teyap
Canberk Gümüşay
Canberk Gümüşay

İki adım yer, yürüyerek gidin kardeşim!

29 Ağustos 2011 Saat: 18:04
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.314.630.416 kez okunmuştur

- Spor yapıyor musun kardeş?
- Yok yaa yapmıyorum...
- Sigara içmiyoruz inşallah!
- Ohoo fosur fosur!
Spor yok bir şey yok bol bol sigara var; arada bir alkol de vardır tabi. Ekmek almaya arabayla gidelim. Parkta yürüyüş yapmakta neymiş? Binelim arabaya ışıklı caddeleri turlayalım. “Acıktık sanki yaa, hadi 2 hamburger yiyelim.” Sonra;  “yok efendim neden obez oldum, neden iki kat merdiven çıkınca nefesim kesildi?” Kendinize biraz iyi davranın.
Tıp gelişti tamamda size verilen bu can böyle hor kullanacağınız kadar kıymetsiz mi yahu?

Araba değil ki bu, hor kullanıyorum bozulursa veririz üç beş tamir ettiririz diyesiniz.
Ben sana söyleyeyim: Bypass olmak arabanın karbüratörünü değiştirmeye, akciğer kanseri arabanın hava filtresinin tıkanmasına benzemez. Günahların en büyüklerinden biri de, Allahın size emanet ettiği bedeninizi hor kullanmanızdır. Televizyondaki malum reklamda sigaradan dolayı çok kötü bir şekilde hastalanmış, hayatı kararmış amca size bir şeyler anlatıyor. Bir dinleyin bakalım. “Bana bir şey olmaz” demek elbet güzeldir. İnsanın direncini artırır ancak etten kemikten olduğunuzu da unutmayın sakın.

***

Birileri size “spor yap” diyorsa, bu spor merkezi işleten arkadaşına müşteri yollamak için değil.  Birileri size “sigarayı, alkolü bırak” diyorsa, bu sigara bıraktırma servislerinde çalışan arkadaşlarına iş yollamak için değil; sizden fazla bildikleri şeyler olduğu için söyleniyor. Şu an bu yazıyı okuyabiliyorsanız, hastanede yatmıyorsunuz veya hapiste değilsiniz demektir.

...
Ben küçüklüğümden beri hep söz dinlemişimdir, istemeyerekte olsa. Faydasını şimdi görüyorum. Sizde şu an söylediğim hastane, hapishane gibi mekânlarda değilseniz; birilerinin sözlerini dinlemişsiniz demektir. Sizden yaşça büyük olan insanlar her şeyi sizden iyi bilmiyor. Hatta bazı konularda sizden tecrübelide değiller belki ama size sizinde zararlı olduğunu bildiğiniz bir şeyle ilgili bir cümle kuruyorlarsa, bir kulağınızı kapatıp dikkatlice dinleyin ki diğer kulağınızdan çıkmasın beyninize yerleşsin.
Spor yapmak sizi bedenen sağlıklı yapacağı gibi size bir meşgale olduğu içinde kafanızı dağıtmak için sigara alkol gibi gereksiz şeylerin varlığına ihtiyaç duymamanızı sağlayıp psikolojinizi de düzenleyecektir. Hepinize sporlu, sigarasız, alkolsüz, mutlu ve sağlıklı günler dilerim sevgili okuyucu kardeşlerim, ağabeylerim, ablalarım.

 

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Tanrıya inanıyor musun ?31 Temmuz 2015 Saat: 23:31
Cesaretin var mı aşka?5 Aralık 2011 Saat: 23:52
İnsanlar neye ağlamalı?31 Ekim 2011 Saat: 21:47
Terör, terör, terör…26 Eylül 2011 Saat: 23:21
Gel Abi Gel Yol Boş13 Eylül 2011 Saat: 00:08
Tüm Yazıları
Yukarı ↑