teyap

Röportaj

Huzurevinde masal odası

Her zaman şık giyinen, kültürlü, konuştuğu kelimeleri itinayla seçen, kibarlığıyla hayranlık uyandıran, kibar ve hoş bir İstanbul Hanımefendisi izlenimi veriyor Leyla Tilav.

28 Mayıs 2010 Saat: 11:25
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 3.386 kez okunmuştur

Huzurevinde masal odası
Huzurevinde masal odası

Konya’da doğup çocukluk yıllarında geldiği İstanbul Beylerbeyi’ndeki genç kızlık dönemi sonrası kendini sanata adayan Leyla Hanım eşi Adnan Tilav’la bugün evi gibi benimsedikleri Darıca Gazeteciler Cemiyeti Hikmet Memduh Kızılağaç Huzurevi’ni adeta sanat müzesi haline getirmişler.

Maket evlerden üç boyutlu resimlere

Darıca Gazeteciler Cemiyeti Hikmet Memduh Kızılağaç Huzurevi sakinlerinden Leyla Tilav yıllardır ürettiği maket evleri ve üç boyutlu resimleri görenleri şaşkına çeviriyor. Türk ve Dünya mimarisinin özelliklerini taşıyan, aralarında; Atatürk’ün Selanik’te doğduğu, İsmet İnönü’nün Birinci İnönü Savaşı’ndan önce Eskişehir’de kaldığı, Tarihi Safranbolu’nun evlerinin yanı sıra İstanbul Erenköy köşkleri, Fatih Zeyrek Konağı, Kaleiçi Konağı, Mudanya ve Artvin evlerinin maketleri ile 3 boyutlu resimlerinin sergilendiği özel ışıklandırılmış oda adeta bir masal odasına benziyor.

13 yıldır evi gibi benimsedikleri huzurevinde kalıyorlar

Leyla Tilav, 1990 yılından yaptığı birbirinden güzel maket evleri eşi Adnan Tilav’la birlikte 13 yıldır yaşadığı Darıca Huzurevi\'nde sergiliyor. Tilav bugünlerde atık maddelerden üretilmiş süs eşyalarını sergiliyor.

Konya’dan Dünya ülkelerine

Konya\'da 1928 yılında doğan Leyla Tilav\'ın çocukluğu Beylerbeyi\'nde, gençliği Erenköy\'de geçmiş. İstanbul Lisesi ve sanat okulunu bitirdikten sonra Erenköy tren istasyonunda tanıştığı dış hatlarda kaptanlık görevinin ardından Deniz Yollarında Hesap Uzmanı olarak çalışan Adnan Tilav’la 1953 yılında hayatını birleştiren Leyla Tilav’ın kız çocuğu dünyaya gelmiş. Mastır için ABD’ye giden halen bu ülkede Astrofizik araştırma uzmanı olarak görev yapan kızlarını ziyaret amacıyla çıktıkları yurt dışı gezilerinde bir çok ülkeyi görme fırsatını bulan Tilav çifti özellikle ABD gezilerinde gördükleri maket evleri yurda dönüşlerinde Türk evlerini yapmaya karar vermişler.

İstanbul yalıları ilk deneme oldu

Leyla Tilav maket evler hakkında şunları söylüyor;‘Gençliğimizde kadınların çalışmasına pek izin verilmezdi. Eşim de çalışmamı istemedi bu nedenle ben de el işlerine yöneldim. Gezilerde gördüğüm evlerin maketlerini yapmaya karar verdim. İlk önce İstanbul yalılarından bir tane yapıp denedim. Daha sonra benim gelin gittiğim köşkü ve Atatürk\'ün Selanik\'te doğduğu evi yaptım. Bu arada dönemin Fatih belediye başkanı Sadettin Tantan, Unkapanı\'ndaki Zeyrek evlerini restore etmek istiyordu, o zamanlar bütün mimarlara projeler yaptırmıştı. Sonra da maketlerini yaptırmak isteyince beni buldu, ben de ona bir sokak yaptım. Kendime de bir tane yapmıştım. Bu böyle devam etti. Maketleri yapmak bazen bir ay bazen de daha uzun bir zaman alıyor. Maket kartonunun yanı sıra televizyon ve buzdolabı kutularının kartonları ve ahşap malzeme kullanarak yaptığım maket evleri Yıldız Sarayı olmak üzere birçok yerde sergiledim.’

Bu üç boyutlu fotoğraflar

Kızını ziyaret için gittiği bir başka ABD ziyaretinde üç boyutlu fotoğrafları gördüğünü ve çok beğendiğini ifade eden Leyla Tilav, yurda dönüşte özellikle biriktirdiği Atatürk’ün fotoğraflarını fotokopi ile çoğaltıp 3 fotoğrafı üst üste koyup çikolata kutularını da çerçeve olarak kullanarak yaptığı üç boyutlu tablolar görenleri hayrete düşürüyor.


Huzurevinde sanat sokağı

1997 yılında Erenköy’de oturduğu sırada hastalanması nedeniyle bir yakınının tavsiyesi üzerine geldikleri Darıca huzurevinde eşi Adnan Tilav birlikte kalan Leyla Tilav, Türk ve Dünya mimarisinin özelliklerini taşıyan ondan fazla maket evi ve 3 boyutlu resim tabloları özel ışıklandırılmış odada sergiliyor. Tilav bugünlerde yeni bir serginin heyecanını yaşıyor. Pet şişe, ayakkabı kutusu, çikolata kutusu, dondurma çubukları, mağazaların kalın poşetleri gibi atık maddeleri değerlendirerek çeşitli kutular, biblolar, dikiş kutuları, vazo, süs eşyaları yapan Leyla Tilav,’Çikolata kutularını duvar kağıdıyla kaplayarak, boyayarak değişik şeyler üretiyor. Pet şişelerden ışıklı süsler, çuval kumaşından çantaların yanısıra eşinin topladığı taşlardan çeşitli süsler yapıyor.

Leyla ve Adnan Tilav çifti ayrıca huzurevindeki odalarının bulunduğu koridoru da yaptıkları tablolarla ve el ürünleriyle sanat sokağı haline getirmişler.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑