teyap
Gökhan Oruçoğlu
Gökhan Oruçoğlu

Dubai bir balonmuş

16 Mart 2011 Saat: 00:24
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.300.228.004 kez okunmuştur

Son 2 haftadır iş nedeniyle yurt dışında olduğumdan yazamadım; bu nedenle özür dileyerek başlamak istiyorum yazıma…

Evet, işimin doğası çok sayıda ülkeyi, çok kez ziyaret ettim. Fakat Arap Yarımadası’na hiç yolum düşmemişti. Gerek kişisel tercihlerim, gerek işimin gereği seyahat planlarımda yer almamıştır o bölge. Bu seyahatimde Dubai\'ye uğradım hem de iki kez; gidiş ve dönüş.  Açıkçası tam bir hayal kırıklığıydı benim için ya da şöyle mi demeliyim aslında \" tam da tahmin ettiğim gibi\". 

Öncelikle vergisiz bölge olarak, dünyanın en iyi havaalanında ki fiyatlar oldukça yüksekti.  Fiyatları, KDV ve diğer vergileri ülkemiz, Avrupa ve Hong Kong ile karşılaştırdım.  Örnek vermek gerekirse IPAD\'in en düşük versiyonu ülkemizde KDV dahil 630 Amerikan Doları, Dubai fiyatı 540 ve Hong Kong fiyatı 376 Amerikan Doları.  Bu da gösteriyor ki Dubai\'de vergi yok ama arada fahiş kar var.  Bu birçok üründe böyle. Havaalanında sigara odaları var, havalandırması doğru, dürüst çalışmayan.  Herbiri gaz odası gibi. Yanlış anlamayın bu durum sigara karşıtlığından gelmiyor sadece para kazanmak için bir plan. Burada zehirlenmek istemiyorsanız en az 20 Dolar harcamak zorunda olduğunuz kafetaryalar, pub ve barlar var.  Ama parasız olmaz, harcamalısınız. Tuvaletler eski, dolu ve yetersiz. Mahalli kıyafetleri ile ellerinde koca tespihler havaalanı görevlileri görebiliyorsunuz etrafta. Bunların dışında haklarını vermek lazım gerçekten büyük ve iyi işleyen bir havaalanı…

Gelelim Dubai\'deki hayal kırıklıklarına. O resimlerdeki şık, koca, koca binalar gerçek.  Hepsi var ya da o vaha gibi adalar ve villalar. Fakat baktığınızda her şeyin zorlama yapıldığı ve yokluktan var edildiği ortada. Para harcanarak yaratılmış o binaların dışına çıktığınızda; doğa o kadar cömert davranmıyor. Sıcak, nem ve toz. Kısaca Dubai binaların içinde yaşamak için, Belki Avrupa ve Amerikalı zenginlere vergi cenneti olarak cazip gelebilir; ama bize hayır.  Dubai\'nin zenginler ile şöyle gizli bir anlaşması var sanki. Verginizi burada kaçırın, ben size imkan sağlayayım siz ise kendi ülkenizdeki fiyatlara yakın seviyelerden bu yapay cennetimde para harcayın. Aynen böyle aslında düşük vergi harcamalara yansımıyor. Sadece o paranın kazanıldığı ülkelere ödenmesi gereken vergilere yansıyor ve o hep özgürlüklerden bahseden Amerika ve Avrupa para sahipleri ve krem tabaka buraya akın ediyor. Nereye mi? 6 ya da 7 ailenin yönettiği prensliklere. Özgürlüğün aslında olmadığı ve sadece bu ailelerin zenginleştiği küçük devletlere… Ve bu küçük devletler ya da aileler sıkıştıklarında asker desteği alıveriyorlar birbirlerinden. Son örneği Bahreyn\'de olduğu gibi.  Aile sıkışınca diğer aile yardım ediyor. Belli mi olur gidiverir saltanat sonra; sıranın kimde olduğu belli olmaz.

Sonuç olarak.  Petrol zengini bu prenslikler kendileri kumdan kaleler yaparak sermayeyi cezbetmişler. Bunun tabi ki bir bedeli var ama yine de para buralara akıyor. Ben Türkiye olarak bu kadar doğal zenginlik içinde, en az beş Dubai kurardık buna eminim.  Ama bedeli ne olurdu ondan emin değilim. Bu seyahat şunu bana gösterdi ki; eğrisi ile doğrusu ile benim ülkem farklı ve güzel ve kesinlikle bir Arap ülkesi değiliz. Biz Anadolu\'yuz, biz Türkiye\'yiz.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑