teyap
Ezgi Theriault
Ezgi Theriault

İnternete gelen filtre çok can sıkıcı çok...

9 Mayıs 2011 Saat: 22:15
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.304.969.141 kez okunmuştur

YUKARIDA BELİRTTİĞİM NEDEN  İÇİN İNTERNETE GİRMEYİ ARZ EDİYORUM, SAYGILARIMLA….

İnternete gelen filtre çok can sıkıcı çok.

Küba, Çin gibi devletler dışında dünyanın her yerinde sınırsız ve özgür olan internet artık Türkiye’de de kontrol altında olacak.  Yani sizin, bizim yerimize başkaları hangi sitelere girip girmeyeceğimize karar verecek.

22 Ağustos tarihinde yürürlüğe girecek “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar Taslağı” ile her internet kullanıcısı, sunulan dört farklı tip filtreden birini seçmek durumunda kalacakmış. Aile, çocuk, yurtiçi ve standart paket olarak karşımıza çıkan bu filtrelerden birini seçmeden internete giremeyecekmişiz. Filtreleri engellemeye çalışmak ta suç sayılacakmış.

Güvenli internet sağlamak amacıyla geliştirilmiş bu filtreleme sistemi zaten internet tarayıcısında mevcut. Yani siz, çocuğunuzun istemediğiniz sitelere girmesini engellemek için, herhangi bir yaptırıma ihtiyacınız olmadan, kendiniz internet tarayıcınızı ayarlayabiliyorsunuz. Neden ayrıca bir de devlet tarafından konulan filtreye ihtiyacınız olsun ki? Üstelik bu filtrelerin hangi siteleri engelleyeceğine nasıl karar verilecek? Dün paylaşım sitesi olan “youtube” yasaklandı, yarın da artık “facebook” yasaklanır.

Bu ülkede yaşayan insanların akılları da gayet iyi çalışıyor, muhakeme yeteneği de. Kimsenin iyi ile kötüyü ayırmak için, başkalarının vereceği karara ihtiyacı yok. Üstelik özgürlük kadar bilgiye erişim de herkesin en temel ve doğal hakkı. Herkesin istediğini okuma, istediği bilgiye ulaşma ve düşüncelerini istediği gibi paylaşma özgürlüğü olmalı. Demokrasinin güzelliği de burada değil mi?

Tabi ki her zaman ve her yerde olduğu gibi, sınırsız internet ortamında da yanlış uygulamalar veya kötüye kullanımlar olacaktır. Bu durumda, internet ortamında işlenen suçlara adli merciler yaptırım uygulayacaktır. Ama bu şekilde “güvenli internet” adı altında koyulan bu çapta bir sansür, potansiyel suç sayılabilecek durumların veya çocukların zararlı içeriğe ulaşmasının engellenmesinden ziyade ancak ve ancak bireylerin tek bir kaynaktan, taraflı bilgiye erişerek, pasifleşmesine ve tek düzen bir toplum oluşmasına hizmet eder.

Türk toplumu böylesine bir yasak ile kendisine dolaylı olarak yakıştırılmış “muhakemeden yoksun” sıfatını hak etmediği gibi özgürlüğünün elinden alınmasını da hak etmiyor.

Türkiye’ de sayısı son günlerde çoğalan yasakları konuşmak yerine, gelişmeler ve güzellikler konuşacağımız günler dileğiyle….

 

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Ağla katil anası ağla…24 Ekim 2011 Saat: 23:05
Hoşcakal İstanbul2 Mayıs 2011 Saat: 23:10
Kopyasız toplum19 Nisan 2011 Saat: 00:57
Yabancı Damat12 Nisan 2011 Saat: 15:51
Tüm Yazıları
Yukarı ↑