teyap
Belgin Maviş
Belgin Maviş

Hisse Analizleri

13 Şubat 2012 Saat: 15:54
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.329.141.898 kez okunmuştur

Çimbeton: Ağırlıklı olarak hazır beton üretiminde bulunan şirket çimento alımlarını ortağı olduğu Çimentaş’tan yapıyor. Çimento üretim sürecindeki türev ürünlerden biri olan klinker maddesi üretiminde de bulunan şirket faaliyet kapsamını geniş tutsa da ağırlıklı olarak hazır beton üretiyor. Bunun yanında tamamına sahip olduğu ‘İlion çimento’ aracılığıyla uçucu kül üretimine de girdi.

10.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı ve 1.770.000 TL çıkarılmış sermayesi ile bugün İMKB’nin en düşük ödenmiş sermayeli şirketi. 2010 yılını 4.379.494 TL zarar ile kapatan Çimbeton 2011 yılı ilk çeyreğinden itibaren karlı bilançolar açıklamaya başlaması ile borsacıların ilgisini çekmeye başladı.  2011 yılına bilanço açısından olumlu bir başlangıç yapan şirketin kayıtlı sermaye sisteminde olması nedeniyle, yapması muhtemel sermaye artırımı dikkat çekiyor. Özellikle bedelsiz sermaye artırımı beklentisinin hisse fiyatını olumlu etkiliyor. Bu nedenle orta ve uzun vade için kademeli ‘alım’ öneririm.

***

Federal Mogul-İzmit Piston: 6.9 milyar dolar cirosu ve 35 ülkede 50 bin çalışanıyla dünyanın en prestijli otomobil markalarına yaşam veren teknolojiyi üretiyor. 2011 yılında da mevcut kapasiteyi arttıracak yatırımlarına devam eden şirket bu yatırımlar ile motor parçaları üretiminde en son teknolojiyi Türkiye’ye kazandırdı. 11 milyon adet piston üretim kapasitesiyle dünyanın en önemli piston fabrikaları arasında yer alıyor. İzmit fabrikası ürettiği pistonların yüzde 80’ini Avrupa ve Amerika’ya ihraç ediyor. Geçtiğimiz yıl sektöründeki diğer şirketlerden farklı olarak üretime ara vermeden devam etmesi ve yüzde 80-90 kapasite ile çalışması borsacıların gözünden kaçmadı. Bu sayede şirketin 2011 yılında net karını 2010 yılına göre yüzde 59 artırdığını hatırlatırım. Güçlü bilanço rakamları getiren şirketin yatırımları devreye girdikçe adından daha da çok söz ettirmesi bekleniyor. Hissede artan işlem hacmi de dikkat çekiyor. Orta ve uzun vadeli portföylerde bulunmasını öneririm.

***

Goodyear: Altı kıtada yılda 15 milyar dolarlık satış cirosuna sahip. Goodyear markalı lastiklerin yanı sıra, Dunlop, Kelly, Fulda, Lee, Sava ve Debica gibi itibarlı markaları üretiyor. Lastik harici faaliyetleri, birçok otomotiv ve endüstriyel pazara kauçuk ürünleri ve polimerler tedarik ediyor. 

Goodyear’ın 3 boyutlu blok kilitleme sistemi (3D-BIS) teknolojisine sahip ilk “yönlü” kış lastiği Ultra Grip 8 ile 2012’ye hızlı bir başlangıç yaptı. İnovasyon ve çalışanlarına sağladığı olanaklarında şirket başarısını artırıyor. Güvenli sürüş konusunda her yıl 400 milyon dolarlık yatırım yapan şirketin ilk hava basınçlı araç lastiği, ay yüzeyinde ilk iz bırakan lastik, patlasa da gidebilen Run On Flat lastiği, buzda daha iyi performans için aktif çivi teknolojisi ile güvenli virajlar için viraj kavrama teknolojisi gibi devrim niteliğinde buluşlara da imza atmasını hisse performansını artırıcı unsurlar arasında.  Tüm bu özellikleri nedeniyle Goodyear’ın 2012-2013 performansının da artarak devam etmesini ve iyi kar açıklaması bekliyorum. Sermaye artırımı beklentisine paralel İMKB’de daha önce test ettiği 70-73 TL bandına doğru emin ve istikrarlı yükselişinin devam edeceğini düşünüyorum. Orta vadeli portföylerde bulunmasını öneririm.

 

 

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Lafla peynir gemisi yürümez14 Ağustos 2012 Saat: 00:43
Hoş geldin risk iştahı!!!3 Şubat 2012 Saat: 22:35
Yorum21 Ocak 2012 Saat: 00:17
Tüm Yazıları
Yukarı ↑