teyap
Beril Sökal
Beril Sökal

Bilinçaltı Mesajları

25 Nisan 2011 Saat: 22:40
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.303.760.522 kez okunmuştur

Bilinçaltı beynimizin, biz farkında olmadan bilincimiz dışı çalışan, bedenimizin istemsiz kaslarını yöneten, gece uyurken dahi vücut fonksiyonlarımızın çalışmasını sağlayan, beş duyumuzla algıladığımız her şeyi an be an kaydeden ve gerektiğinde kullanılmak üzere bilincin emrine veren bir parçasıdır ve bizim bu parçamız ile ilgili bilmediğimiz o kadar çok şey var ki...

Bilinçaltının en önemli özelliği, bilincimizin farkına varmadığı olayları, sesleri, resimleri kaydetmesidir. Biz ne kadar bunun farkında olamasak ta bilinçaltımız bunu olduğu gibi alıp kaydetmeyi başarıyor. Bunların farkında olanlar ise bilinçaltının bu özelliğini kullanıp çoğu  film, reklam, afiş, dergi vb. gibi basın ve yayın organlarında bunu kötüye kullanıp bilinçaltı mesajları gönderildiğini biliyor muydunuz? . 

Bir grup psikolog ve yazar konunun gündeme geldiği ilk yıllarda bu yöntemin uydurma ve efsane olduğunu ve insanları etkilemeyeceğini söylediler. Beyin dalgalarını ölçen teknolojilerin gelişmesi ile gizli mesaj içeren reklama beyin daha farklı ve fazla tepki verdiği gözlemlendi ve bu yöntemin etkisi kanıtlanmış oldu.
Bilinçaltı reklamlarında en çok iki nokta üzerine vurgu yapılmaktadır: “ölüm” ve “cinsellik”. Nedeni ise bilinçaltının “doğum” ve “ölüm” arketiplerine çok daha fazla duyarlı olması. Kısacası beyin, bu iki olaya daha fazla tepki veriyor olmasıdır.

Bizim ülkemiz açısından üzücü olan durum ise kendi izlediğimiz ya da çocuklarımıza izlettiğimiz her dizi ve filmde bilinçaltımıza her türlü bilinçaltı yöntemi ile seks ve cinsellik temalarının kazınmasıdır. Özellikle Disney yaptığı çizgi filmlerde cinsellik temasını yıllardır çocuklarımızın bilinçaltına kazımış durumda.
 Bilinçaltı mesajlarına örnek olarak ;

Red Kid’in son sahnesinde ; Red Kid, tam teşekkür alacağı sırada ortadan kaybolur. Bir de bakarsınız ki güneşin batışına doğru gitmektedir. Kimseye minneti yoktur yani. Bu reklam Mallboro’nın satışlarını ciddi oranda artırdı. Daha sonra sigara karşıtları Red Kid’in ağzındaki sigarayı kaldırttılar. Bir başka örnek ise, Smooth character kampanyasında Camel’ın devesi her biri cinsellik çağrışımı olan pek çok kılığa sokulmuş olması, Time’in Kaddafi’yi kapak yaptığı sayısında gözün fovea hareketlerinin görebileceği şekilde kill (öldür) yazması. Kurtarıcı (Rescuer) adlı çizgi filmde bir anda parlayıp sönen çıplak kadın resimleri ekrana yansıtılmıştır.

Bu örnekler sadece tespit edilip kanıtlanabilenlerdir. Bu örnekler gibi daha buraya yazmakla bitmeyecek bir çok örnek bulunmakta. Bu gidişle insanlar eğer bu konuda bilgi sahibi olmazlar ve duyarsız davranırlarsa bilinçaltları bir köle gibi olmaya başlayabilir.

Dikkat edelim!

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Aşk ve alışkanlık…27 Şubat 2013 Saat: 22:15
Açık çağrı20 Eylül 2011 Saat: 01:55
Sabır Taşı 26 Eylül 2011 Saat: 01:11
Sabır taşı 129 Ağustos 2011 Saat: 17:46
Şehitler ölmez26 Ağustos 2011 Saat: 00:02
Tüm Yazıları
Yukarı ↑