teyap

Sanat

Darıca, Kocaeli şampiyonu

Bizim Kocaeli Gazetesinin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği, bu yıl ikincisi organize edilen “Liseler Arası Müzik Yarışması”nın finali Atatürk Spor Salonunda gerçekleştirildi.

12 Mayıs 2011 Saat: 23:06
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 3.670 kez okunmuştur

Darıca, Kocaeli şampiyonu
Darıca, Kocaeli şampiyonu

 12 ilçeden finalistlerin katıldığı yarışmada spor salonunu hınca hınç dolduran gençler hem heyecanlı, hem keyifli, hem de eğlenceli saatler geçirdi. Türk Pop Müziğinin romantik prensi Suat Sunanın yanı sıra sürpriz sanatçıların da sahne aldığı yarışmanın birincisi Darıcadan Neslihan Altunkaya, ikincisi Kartepeden Buket Saatçi, üçüncüsü Gölcükten Ercan Karyağış oldu.
JÜRİDE DEĞERLİ İSİMLER
12 ilçeden 12 öğrencinin ‘Türk Halk Müziği dalında seslerini yarıştırdığı etkinliğin jürisinde Haluk Coşkun, Ersen Çelik, Sevim Coşkun, Tuğçe Ocaktar, Kenan Serhat İnce, Bülent Uludaş, Ümit Sayan ve Fatih Sevdi yer alırken, onur konuğu ise KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Reşat Başar oldu. Bizim Kocaeli Gazetesi genel yayın yönetmeni Güngör Arslanın ev sahipliği yaptığı etkinlikte İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli de hazır bulundu. Öğrencileri bu anlamlı günde protokol mensupları da yalnız bırakmadı.
PROTOKOLÜN İLGİSİ BÜYÜKTÜ
Etkinliği izleyenler arasında Vali Yardımcısı Ali Sözen, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı, Başiskele Kaymakamı Selami Aydın, Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, CHP Kocaeli Milletvekili adayı Ömer Kurtaş, CHPli meclis üyeleri Cengiz Çakar, Elif Bülbül, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ömer Polat, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezgin Çuhadar, şube müdürleri, Türk-İş Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, Belediye-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Sedat Küçük de vardı.
HEPİNİZ BİRİNCİSİNİZ
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Güngör Arslan, Bizim Kocaeli Gazetesini “Kocaelinin susmayan ve susturulamayan gazetesi” olarak lanse ederken, “Sözü fazla uzatmayacağım. Buraya yarışmaya ve eğlenmeye geldik” dedi, yarışmacı öğrencilere başarılar diledi. İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli ise “19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekimler bizim için ne kadar önemli ise davulumuz, zurnamız, bağlamamız, kemençemiz de o kadar önemlidir. Bizi biz yapan kültürel değerlerimizdir. Bizi bu değerlerle buluşturan Bizim Kocaeli Gazetesine teşekkür ediyorum. 12 ilçenin 12 yarışmacısını da birinci ilan ediyorum” dedi.
MÜZİKLE DE YARIŞIN
Vali yardımcısı Ali Sözen de Kocaeli Valisi Ercan Topacanın Ankarada olmasından dolayı etkinliğe katılamadığını söyledi, başarı dileklerini iletti. Sözen, “Devlet-vatandaş işbirliğiyle yapılan çalışmalar en güzel çalışmadır. Dünya ile yarışmak için çok çalışmak gerekiyor ki sadece fen, sosyal bilimlerle değil spor ve müzikle de yarışmalıyız. Hepiniz bizim için birincisiniz” diye konuştu.
TEK TEK SAHNE ALDILAR
Sahneye ilk olarak Körfez Atatürk Anadolu Lisesi çıktı. Solist öğrenci Döndü Merve Tekinin ilk türküsü bestekar Kenan Coşkuna ait “Dayanamam Hasretine Ölesiye Ölesiye Özledim” oldu. Gölcük Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi öğrencisi Ercan Karyağış ikinci yarışmacı olarak sahne alarak, bestekar Salih Dündardan “Tanrıdan diledim” türküsünü seslendirirken, üçüncü olarak sahneye çıkan Başiskele Kocaeli Anadolu Lisesi öğrencisi Macide Miray Gürses anonim türkü  “Karahisar Kalesi” türküsüyle büyüledi. Sahneye çıkan dördüncü yarışmacı okul Karamürsel Alp Anadolu Lisesi öğrencileri ünlü bestekar Neşat Ertaşa ait “Ahirim Sensin” türküsüyle kulakların pasını sildi.
ADETA BÜYÜLEDİLER
Beşinci yarışmacı okul Derince Merkez Bankası Anadolu Lisesi ve solisti, CHP milletvekili adayı Mahmut Akyolun kızı Selenay Akyol oldu. Selenay, yöresel kıyafetleri, davul  ve saz ekibiyle bestekar Hüseyin Yaltıraka ait Rumeli türküsü “Çalın Davullar”ı seslendirdi. Akyol, sesiyle kulaklara, kıyafetiyle de gözlere hitap etti. 6. yarışmacı Dilovası Çok Programlı Lisesinden Senem Demir sesinin yanı sıra sahnedeki farklı konseptiyle dikkat çekti. Senem Demir, anonim türkü “Eklemedir koca konak” türküsünü seslendirdi. 
TRİBÜNLERDEN DESTEK
7. yarışmacı İzmit Namık Kemal Lisesi öğrencisi Aslı Acar, bestekar Nida Tüfekçiye ait bir Yozgat türküsü olan “Hastane önünde incir ağacı” parçasını seslendirerek puan almaya çalıştı. Darıca Aslan Çimento Teknik ve EML öğrencisi Neslihan Altunkayanın ilk türküsü ünlü ozan Aşık Veysel Şatıroğluna ait “Çiğdem der ki ben alayım” adlı türkü oldu. Gebze Anadolu Lisesi solisti Mine Özyurt, bir Tokat türküsü olan “Değmen Benim Gamlı Yaslı Gönlüme” adlı türküyü seslendirdi. Sahne alan her solisti, tribünlerde bulunan okul arkadaşları çılgınca destekledi.
Yarışmaya katılan okullar ve solitleri şöyle: Çayırova Şehit İlhan Küçüksolak Anadolu Lisesi –Serpil Gökçe, Karamürsel Alp Anadolu Lisesi- Göksel Öztürk, Kandıra Anadolu Lisesi-Kader Dural, Gebze Anadolu Lisesi-Mine Özyurt, Kartepe Hayrettin Gürsoy Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi-Buket Saatçi, Derince Merkez Bankası Anadolu Lisesi-Selenay Akyol, Körfez Atatürk Anadolu Lisesi- Döndü Merve Tekin, Dilovası Çok Programlı Lisesi-Senem Demir, Darıca Aslan Çimento Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi-Neslihan Altunkaya, İzmit Namık Kemal Lisesi-Aslı Acar, Gölcük Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi-Ercan Karyağış, Başiskele Kocaeli Anadolu Lisesi- Macide Miray Gürses.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑