teyap
Ezgi Theriault
Ezgi Theriault

Sivrisinek sıcak iklim hayvanı değildir...

4 Nisan 2011 Saat: 22:02
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.301.944.369 kez okunmuştur

Nisan’ı beklerken gözüm yollarda kaldı. Marttan geriye günleri saya saya bitiremedim…

Çünkü nisan kuş cıvıltısı, çiçek kokusu, iç ferahlatan yağmurlar demek… Nisan baharın gelmesi demek…

Martın son birkaç gününde açan güneş ile mevsimini şaşıran ağaçlar gibi bende de bir sevinç, bir coşku sormayın. Ta ki Nisan 1 şakası gibi, akıl almaz bir kar fırtınası bastırana kadar… Tüm hevesim kursağımda kaldı. Hâlbuki sonsuz uzunlukta süren bir kıştan sonra, sürekli bacaklarımın battığı kar örtüsü yerine,  toprağı görmeyi ve koklamayı istiyorum.

Geçenlerde, havanın çok ta kötü olmadığı bir akşamüstü, eşimin çocukluk arkadaşı Danıld ve Marijose (okunuşlarını yazmayı tercih ediyorum ) bizi evlerine mangalda marşmelova çağırdılar. Marşmelovu; "Halley" marka bisküvinin içindeki, beyaz katman olarak tanıyan ben'e ilk duyduğumda hiç bir şey ifade etmedi açıkçası. Tam evden çıkmak için hazır olduğumda, eşim; üstüme ateş sıçrarsa üzülmeyeceğim ayrıca beni sivrisineklerden koruyacak bir şeyler giymemi söyledi. Bende mangaldan nasıl ateş sıçrayacağını hayal edememekle birlikte; üzerime ateş sıçradığında üzülmeyeceğim hiçbir kıyafetim olmadığı şeklinde bir cevap verdim kendisine. Birbirimizi anlamayarak ama üzerinde durmayarak mangalda marşmelova gittik.

Evin arka bahçesinin ortasına, ateş yakmak için kare beton döşeyip, üzerine ferforje, mangaldan çok, büyük bir tencereye benzeyen, ateş yakma aparatı ve ateş sıçramasın diye de kafesten kapak koymuşlar. Etrafında ki dört adet şezlonga dördümüz yerleştikten sonra, Danıld ve Marijose'nin sekiz ve beş yaşlarındaki oğulları; büyük bir torbadan, silindir şeklinde, süngere benzeyen marşmelovları şişe geçirerek, ateşte döndüre döndüre pişirdiler. Pişirmekten ziyade yaktılar demeliyim. Sırayla şişin ucundan sıcak marşmelovları alarak yerken, Türkiye'de ki sivrisinekleri özlediğimi fark ettim.  Ya Türkiye'dekiler sivrisinek değil, ya da buradakiler canavar. Sivrisineklere olan kızgınlığımı çaktırmadan, bu adada doğup büyümüş, adanın dışında üniversite bitirerek geri dönmüş bu çiftin, yarım yamalak İngilizce ile misafirperverlik göstergesi sorularına cevap verdim, bir taraftan marşvelovumu yerken. Bahçenin yarısına, ağaçtan ev dahil çocuklar için oyun parkuru yapılmış. İlk bakışta çok etkileyici bulduğum bu parkur, iki çocuk oynamaya başlayınca içimi sızlattı. Çitlerle çevrili bu bahçede, muhteşem ama yalnız bir oyun alanı! Mahalle aralarında, her türlü çalı-çırpıdan Süpermenler, süper ötesi kahramanlar yaratmaya alışık, bütün gün tozun toprağın içinde oyun oynayıp akşam baba işten dönmeden evde olmak zorunda olan bir çocukluğun çocuğu olarak, onların hayatına biraz heyecan gelmesi için dua edeceğim!.

Ben eşimin çocukluğuna misafir oldum, o ise anadiline. Marşmelovlarımızı yedik, güzel güzel üşüdük. Haziran’da iki sene olacak Türkiye’den gidişim. Gelirken yanımda baharı getirmeyi unutmuşum. Söylememişti eşim, hep kış olacak diye. Yaşamayan bilemez, burada kış; insanın değiştirilemez kaderi gibi. Bitmiyor. Hava hiç ısınmıyor. Hele o; kapıya yaslanıp, hiç susmayan rüzgar!!! Anlatsam da anlayamazsınız, aynı rüzgâr bir burada, birde olsa olsa Alp’in zirvesinde olabilir, o kadar şiddetli, o kadar insanı bir coğrafyada yaşadığına pişman eden cinsten ki... Her şey tamam da; insanların, hava hiç soğuk değilmiş ve aslında insan vücudu için en mükemmel ısıda yaşıyormuşuz gibi davranmasına tahammül edemiyorum.
Böyle güzel bir bahçe de, soğuk bir mart akşamında, ateşe bakarken; marşmelov yerine, şişe geçirilmiş süt kuzusu, patlıcan ve domatesi ateşte pişirip yeseydik, üstüne de bir güzel çay demleseydik; ülke kurtarmaya varacak kadar koyulaşamayan bir sohbetin ardından, eve dönerken "aşk her şeyi affeder mi" şarkısını mırıldanamazdım.

Bu geceden çıkardığım ders: Sivrisinek sadece sıcak iklim hayvanı değildir. Bir taraftan üşürken, diğer taraftan sivrisineklere yem olabilirsiniz!

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Ağla katil anası ağla…24 Ekim 2011 Saat: 23:05
Hoşcakal İstanbul2 Mayıs 2011 Saat: 23:10
Kopyasız toplum19 Nisan 2011 Saat: 00:57
Yabancı Damat12 Nisan 2011 Saat: 15:51
Tüm Yazıları
Yukarı ↑