teyap

Röportaj

Bölgenin kalkınması Üniversiteden geçer

Hedef Gazetesinin bu hafta ki Gazeteciler Konuşuyor köşesinin konuğu Cüneyt Türesinden ilginç açıklamalar.

23 Haziran 2011 Saat: 23:17
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 4.366 kez okunmuştur

Bölgenin kalkınması Üniversiteden geçer
Bölgenin kalkınması Üniversiteden geçer

İşte Cüneyt Türesin ile yapılan o söyleşi: 

Genel olarak Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası ilçelerimizi nasıl buluyorsunuz? 

"Genel olarak ilçelerimizin gidişatı kötü değil. Çok iyi çalışmalar yapılıyor. Ancak dışardan getirilecek maddi bir kaynak ile bölgemiz daha da kalkınabilir. Kendi içinde bulunan ekonomi maalesef bölgemize bir katkı sağlamıyor. Ben her zaman şunu savunuyorum eğer Gebze'ye bir üniversite kurulursa Gebze'nin birçok sorunu çözülmüş olur. Ancak mevcut GYTE'nin Üniversiteye çevrilmesi hiç bir anlam ifade etmez. Bölgemizin GYTE dışında yeni bir Üniversiteye ihtiyacı var. Üniversite şehri hareketlendirir, ekonomiyi hareketlendirir, hayata bir canlılık katar. Türkiye'de Gebze bölgesi gibi hava, Kara, Deniz ve Demiryolu ulaşım kolaylığı olan bir bölge daha yok. Bunun kıymetini bilmemiz gerekiyor. Gebze  Coğrafya olarak güzel bir noktada yer alıyor. Eğer Gebze kendi değerini ve potansiyelini ortaya çıkarırsa bu bölge cazibe merkezi haline gelir."

Sanayicinin Gebze bölgesine birşey katmadığı söyleniyor, siz bir Gazeteci olarak bu görüşe katılıyor musunuz?

"Bir kere sanayici bu bölgeden hep kaçırıldı. Bunu iyi tahlil etmek gerekiyor. Sanayici burayı iş alanı olarak görüyor. Kazancını İstanbul'a harcıyor. Bunun suçlusu sanayicinin kendi değildir, bu bölgeyi yönetmeye talip olanlardır. Kocaeli merkez maalesef Gebze bölgesinden elini çekmiyor. Onların bir kere ellerini bu bölgeden çekmesi gerekiyor. Bugün Dilovası'nda hava kirliliği için sürekli sanayicinin üzerine gidiliyor. Sanki herşeyin sorumlusu sanayici. Burada ki sanayiciye izin veren bu ülkenin yöneticileri değil mi? Sanayici karşısında daha ciddi bir tavır alınmalı. İşi siyasi boyuta dökmek yerine gerçekçi çözümler üretilmeli. Sanayici Gebze bölgesi için kazanç haline getirilmeli, bunu yapacak olanlarda yöneticilerdir, herşey onlardan dönüyor."

Bölgenin öncelikli çözülmesi gereken bir sorunun olduğunu düşünüyor musunuz?

"Az öncede sohbetimiz esnasında söyledim. Bölgeye bir Üniversite yapılmalı. Bence en öncelikli sorun bu. Gebze'ye yapılan Kent Meydanı'nın artık bitirilmesi lazım. Gebze'nin görüntüsünü bozduğu gibi Gebze'ye sürekli sıkıntı çıkarıyor. Evet sanayi sorunumuz var, bunu da az önce söyledim Dilovası'nda ki sanayi sorunun en büyük suçlusu yöneticilerdir. GEBKİM diye bir  bölge yapılıyor. Sanayicinin buraya taşınması üzerine çalışılıyor. Bu güzel bir proje. GEBKİM bölgesinde inceleme yapan bir sanayici abimiz ile konuştuğumda "Çok süper bir yer, Oksijen zehirlenmesi yaşanacak kadar temiz bir bölge" demişti. Demek ki Dilovası'nda böyle yerlerde var. Bu proje bence süper bir proje, hayata geçerse hem sanayici rahat bir nefes alır hem de vatandaşlarımız"

Bölgemizde ki spor'u nasıl değerlendiriyorsunuz? 

"Futbol olarak soruyorsunuz sanırım. Ben Gebzespor ile Darıca Gençler Birliği'nin birleşmesinden yanayım. Futbol takımlarımızda çok büyük maddi imkansızlıklar var. Bu imkansızlıklar güç birliği ile giderilebilir. Takımların sanayicinin kapısını çalıp sürekli para istemesi hiç doğru bir durum değil. Böyle yapıla yapıla bölgemizde ki sanayici zaten bıktırılmış. Peki sanayici neden bıkmış? Sanayiciden istenen desteğin vergiden düşürüldüğü sanayiciye anlatılamamış. Eğer sanayici bu takımlardan birine maddi olarak bir destek yaptığında onun on katı vergiden düşüyor. Bunu sanayiciye iyi anlatmamız lazım. Bence bu çok önemli bir konu. Eğer birleşme olursa çok daha iyi olur. Sanayicide bir yere para ödemiş olur. En azından ben böyle düşünüyorum"

Darıca'da gazetecilik yapan biri olarak Darıca'yı nasıl buluyorsunuz 

"Darıca her geçen gün gelişiyor. Bakın daha önce Darıca'ya yapılan parklar eleştiri konusu  oluyordu. Şimdi herkes bu parklar için yöneticilere teşekkür ediyor. Bu parklar Darıca'nın yeşil alanlarını korumuştur. Darıca bu parklar sayesinde kurtarılmıştır. Bir on yıl sonra Darıca'nın Dilovası olmayacağına kim garanti verebilir. Onun için bu çalışmalar çok önemli ve ciddiye alınacak çalışmalar. Darıca Sahilde çok iyi bir yapılanma var. Bir kaç yıl sonra Aslan Çimento'nunda buradan kalkacak olması Darıca için büyük avantaj. Darıca herkesin dediği gibi Turizm kenti olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Basın İlan Kurumu'nun çok büyük bir peojesi var. Eğer bu proje hayata geçirilirse Darıca'ya büyük kazanç sağlamış olacak. Bölgemize kurulacak olan Üniversite Darıca Kışlasının bulunduğu alana kurulabilir. En azından buraya büyük bir kampüs yapılabilir. Ben Darıca'nın zamanla çok daha iyi bir şehir olacağını düşünüyorum. Şimdiden bunun sinyallerini görmek mümkün"

Aktif bir Gazetecilik yapıyorsunuz, Gazetecilik nasıl bir meslek?

"Bunu sizde çok iyi bilirsiniz. İşin içindesiniz. Bir kere şunu söyleyeyim yaşadığınız yerde gazetecilik yapmayacaksınız. Bunun bir çok riski ve sıkıntısı var. Özellikle yerel gazetecilikte ekonomik özgürlük olmuyor. Çok zor şartlar içerisinde gazetecilik yapmaya çalışıyorsunuz. Durum böyle oluncada ister istemez bir yerden sonra güdümlü gazeteci konumuna düşüyorsunuz. Ayakta kalmak için verdiğiniz mücadele sizi istemediğiniz noktalara taşıyabiliyor. Ama bunun sorumlusu gazeteciler değil, bu sistemdir. Ben gazeteciliği seçmedim, birileri beni bu mesleğin içine attılar. Mesleğe girdikten sonra bu mesleğin ne kadar zor bir meslek olduğunu anlıyorsunuz. Hiç kimseyi memnun edemiyorsunuz. Zaten memnun etme şansınızda yok. Ama şunu da her zaman söylüyorum, tüm zorluğuna rağmen ben Gazetecilik mesleğini severek yapıyorum. Dünyaya yeniden gelsem yine gazeteci olarak çalışır, hayatımı öyle idame ettiririm."

Yakında bir genel seçim yaşadık, bu seçimle ilgili sizin düşünceleriniz neler, siz böyle bir sonuç bekliyor muydunuz?

"Ben seçimden öncede yazdığım yazılarda bu seçimden AK Parti'nin zaferle çıkacağını söylemiştim. Çünkü görünen köy klavuz istemiyordu. AK Parti'nin Kocaeli'de en az 8 vekil çıkracağını tahmin ediyordum. Tahminim tuttu sayılır. AK Parti 8 vekile yaklaştı ama 7 çıkarabildi. MHP ile CHP kendini yeteri kadar bu halka anlatamadılar. Çalışmaları çok yetersiz kaldı. Yerelde ki çalışmaları göz boyamadan ileri gidemedi. Ben Gazeteci olduğum için işin içindeyim. AK Parti bir haber gönderiyor karede onlarca insan var ve sürekli farklı insanların haberi geliyor. MHP ve CHP'de ise hep aynı insalalrın fotoğrafları geliyordu. Bu seçimde katılım patlaması yaşandı. Yüzde 80 gibi bir katılım bugüne kadar olmamış bir katılım sayısıydı. AK Parti halka bekleneni verdi. Halkta onları ödüllendirdi. MHP ve CHP'ye bundan sonraki süreçte çok iş düşüyor. Eğer bir değişime uğramazlarsa Türkiye'de seçim sonuçları kolay kolay değişmez"

"Cünet Bey bize vakit ayırdığınız için size çok teşekkür ediyoruz"

"Asıl ben bana böyle bir fırsat verdiğiniz için, Hedef Gazetesi ve şahsınıza teşekkür ediyorum."

 

http://www.hedefgazetesi.com.tr/manset-haberler/item/5023-bölgenin-kalkınması-üniversiteden-geçer

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑