teyap
Ezgi Theriault
Ezgi Theriault

Yabancı Damat

12 Nisan 2011 Saat: 15:51
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.302.613.290 kez okunmuştur

Hayatın neresine doğacağımıza, hangi aileye, ülkeye hangi fırsatlara veya haksızlıklara sahip olacağımıza karar veremiyoruz. Fakat payımıza düşeni yaşarken, kendi seçimlerimizle hayatlarımıza yön veriyoruz. Yol ayrımlarında acaba diğerini seçseydim ne olurdu diye çok düşünüyorum. Yaşamın güzelliği de burada değil mi? Bilinmezlerle dolu bir macera da başrolü oynamak…

Hiçbir zaman Türk olmayan birisiyle evlenmeyi düşünmemiştim. Eşimle ilk karşılaştığımda ki mutluluk ve heyecan bugün hala devam etmeseydi, şu anda sizlere bu satırları yazıyor olamazdım. Fakat o zamanlar, düşünmekten kaçındığım ya da bilinçsizce göz ardı ettiğim, bir sürü problem olabilecek farklılıkları ve zorlukları sizlerle paylaşarak, benim gibi yolu bir yabancıyla kesişenlere bu yazının bir tavsiye niteliğinde olmasını istedim.

Farklı topraklarda doğup büyümek, iki insanın birbirine benzeme  veya ortak bir noktada buluşma ihtimalini neredeyse sıfıra düşürüyor. Yediğiniz yemekler, dinlediğiniz müzikler, konuştuğunuz dil, inandığınız din hepsi birbirinden tamamen farklı.

Eşim kendi isteğiyle Müslümanlığı seçtiği için din konusunda herhangi bir problem yaşamadım. Ama aynı dili konuşamamak, her şeyi basite indirgeyerek açık ve uzun bir şekilde ana dilimiz olmayan bir dilde ifade etmemizi gerektiriyor. Benim, eşimin beni konuşmadan anlamasını bekleme gibi bir lüksüm yok. Çünkü aynı olaylarda, farklı bakış açılarına ve tepkilere sahibiz. Mesela ben aile kurumunun evlilikle başladığına inanıyorken, o ise çocuk sahibi olunca aile olunacağına inanıyor.

Çok basit gündelik olaylar bile komik farklılıklar doğuruyor aramızda. Benim onun elinden asla bıçak almamamı, tuvalete girerken ağzımdaki lokmayı bitirmemi, hasta olmamak için dışarı çıkmadan en az iki saat önce duş almamı, neredeyse tüm yemekleri yoğurt ile yememi komik buluyor. Aynı şekilde ben de onun, on beş dakikalık araba yolculuğunu uzun bulmasını, her şeyi şekerli soslarla yemesini, aldığı bir iki kiloyu dert etmesini garipsiyorum.

Gerçekten çok önemsiz bu detaylar, içinde yaşadığınızda bazen sizi çok bunaltıyor. Eğer yabancı biriyle evlenirseniz, karşınızdakinin tamamen değişip size ayak uydurmasını bekleyemezsiniz. Bunun yerine, her şeyin alışkanlıklarınızın sakin limanlarından uzak ama heyecan dolu olacağını bilmelisiniz.

Tüm sevgiler emek istiyor, emek verdiğiniz sürece, değerini biliyorsunuz elinizde ki güzelliklerin. Aklınızda olsun; kendi kültürünüzün dışından birisiyle hayatınızı birleştirdiğinizde, belki de normalden daha fazla çaba harcamanız gerekecek ama zamanla ortaya çıkan güzellikler size bir gün mutlaka “yaptığım her şeye değdi” dedirtecek…

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Ağla katil anası ağla…24 Ekim 2011 Saat: 23:05
Hoşcakal İstanbul2 Mayıs 2011 Saat: 23:10
Kopyasız toplum19 Nisan 2011 Saat: 00:57
Tüm Yazıları
Yukarı ↑