teyap

Kadın

Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Dünya Emekçi Kadınlar Gününü anmak, kutlamak için bugün tüm dünyada milyonlarca kadın sokağa çıkıyor.

8 Mart 2011 Saat: 14:15
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 2.619 kez okunmuştur

Dünya Emekçi Kadınlar Günü
Dünya Emekçi Kadınlar Günü

ABD'li tekstil işçisi kadınların 8 Mart 1857' de daha iyi çalışma koşulları için başlattığı mücadeleyi anmak amacıyla; 100 yıldır kutlanan Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle, bugün tüm dünyada milyonlarca kadın şiddete, ayrımcılığa ve cinsiyet eşitsizliğine karşı sokağa çıkıyor.
Türkiye’de ilk defa 1921'de kutlanmaya başlayan Dünya Emekçi Kadınlar Günü, 1980 darbesi sonrasında 4 yıl süreyle kutlanamadı. Son yıllarda kadın örgütlerinin girişimlerine ve düzenlenen kampanyalara karşın, Türkiye'de kadınların durumuna ilişkin istatistikler hala kaygı verici...

Başbakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’ nün “Türkiye’de Kadının Durumu”na ilişkin Şubat 2011’de yayınladığı rapora göre, halen 4 milyona yakın kadın okuma-yazma bilmiyor. 100 kadından sadece 12.8'i kendi işine sahip, 51.1'i ücret karşılığında, 34.8'i de ücretsiz ev işçisi olarak çalışıyor.

Türk-İş Yönetim Kurulu, “Türkiye'deki kadın  sorunlarının çözümünün eğitimden yasal düzenlemelere geniş bir yelpazeyi  kapsadığını” bildirdi. Konfederasyondan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de bu yıl Dünya Kadınlar Günü anmalarının son iki ay içinde peş peşe gerçekleşen kadın cinayetlerinin gölgesinde gerçekleştirildiği ifade edildi.

Kaynak Hürriyet Gazetesi

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑