvalet yapılacak.  Artık yeni bir dönem var.  ”dedi.

Komisyon seçimleri

Konuşmanın ardından komisyonlara üye seçimi gerçekleştirildi. Yapılan oylama da Meclis 1.Başkan vekilliğine AKP’li meclis üyeleri Cafer Tayyar Demirdaş, 2.Başkan Vekilliğine ise Hakan Kartal seçildi. Divan katip üyeliklerine Mustafa Çavuş ve Derya Akbaba seçilirken, Encümen Üyeliklerine ise AKP’den Ayhan Naci Yılmaz, Cüneyt Şentürk, MHP’den Fikret Ağbaba seçildi.

İhtisas Komisyonları ise şu isimlerden oluştu:

İmar Komisyonu: Abdullatif Özkan, Melikşah Tosun, Halil İbrahim Kocagöz, Aydın Işık, Mustafa Yılmaz
Plan ve Bütçe:Bülent Koçak, Cafer Tayyar Demirdaş, İsmail Ramazanoğlu, Tuncer Saltaş, Özkan Sarıtoprak
Hukuk Komisyonu:Hüsamettin Ergül, İsrafil Gökburun, Ahmet Güler, Ayhan Şen, Cevat Yalçın
Sağlık Komisyonu:Hülya Kodek, Hakan Kartal, Nuran Kurşun, Rahime Turgut, Osman Demir

Hani adil olacaktınız

Öte yandan Encümen üye seçiminde konuşan CHP Grup Sözcüsü Şadi Güven, CHP’den Üye alınmamasına atıf da bulunarak “Adil olacağınızı söylediniz. Encümen ve katip üyeliklere bizden de isim olmasını isterdik. Yüzde 43 oy alan bir partiden de isimlerin olmasını isterdik. Umarım bundan sonra ki seçimlerde bizlerden de isimler olur.”dedi.

Birlik üye seçimleri

Darıca Belediyesi’nin temsil edildiği birliklere ise şu isimler seçildi:
Marmara Belediyeler Birliği:Ahmet Hakan Hocaoğlu, Abdullatif Özkan
Gebze Belediyeler Birliği:Nafiz Çığlık, İsrafil Gökburun, Ahmet Güler
Türk Dünyası Belediyeler Birliği:Fikret Ağbaba, Hakan Kartal
Tarihi Kentler Birliği:Cüneyt Şentürk, Nuran Kurşun

2018 Mali Yılı İdari Performans Raporunun ele alındığı gündem maddesinde Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık başkanlık koltuğunu Cafer Tayyar Demirdaş’a devrederek AKP sırasına oturdu.

Rapora CHP Grubu vaat edilen hizmetlerin yapılmadığı çok sayıda projenin askıya alındığı gerekçesiyle muhalefet şerhi koyduklarını ifade ederek ayrıca Termal Grup ve Çataldağ Mesire alanı projelerinden vaz geçilmesini talep etti. 2018 Mali Yılı İdari Performans Raporu CHP’lileri red oyuna karşı AKP grubunun evet oylarıyla oy çokluğu ile kabul edildi.

Denetim Komisyonu Raporu gündem maddesinde de CHP grubu belediye borcunun her geçen gün katlandığı ve buna karşı hiçbir önlem alınmadığını ileri sürerek komisyona CHP’den üye alınmamasını eleştirerek rapora Hayır oyu verdiler. Denetim Komisyonu Raporu AKP grubunun oyları ile kabul edildi.

Bir sonraki meclis toplantısı 2 Mayıs Perşembe günü saat 15:00’te yapılacak.

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑