teyap

Sağlık

Hasta Memnuniyeti Ön Planda

Bölgemizde faaliyet gösteren Boğaziçi Hastanesi Koordinatörü Yakup Yönten ve Baş Hekimi Nilgün Yönten düzenledikleri Basın Toplantısında ‘’ İnsan Odaklı yaptığımız işte hasta Memnuniyeti Ön Planda ge

18 Ekim 2010 Saat: 14:48
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.470 kez okunmuştur

Hasta Memnuniyeti Ön Planda
Hasta Memnuniyeti Ön Planda

Hafta sonu Hegsagone Otel’de basın ile bir arada kahvaltı yapan Boğaziçi Hastanesi yetkilileri çarpıcı bilgiler verdi.

Aylık ortalama 10Bin poliklinik hizmet veren Boğaziçi hastanesi, Branşında Uzman 35 Doktor ve 200 çalışanıyla kaliteden ödün vermeden sağlık sektöründe hizmet veriyor. Toplantıda Bilgi amaçlı bir slâyt gösterisi de sunan Başhekim Nilgün Yönten Bölgemizde olmayan ve önümüzdeki ay Boğaziçi hastanesinde hizmete girecek olan Ameliyatsız lazerle Taş kırma ünitesinin de müjdesini verdi. Başhekim Yönten’’ Her türlü sağlık danışmanlığı yapmaya hazırız. Alo hekim hattı gibi 24 saat cep telefonumuz açık. Doktorlarımızla birlikte seminerler düzenliyoruz Gerçekleştirdiğimiz seminerlere gösterilen ilgi her geçen gün artıyor. Genç ama tecrübeli olan ekibimize güveniyoruz’’  dedi.
Mekân Küçük, Verdiği Hizmet Büyük
Toplantıda konuşan Koordinatör Yakup Yönten’de Boğaziçi hastanesinin yakında büyütüleceği müjdesini verdi. Yönten ‘’ Darıca Boğaziçi hastanesinin yanında bulunan otopark alanının bir tüp geçitle birleştirilerek ek bir bina yapmayı planımıza aldık. Ayrıca Tıp merkezi olarak hizmet veren Çayırova Boğaziçi içinde beklediğimizin üstünde bir talep olmasından dolayı burayı da hastaneye dönüştürmek için çalışmalarımız var’’ dedi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑