teyap

Röportaj

Gurbette başaran kadınlarımız

Bu ayki konuğumuz Amerika’nın Texas eyaletinde İngilizce öğretmenliği yapan Candan Bozdağı Serbest

5 Kasım 2013 Saat: 21:33
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 5.452 kez okunmuştur

Gurbette başaran kadınlarımız
Gurbette başaran kadınlarımız

Röportaj: Müzeyyen Topçu TAN

Gurbette başaran kadınlarımız

Bu sayfada, zaman zaman, yurtdışında yaşayan, başarmış kadınlarımızla yaptığımız söyleşileri paylaşıyoruz, siz değerli okurlarımızla...

Kimi, ailesinin yıllar önce daha iyi ekonomik şartlar için gittiği ülkede okuyup, iş sahibi olmuş, o nedenle kalmış gurbet ellerde, kimi eş durumundan… Kimi üniversite ya da yüksek lisan için gitmiş, kimi daha iyi yaşam koşullarına sahip olmak için. Belki bazıları, sırf macera olsun diye… Geri dönmemiş, bir yaşam kurmuşlar kendilerine ama anayurtları ile de bağlantıyı kesmemişler. Kadınlarımızın anayurdundan binlerce kilometre uzakta, kendi ayaklarının üzerinde nasıl durduklarını, neler yaşadıklarını öğreniyoruz.

Bu ayki konuğumuz Amerika’nın Texas eyaletinde İngilizce öğretmenliği yapan Candan Bozdağı Serbest 

 • Bize kendinden bahseder misin?

Devrek’te doğdum. Babamın memuriyet görevi nedeniyle Türkiye’de gezmediğimiz yer kalmadı diyebilirim. İlkokulun ilk yarısını Kayseri de başlayıp, Adana da bitirdim. Ortaokul bitene kadar artık bir yere gitmeyiz sanırken acele etmişiz. Kader bizi İstanbul’a buyur etti.80’ li yılların olaylı eğitim yıllarında bir kız okulunda okumak fikri ailemi mutlu edince beni Erenköy Kız Lisesine yazdırdılar. Böyle büyük bir kentte yaşıyorsam burada kalırım üniversite için derken Ankara’ya gelip ODTÜ de okumanın kaderimde yazıldığını tahmin edemezdim. Lisans ve lisansüstü öğrenimimi İngiliz Dili Eğitimi ve Edebiyatı olarak yaptım. Bir adım daha gitmiyorum çünkü yerleşik düzene geçiyoruz dedim ama bu düzen 4 sene sürdü ve sonra hatırladığım okyanusun ta öbür ucunda olmamdı. Eşimin doktora bursu kazanıp, Amerika’ya gitme imkanı çıkınca, İngilizce öğreterek kazandığım mesleğimin daha iyi bir anlamı olacağını düşünüp, onunla birlikte yollara düştüm. O, doktorasını bitirirken, bende yalnızlıktan bitmemek için grafik tasarım okumaya karar verdim. Bir derginin resimlendirme bölümünde çalıştım. Grafik tasarım dalında biri eyaletler arası ikisi Texas olmak üzere 3 ödül kazandım ama gönlümdeki öğretmenlik isteğini bastıramadım. Austin Community College ‘a 7 sene boyunca gönderdiğim cv ‘min bir gün kabul göreceğine inanamazdım. Oğlumun doğumu sonrası aldığım bu iş teklifi ile artık öğretmen olmuştum. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerimle yaşadığımız gezegenin ne güzel renkleri olduğunu düşünüyor ve öğretmekten büyük keyif alıyorum.

 • Azimli biri olduğu ve vazgeçemediğin 7 sene aynı iş yerine cv. yollamandan anlaşılıyor. Öğrencilerin çok şanslı... Tam olarak okulunu anlatabilir misin?

Austin Community College, 2 yıllık eğitim veren bir yüksekokuldur.  Okula dünyanın her bir yerinden öğrenci geliyor. Öğrenci sayısı 45.000 civarında. Ücret olarak ucuz olduğu için öğrenciler, burayı 4 yıllık bir üniversiteye geçmek için basamak olarak görüyorlar. ACC 'nin bünyesinde 50 farklı eğitim alanı var.

 • ACC ne demek? Yurt dışında eğitim almak isteyen kişiler için, sende bu tecrübeyi deneyimlemiş biri olarak neler önerirsin?

ACC Texas eyaletinin Austin kentinde bir yüksekokuldur. 1974 yılında kurulmuş. Bünyesinde 50 bilim dalında eğitim veriyor. Lise sonrası öğrencileri çalışma hayatına geçirecek 2 yıllık uzmanlık eğitimi vermek amacı ile kurulmuştur.

 • Ülkemizden, ACC ve benzeri okullar da eğitim almak için gelen öğrencilerin, geri döndüklerinde ya da Amerika da iş bulma şansı ne kadar?

ACC ve benzeri okullar iş gücü yaratma amacı ile kurulmuş. Amaç üniversitelerin yükünü azaltıp, bireyi iş hayatına geçirmek... Ancak öğrencilerin yaklaşık %60 çalışma hayatına geçiş sonrası yine de üniversite eğitimi almak için başvuruyor. Bunun nedeni üniversite eğitimi için harcayacakları parayı kazanmış duruma gelebilmeleri.

 • Bizim tabirimizle ara eleman yetiştiriyor, diyebilir miyiz?

Evet öyle demek doğru olur.

 • Ülkemizde ki gündemi yakından izlediğini biliyorum. Yanlış saymadıysam biz, son beş yılda 5 milli eğitim bakanı değiştirdik. Her eğitim yılı başlangıcı, üniversiteye girmek tercih yapan öğrenciler, yıl  sonu değişen sistem sonucu, istediği mesleki eğitim veren üniversiteye yerleşemeyebiliyor. Dolayısı ile ilkokuldan başlayan ve acımasızca süren bir eğitimin sonunda, üniversiteye girebilmek için harcadığı çabanın (dershane, okul, özel ders üçgeni) heba olduğunu düşünüyor. Amerika’da da böylemi?

Doğrusunu istersen benimde gözlemim bu yönde bu ülkede ama anlatacağım farkla. Anne ve babaların çocukları için büyük gayretleri var. Çocuklar özellikle Hint ve Çin kökenli aileler çocukları üzerinde büyük bir akademik farklılık yaratacak kurslara rağbet ediyorlar. Amaç iyi bir matematikçi ve fizikçinin temellerini küçük yaşlarda atmak. Yani özel kurslara eğilimleri çok fazladır. Ancak devlet okullarının böyle bir çırpınışı yok. Eğitim çocuğun yaşına göre hedeflenen oyun akademik dengeyi sağlayan müfredata sahiptir.

 • Sizin oralarda da ben yapamadım, çocuğum yapsın. Ben okuyamadım, çocuğum okusun baskısı var mı?

O baskı eminim vardır ama bir genelleme olarak söyleyemem.

 • Bize Teksas Austin'i biraz anlatabilir misin? 

Austin, Texas eyaletinin başkenti. İçinden Colorado Nehri geçiyor. 1 milyondan az nüfusu ile Amerika’nın yaşanacak kentler sıralamasında başı çeken kentlerden biridir. Üniversite kentidir. Texas üniversitesi Amerika’nın sıralamada en üst yerlerde olan üniversitesidir. Canlı müzik bu kentin en büyük özelliğidir. Bu kentin bir diğer özelliği de son derece liberal olmasıdır. Okuma yazma oranı çok yüksek. Yemyeşil bir kent. Spora merakı olan insanlar için doğal koşu alanları, kamp yerleri bisiklet yolları mevcut ama her şeyden önemlisi insanları çok sıcak ve rahatlar.

 • Güney Amerika'ya yakın olduğunuz için mi yoksa diğer eyaletlerde de insanlar sıcakkanlı mıdır?

Güneydeki insanlar sıcaklığı ile tanınıyor. Austin de Meksikalı sayısı da çok ve Meksikalılar kültür yönünden bize çok benziyor. Ülkenin kuzeyine gittikçe iklim sertleştikçe insanların sıcakkanlığı da azalıyor.

 • Bildiğim kadarıyla, Amerika’da ki Türklerin dernekleri var.  Milli bayramlarımız da törenler düzenliyorsunuz. Bir de Türk günü var sanırım. Biraz bahseder misin?

Amerika’nın değişik eyaletlerinde Türk’ler Türk ruhunu yaşatmak için organize oluyorlar. Türlü dernekleri dini ve milli bayramlarımızı kutlamak amacı ile etkinlikler yapıyor. Biz Atatürk ilkelerini yaşatmak, kendi öz ruhumuzun, örf ve adetlerimizin unutulmaması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Örneğin; 23 Nisan da çocukları toplayıp Atamızın bize bağışladığı bu eşsiz ülkenin nasıl bağımsızlığına kavuştuğunu anlatıyoruz. Keza 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını her yıl kutluyoruz. Bu gayretlerimiz devam edecek.

 • Gördüğüm kadarıyla, çok sevimli iki evlat yetiştiriyorsun. Türk olarak Amerika da çocuk yetiştirmek zor mu?

Çocuk yetiştirmek herhalde dünyanın en zor işi. Bu konu, bulunduğun yerdeki imkanlarla ilgili. Amerika’da çocuk büyütmek ne kadar zor yaşarken anlayacağım. Benim çocuklarım ilkokulun daha ilk yıllarındalar. Ama benim gözlemim şu ki ebeveynler çocukların ortaokul ve lisede başlayabilecek olası bir sigara ve uyuşturucu bağımlılığını engellemek icin olağanüstü bir tempoda okul dışı aktivitelere yazdırıyorlar. Okulun 7:30 da başladığı yerlerde, çocukları 4:30 da kaldırıp 5 te ki yüzme kursuna götürüyorlar, örneğin… Okul sonrasında da kafaları sürekli oyalayacak kamp ve kursları seçiyorlar. Bu ülkede çocuk büyütmenin en güzel yani bir çocuğun büyürken çevresinde neredeyse her kültür ve dilden insani görüyor  olması. Bence bu insanlara olan ön yargıyı azaltan, uluslararası kültüre saygı duyan bireylerin yetişmesi için çok güzel bir fırsat. Bizim mahallede de bu uluslardan birer örnek bulmak açıkçası benimde çok hoşuma gidiyor. Çocuklarımın dünya insanlarını sadece bizler gibi beyaz insanlardan değil, her dil, din ve kültürden gelen insanlardan olduğunu bilmek hoşuma gidiyor.

 • Evde Türkçe mi, İngilizce mi konuşuyorsunuz?

İkisini de. Çocuklar Türkçeyi ana dilleri gibi konuşabiliyor.

 

 • Sevgili Candan verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.

Bende, bana bu fırsatı verdiğin için çok teşekkür ederim.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑