teyap
Belgin Maviş
Belgin Maviş

Küresel risk iştahında gelinen son nokta...

29 Ağustos 2011 Saat: 12:44
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.314.617.443 kez okunmuştur

2008 yılında başlayan ve etkilerini halen hissettiğimiz kriz bugün farklı şekillerde kendini gösteriyor.

Yurt dışında Avrupa’nın borç sorunu ve ABD’de borçlanma tavanının yükseltilmesine ilişkin gelişmeler biçiminde boy gösteren kriz;

Yurt içine döndüğümüzde ise; cari açık ve döviz dengesindeki bozulmalar ekonomi gündeminde tansiyonu yüksek tutmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz aylarda; Avrupa cephesine baktığımızda Fitch’in Yunanistan’ın notunu üç kademe düşürmesi buna paralel olarak Yunanistan’da artan borç krizi endişeleri ve AB’nin Yunanistan’ı kurtarma çalışmaları gündemde oldukça yer etti. Avrupa borç krizi diğer ülkelerde de domino etkisi şeklinde boy gösterdi. İrlanda, Portekiz, İspanya ve son olarak ta İtalya’nın zincirin son halkası olarak kendini gösteren kriz parasal birliği yok etme noktasına kadar geldi. Son olarak Almanya’nın ortak tahvil ihracı konusunda uzlaşmaya varmaması nedeniyle Avrupa Merkez Bankası çıkmazda…

ABD cephesinde ise; Haziran’da sona eren  FED’in ikinci parasal genişleme programının bitmesi nedeniyle risk iştahındaki azalış ve sonrasında FED’in piyasalara para pompalamaya devam edip etmeyeceği endişeleri oldukça öne çıktı. Bununla birlikte ABD’de Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasında yaşanan borçlanma limiti krizi küresel piyasalarda gerilemeye neden oldu.

Yurt geneline döndüğümüzde ise; artan cari açık endişeleri, kurlarda yaşanan yukarı yönlü baskı

(Bu baskı nedeniyle Merkez Bankası’nın Olağanüstü Ara Dönem Toplantısı ile dövize müdahalesi), IMF ve Fitch gibi kuruluşların ülkemize yönelik olumsuz açıklamaları İMKB’de sert satışların yaşanmasına neden oldu.

GÖZÜMÜZE ÇARPAN HİSSELER

GSDHO:GDS Holding A.Ş. bankacılık,finansal hizmetler(leasing, faktoring) ve aracılı dış ticaret alanlarında faaliyet gösteren halka açık bir holding şirketi..

Şirketin temel işlevi iştirak ve bağlı ortaklıklarının orta vadeli hedeflerinin belirlenmesi, yürütülmesi ve değerlendirilmesi fonksiyonlarını yerine getirmek ve faaliyetlerini koordine etmek.

Şirketin aktiflerinin %94’ünü oluşturan bankacılık faaliyetleri dolayısıyla en önemli finansman kaynağı müşteri mevduatları.2011 yılı ikinci çeyrek itibariyle 2 milyar TL olan müşteri mevduatları, şirketin konsolide yükümlülükleri içerisinde %77 lik bir paya sahip iken diğer bir finansman kaynağı olarak kullanılan krediler %12 lik bir paya sahip.

GDS Holding,2011 yılı ikinci çeyrekte 13,2 milyon TL net kar ile geçen yılın aynı dönemine kıyasla karlılık rasyolarında bir miktar azalma gösterse de hisse de son bir aylık takasa baktığımızda yabancı alımlarımızı dikkatimizi çekmekte..

Destek noktası:0,65

İkinci destek noktası:0,53

Direnç noktası:0,73

İkinci direnç noktası:0,82

Hedef fiyat:2,14

ECZYT: : İMKB’de varlık değerine göre ıskontolu işlem gören hisseler arasında, Eczacıbaşı Yatırım Holding’in ayrı bir yeri var. Yapı ürünleri, sağlık, tüketim ürünleri, finans, bilgi teknolojileri, gayrimenkul, kaynak teknolojileri alanında faaliyet gösteren bir dizi şirketi bünyesinde bulunduruyor.

Düşük piyasa değeri/defter değeri rasyosu nedeniyle hissenin ıskontolu işlem görmesi nedeni ile portföylerde bulunmasının faydalı olabileceğini düşünüyoruz.

Destek noktası:4,42

İkinci destek noktası:4,23

Direnç noktası:4,70

İkinci direnç noktası:4,91

Hedef fiyat:13,80

 

 

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Lafla peynir gemisi yürümez14 Ağustos 2012 Saat: 00:43
Hisse Analizleri13 Şubat 2012 Saat: 15:54
Hoş geldin risk iştahı!!!3 Şubat 2012 Saat: 22:35
Yorum21 Ocak 2012 Saat: 00:17
Tüm Yazıları
Yukarı ↑