teyap
Ezgi Theriault
Ezgi Theriault

Hoşcakal İstanbul

2 Mayıs 2011 Saat: 23:10
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.304.367.669 kez okunmuştur

Sevgilim İstanbul,

Gözlerim daldığından beri denizine çıkmaz aklımdan hayalin. Yemyeşil tepelerinden süzülüp boğaza dökülen nefesini içime çektiğimden beri, efsunlanmış aşığınım senin. Deli gibi, divane gibi özlerim geceme yanan ışıklarını, günüme doğan güneşini.

Bilirim, yalnız ben değilim yanındayken bile özleyen seni. Bilirim, milyonlarda yanar aynı ateşte benim gibi. Hatta ve hatta senin hayalinle, eski adını dillerinden düşürmeyen Yunanlılar gibi…

Bu gün aldım ölüme eş, içimi sızlatan, damarlarımda ki kanı korkuyla, çılgınca akıtan haberlerini. Kalbine bir kanal açacaklarmış. Bu kanal ile sözde, boğazından geçen gemilerde azalma, çevrende iyileşme olacakmış.

Güzeller güzeli İstanbul, daha da bir güzelleştirmek için seni, sırf bu kanal ile,altı yüz elli bin ağacın yani nefesin kesilecekmiş. Toprağının bir santimetre karesini korumak için, canını feda edecek yüzbinlerce insan seninle yaşarken, milyonlarca metreküp toprağın, senin uğruna ama sana rağmen heba edilecekmiş.

Ah İstanbul, sevgilim, yüzyıllardır söylerken şarkılarını, tüm güzellik ve nimetlerinden hoyratça istifade ettik, yetmedi. Bize bıraktığın binlerce yıllık kültür miraslarını heba ettik, yetmedi. Betonlarla solduramadığımız güzelliğine; hırsla, azimle daha çok yollar, evler, insanlar koyduk yetmedi.

Şimdi de, üzerine yaklaşık 7 milyon metreküp beton, 3 milyon ton çimento ve 1 milyon ton demirden bir kanal, kanalın etrafına yerleşkeler yapıp,  seni nefessiz, cansız, hayatsız bırakacaklarmış.

Geçmişimizin tanığı, geleceğimizin umudu İstanbul, seni senden bile kıskanırken, seninle vedalaşmaya uyandık. Bugün, seni iyileştirmek adına bir parçanı daha kangrenleştiren üçüncü, beşinci hatta bilmem kaçıncı köprülere, su yollarına, hava alanlarına imza atan ve atacak projelerle veda ediyoruz sana. Geriye dönülmez yollardan bir bayram coşkusuyla ilerlerken, gelecekte yasını tutacağız.

Tutacağız da ne olacak?

Senden aldıklarımızı geri veremedikten sonra…

Hoşçakal İstanbul…

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Ağla katil anası ağla…24 Ekim 2011 Saat: 23:05
Kopyasız toplum19 Nisan 2011 Saat: 00:57
Yabancı Damat12 Nisan 2011 Saat: 15:51
Tüm Yazıları
Yukarı ↑