teyap

Röportaj

Çocuklarımız okusun diye

Türkiye’nin en büyük kentsel açık hava sergisi olan “Stars of İstanbul” bir sosyal sorumluluk projesi olarak, Zeynep Helvacı’nın fikriyle ortaya çıktı.

14 Mart 2012 Saat: 15:36
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 6.276 kez okunmuştur

Çocuklarımız okusun diye
Çocuklarımız okusun diye

Röportaj: Müzeyyen Topçu TAN

Geçtiğimiz Eylül-Ekim-Kasım aylarında eğer İstanbul’a gittiyseniz,  her köşe başında, ana meydan-cadde ve parklarda İstanbul yıldızları ile mutlaka karşılaşmışsınızdır. Belki farkına bile varmadan yanından geçtiniz, belki de “bu da neyin nesi?” diye merak edip yıldızların üzerindeki yazıları okudunuz.

İşte 3 ay boyunca İstanbul’ da her köşe başında karşımıza çıkan bu birbirinden güzel ve farklı yıldızlar, “Stars of İstanbul” yani “İstanbul’un Yıldızları” sergisinin yıldızlarıydı ve anlam yüklüydüler.

Unicef’in Türkiye’deki 60. hizmet yılı kapsamında, Unicef yararına düzenlenen bu özel sergi de; birbirinden ünlü, değerli sanatçı, tasarımcı ve yetenekli gençlerin el emeğinin eseri olan yıldızlar, markaların destekleriyle yer aldılar.

“Stars of İstanbul” Türkiye’nin en büyük kentsel açık hava sergisi olan bir sosyalsorumluluk projesi olarak, Zeynep Helvacı’nın fikriyle ortaya çıktı.

***

Stars of İstanbul projesi ile dünya da bir ilki gerçekleştiren Zeynep Helvacı’nın başarı hikâyesini birlikte dinleyelim.

  • Zeynep Hanım, biraz kendinizden ve bu ilginç ve anlamlı proje nasıl ortaya çıktı,  bahseder misiniz?

Uzun yıllar marketing üzerine çalıştım. Çalıştığım firmaların marka değerini artırarak satışı artırma konularında görev aldım. Esasında çok güzel bir çalışma alanı marketing; her geçen gün değişen davranış biçimlerine, tarzlara, teknolojik boyutlara ayak uydurmak, geleceği görmek, markayı canlı tutmak uğruna çalışmanızı sağlarken, sizin de hep dinamik kalmanızı sağlıyor. Bu yüzden marketingi seviyorum. 

2001 yılında dünyanın en büyük şehirlerinde düzenlenen Cow Parade sergisi ile internet vasıtası ile tanıştım. Şehrin ortasında sanatçının elinden çıkmış boyalı ve süslü inek heykelleri insanları cezbediyor, sevindiriyor ve aynı zamanda yardım kuruluşlarına fon sağlıyordu.

2007 yılında Cow Parade-İstanbul’u düzenledik. Bu büyük bir deneyimdi.

2008 de İstanbul Büyükşehir Belediye’sinin düzenlediği Lale Festivali kapsamında, Laleler Heykel Sergisini düzenledim. Bütün bu deneyimlerden yola çıkarak, eğitim konusunda ne yapabilirim düşüncesini gerçekleştirmek üzere Stars of İstanbul’u düzenledik.

Daha önce hiç kullanılmamış olan yıldız figürünü belirledikten sonra herşey çorap söküğü gibi geldi.

  • Açık hava sergileri ile projenizi geniş kitlelere duyurma imkânı buldunuz. Yıldızları, İstanbul dışında başka illerde sergileme imkânınız oldu mu ya da sergilemeyi düşünüyor musunuz?

Sergi 3 ay boyunca sürdü ve tamamlandı. Şimdi markaların destekleriyle hayata geçmiş bu yıldızlar sahiplerini bekliyor.

Geniş kitlelere ulaşmada etkili bir tarz olan açık hava sergileri ayrıca birçok amaca da hizmet edebiliyor.  Şehri sanatsal işlerle renklendirirken, sanatı hayatımıza sokuyor, sanatçıları ve onların çalışmalarını hergün geçtiğimiz güzergahlarda görüyor, yıldızı destekleyen marka ve firmayı başka bir gözle tanıyor ve idrak ediyoruz. Ama en güzeli de her bir yıldızın 100 çocuğu okutuyor olması.

  • Evet bu projenin en çok ilgimi çeken yönü, eğitime destek vermesi. Bunu biraz açabilir misiniz?

Stars of İstanbul’un yıldızlarından elde edilen gelir, UNICEF Türkiye’ye aktarılıyor. Bu gelir,  Birleşmiş Milletlerin “2015’e kadar Temel Eğitimini tamamlamamış Çocuk Kalmasın” hedefi için Unicef tarafından uygulanmaya konan Telafi Eğitiminde kullanılacak.

Telafi eğitimi; 9-14 yaş arasındaki ilkokula hiç başlamamış veya bir nedenle bırakmak zorunda kalmış çocuklarımızın tekrar okuyabilmeleri, ilkokul diplomasını alabilmeleri için çocukları eğitimde akranları seviyesine getirmek için hızlandırılmış özel müfredatlı bir sistem. Çünkü 2011 yılı itibariyle 9-14 yaşları arasında 90 bin çocuğumuz eğitim dışı kalmış, yol yakınken bu çocuklarımızın ilkokul diplomasını almalarını sağlamak gerekiyor ve bu konuyu toplumun gündemine taşımak gerekiyordu.

Hep söylediğimiz gibi eğitim herşeyin başında geliyor.

5 Ocak 2012 de düzenlenen UNICEF 60. Yıl Balosunda 10 adet yıldız açık artırma yoluyla satışa sunuldu. Aralarında Kıvanç Tatlıtuğ’un da bulunduğu konuklar açık artırma yoluyla yıldızları sahiplendiler ve Unicef’e destek verdiler.

  • Bu projeye destek olmak isteyenler olursa, ne yapmaları gerekir?

Dileyen herkes önemli sanatçılar tarafından yapılan bu eşsiz, yegane, biricik yıldızlara sahip olabilir, bir çok çocuğun okumasına destek verebilir. Unutmadan hatırlatmakta yarar var, satın alınan yıldızlara ödenen ücretler vergiden düşmekte ve ülke için yararlı bir konuda kullanılmakta. Sanatsever hayırseverleri yıldız almaya bekliyoruz. www.unicefturk.org sitesinden e-mağazadan yıldızlar görülüp satın alınabilir veya 0212.252 52 22’den Unicef istanbul ofisi ile bağlantı kurulabilir.

  • Zeynep Hanım, fikir annesi olduğunuz bu proje için sizi kutluyor, başarılarınızın devamını diliyor, yıldızınız bol olsun diyoruz.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑