teyap

Röportaj

Bir Başarı Öyküsü

Bu hafta ki konuğumuz, Kocaeli Üniversitesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyelerinden, Prof. Dr. Nurşen Yüksel. Göz Hastalıkları ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bu çok özel röportajda bulacaksınız.

12 Şubat 2013 Saat: 23:07
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 9.527 kez okunmuştur

Bir Başarı Öyküsü
Bir Başarı Öyküsü

Röportaj: Müzeyyen Topçu Tan

 

Bu hafta ki konuğumuz, Kocaeli Üniversitesi Göz Hastalıkları  Ana Bilim Dalı Öğretim Üyelerinden, Prof. Dr. Nurşen Yüksel.

Göz Hastalıkları ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bu çok özel röportajda bulacaksınız.

Dr Hanım, Kısaca kendinizi tanıtırmısınız?

Prof. Dr. Nurşen Yüksel, Ankara Tıp Fakültesi mezunuyum. Göz Hastalıkları Uzmanlık eğitimim tamamladıktan sonra Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak çalışmaya  başladım. Kuruluş aşamasından bu yana aynı üniversitede çalıştım. Yine bu üniversitede doçent ve profesör oldum.  Kornea, katarakt, glokom gibi göz ön segment hastalıkları ile özellikle ilgilenmekteyim. Evli ve 2 çocuk sahibiyim. Spor yapmayı ve seyahat etmeyi severim. Bir de köpeğimiz var.

Gözün kırma kusurlarından Myopi, Hipermetropi, Astigmatizma nedir? Irsimidir, yakalanmamak elimizde midir?

Myopi, hipermetropi ve astigmatizma uzak görme kusurlarıdır. Prespiyopi ise yakın görme kusurudur. Bu hastalıkların az bir kısmında genetik geçiş gösterilmiştir. Fakat yakalanıp yakalanmamak bizim elimizde değildir, koruyucu yöntemler söz konusu değildir. Gözün yapısı ve büyüklüğü oluşmasında etkilidir. Her yaşta görülebilir. Bu nedenle göz muayenesi olmak bozukluğun tanınmasını sağlar. Özellikle bebeklerde refraksiyon kusurlarının tanınması için erken muayene önemlidir. Refraksiyon kusurları gözlük, kontakt lens ve eximer lazer ile düzeltilebilir.

Tıp bilimi ve bilişim ilerledikçe, tedavi yöntemleri de hızla gelişiyor. Öncelikle lazer operasyonunu önerip önermediğinizi öğrenmek istiyorum. Çünkü bir çok göz doktorunun gözlük taktığını görüyorum.

Sizinde sorduğunuz gibi teknolojide ilerleme tedavi çeşitliliğini artırmakta ve daha güvenilir kılmaktadır. Lazer tedavisi 20 yaşından sonra ve gözdeki refraksiyonda stabilizasyon sağlandığında, kornea kalınlığı uygunsa, kuru göz glokom gibi diğer göz hastalıkları yoksa uygulanabilir. Operasyon öncesi gözün uygun olup olmadığı iyi değerlendirilmelidir. Seçim kişinin tercihine bağlıdır. Bazı kişiler gözlük kullanmayı tercih ederken bir başkası kontakt lensi veya lazer cerrahisini tercih edebilir. Günümüz teknolojisi hastalarımıza bu olanakları sunmaktadır.

Lazer ile refraksiyon cerrahisinde  diğer bütün cerrahiler gibi bazı komplikasyonlar oluşabilir fakat bu komplikasyonlar günümüzde oldukça azalmıştır. Kırma kusuru tam olarak düzeltilemez ise veya tekrar ortaya çıkarsa cerrahi tekrarlanabilir.

Sıkça duyduğumuz “Glokom” nedir? Hangi kişiler risk grubundadır? Tedavi edilmezse ne olur?

Glokom göz tansiyonu artışına  bağlı görme sinirinde harabiyet olmasıdır. Tedavi edilmez ise körlükle sonuçlanmaktadır. Her yaşta olabilir ama sıklıkla 40 yaşından sonra görülür.  Yaşla birlikte görülme sıklığı artar, ve asıl önemlisi glokomların pek çoğu hastalık son döneme ilerleyene kadar hastanın hiç bir şikayeti olmaz, sinsi seyirli bir hastalıktır. Daha az sıklıkla görülen dar açılı glokomlar ise şiddetli ağrı ve görme azalması yapar. Her kişi mutlaka göz tansiyonunu bilmelidir. 40 yaşından sonra iki yılda bir ölçtürmek hastalığın erken yakalanmasını sağlar. Glokom konusunda toplumsal duyarlılığı artırmak amacı ile mart ayının ilk haftası tüm Dünya’da glokom haftası olarak olarak belirlendi.

Aile öyküsü, diabet hastaları, miyoplar daha riskli gruptur. Tedavi damlalar ve ameliyatlarla yapılmaktadır.

Katarakt nedir, tedavisi nasıldır?

Katarakt göz merceğinin opaklaşmasıdır. Normalde şeffaf olan ve ışığın geçmesini sağlayan lens opaklaşınca görme bozukluğuna yol açar, her yaşta görülür özellikle bebeklerde hemen ameliyat edilmez ise  körlük yapar. Şeker hastalığı, glokom gibi bazı göz hastalıkları, göz yaralanmaları katarakt yapabilir veya doğuştan katarakt olabilir.

Senil (yaşlılık) kataraktlar da cerrahi sosyal endikasyondur yani hasta görme azalması tanımlar ve ameliyat olmak isterse ameliyatla düzeltilir ve göz içi lensler takılır. Bu sadece uzak için veya hem uzak hem yakın için yani multifocal lensler olabilir.

Katarakt ameliyatı tüm dünyada en sık uygulanan cerrahidir.

Şaşılık nedir? Tedavisi için çocuğun belli bir yaşa gelmesini beklemek doğru mu?

Şaşılık basitçe gözün paraleleliğinin bozulmasıdır. Işık bir gözün görme noktasına düşerken diğer gözde görme noktası dışına düşer. Özellikle çocuklarda görülür. Fark edilir edilmez tedavi edilmelidir. Ne yazık ki halk arasında okul çağına kadar beklemek gibi yanlış bir bilgi var. Fark edilir edilmez hangi yaşta olursa olsun tedavi gereklidir. Geç kalmak göz tembelliği oluşturur. Gözlükle tedavi edilen şaşılıklar olduğu gibi amaliyatla tedavi edlmeside gerekebilir. Önce ayrıntılı muayene gereklidir.

Körlük nedir? Tedavisi varmıdır? İlerleyen yıllarda körlüğe ya da görme kusurlarına çözüm bulunabilecek mi?

Muayenede 0.1 ve altında görenler legal olarak görme özürlü olarak değerlendirilir. Işığı dahi görmemekte absolu göz olarak tanımlanır. Bizim için ışık görme bile görme derecelerinden biri kabul edilir.

Neden olan faktörler önemlidir. Görme azalmasına yol açan doğuştan veya sonradan oluşan pek çok neden var. Bunların bazılarını tedavi etmek mümkün iken bazılarınıda şu anda ne yazıkki tedavi etmek mümkün değildir. Özellikle retina ve optik sinir hasarları kalıcı ve yenilenme mümkün değildir. Fakat bu konuda çok yoğun çalışmalar vardır.

Kök hücre tedavisi veya gen tedavisi gelecekte bu hastalar için umut olabilir. Aynı zamanda hasarlanan retina görevi yapan yani ışık enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürüp beyine iletme görevi yapan mikroçipler geliştirilmektedir. Henüz rutin olarak uygulanmıyor, geliştirilme aşamasındadır.

Kornea nakli nedir? Kimlere yapılabilir?

Kornea gözün ön kısmında bulunan camsı tabakadır. Şeffaftır, saat camına benzetebiliriz. Korneanın opaklaştığı durumda korneal körlük oluşur. Bu tabakanın sağlam kornea ile değiştirilmesi keratoplastidir. Kornea bir dokudur ve bu doku naklidir. Tüm dünyada en sık uygulanan nakildir. Kornea merkezi olan hastanelerde yapılmaktadır. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde kornea bankası mevcuttur ve başarı ile kornea nakli ihtiyacı olan hastalarımıza uygulanmaktadır.

Sonradan oluşan görme kaybının en sık nedenlerinden biri de Diyabet yani şeker hastalığı olarak bilinmektedir, doğru mu?

Gerçektende şeker hastalığı sıklıkla görme kaybına yol açan hastalıklardan birisidir. Hastalık teşhis edildiğinde retina tabakası ileri derecede hasarlı olabilir veya hastalığın seyri sırasında diabetik retinopati ortaya çıkabilir. Şeker hastalığında retina beslenme bozukluğu oluşur ve yeni damarlar ortaya çıkar ve bunlarda kanamaya neden olur, daha sonrada dekolman vaya glokom nedeni ile görme kaybı ortaya çıkar. Tekrar görme düzelmeyebilir.  Bu nedenle erken teşhis çok önemlidir. Şeker hastalığının süresi de önemlidir. Tip 1 veya Tip 2 diabette de oluşabilir. Diabet teşhisi konan kişi mutlaka göz muayenesi olmalıdır ve bu belirli aralıklarla tekrarlanmalıdır. Şekerin kontrol altında  tutulması gereklidir. Tedavide hastalığın evresine göre lazer tedavisi veya cerrahi tedavi uygulanmaktadır.

Son zamanlarda, “Prematür Retinopatisi” deyimini daha sık duyuyoruz. Ne demektir?

Erken doğan ve düşük doğum ağırlıklı bebekler gelişen teknolojiler sayesinde yaşama tutunmaktadır ve daha az kayıp olmaktadır. Fakat bu bebeklerde retina gelişmesini tamamlamamıştır. Bu bebekler küvezde oksijen de alırsa prematüre retinopatisi dediğimiz patoloji oluşabilir. Bu hastalığın erken tanınması ve tedavisi körlük gelişmesini önler erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebeklere göz muayenesi yapılmalıdır.

Göz allerjisi nedir, Makyaj, saç boyası, şampuan allerji yapabilir mi?

Çağımızın hastalıklarından birisi allerji, gerçektende pek çok madde kimyasal veya biyolojik allerji yapabilir. Bunların ortamdan uzaklaştırılması temasın azaltılması önemlidir. Gözde sulanma kaşıntı yanma batma oluşur. Sık sık yüz yıkamak allerji yapan maddenin gözden uzaklaştırılması için gereklidir. Ayrıca hem koruyucu  hemde tedavi edici damlalarla tedavi edilmektedir. Bahar aylarında daha sık görülür.

Göz kuruluğu, sık görülen göz rahatsızlıklarından biri midir?

Günümüzde ofis ortamında çalışmak klimatize ortamlar, bilgisayar ekranında uzun çalışma göz yaşının buharlaşmasına yol açar ve ofis sendromu dediğimiz gözde yanma batma, kızarıklık, kaşınyı hatta görme azalmasına yol açabilir. Yapay göz yaşı kullanmak çözüm olabilir. Başka pekçok nedene bağlı göz kuruluğu ortaya çıkar. Özellikle yaş alma ve kadınlarda daha sıktır bazı romatizmal hastalılarda kuru göz ortaya çıkar. Uzun süre kontakt lens kullananlarda da olabilir. Yapay göz yaşı preperatları kullanmak gerekir. Bazen daha ilerlemiş olgularda farklı tedaviler uygulayabiliyoruz.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Sonuç olarak göz hastalıklarında erken teşhis ve gerekli tedavi pek çok hastalığın tedavisini sağlayabilmekte ve görme kaybını azaltabilmektedir. Göz hastalıklarında en önemli şikayet görme azalmasıdır ve mutlaka neye bağlı olduğu açığa kavuşturulmalıdır. Bu nedenle görme azalması olan kişilerin mutlaka göz muayenesi olması gerekir. Hatta belirli aralıklarla rutin muayene olmak hastalıkların erken yakalanması şansını sağlar.

Bize zaman ayırdığınız ve bilgilerinizi paylaştığınız için Bizim Darıca Gazetesi olarak, çok teşekkür ederiz.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑