teyap
Bedriye Yıldızeli
Bedriye Yıldızeli

Sosyal-İş UAÖ ile toplu iş sözleşmesi imzaladı

16 Nisan 2014 Saat: 15:21
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.397.651.042 kez okunmuştur

Sosyal-İş ve Uluslararası Af Örgütü, ortak bir basın açıklaması yaparak uluslararası sözleşmelere dayanan ilk toplu iş sözleşmesini törenle imza altına aldılar.

Sosyal-İş Uluslararası Çalışma Örgütü yaptıkları ortak açıklamayla birlikte sendikal mevzuatlar dışındaki uluslararası sözleşmelere dayanan ilk toplu iş sözleşmesini imzalamış oldular. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Sosyal-İş Başkanı Metin Ebetürk'ün,İstanbul Şube yöneticileri, UAÖ Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Müzeyyen Nergiz ve UAÖ Türkiye Şubesi çalışanları katıldı.

Sosyal-İş, Türkiye’de sendikal hareket tarihinde bir ilke imza atarak, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi ile yeni dönem toplu iş sözleşmesi sürecini 6356 Sayılı Yasa’ya göre değil ILO’nun 87 ve 98 Sayılı Sözleşmeleri'ne dayanarak yürüttü. Toplu sözleşme yetkisini Bakanlık'tan değil Uluslararası Af Örgütü'nde çalışan üyelerinden aldı.

İmza töreninde açılış konuşmasını yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Anayasanın 90. Maddesi'ne dayanarak, uluslar arası sözleşmelerin doğrudan uygulanması için adım atıyoruz. Örgütlenme, toplu pazarlık ve grev haklarımızı, sendikal yasaları ve yasakları aşarak doğrudan uygulamak için girişimlerde bulunuyoruz. Sendikal barajları yıkarak toplu sözleşme hakkımızı, üyelerimizden aldığımız güçle yaşama geçiyoruz. İşte bugün de Sosyal-İş Sendikamız, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi ile yeni dönem toplu iş sözleşmesini 6356 Sayılı Yasaya göre değil ILO’nun 87 ve 98 sayılı sözleşmelerine dayanarak imza altına alıyor. Bu toplu iş sözleşmesi için Sosyal-İş Sendikamız, yetkisini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan değil Uluslar arası Af Örgütü’nde çalışan üyelerinden aldı. İşkolu ve işyeri barajı ile bakanlıkça yetkilendirme şartlarını bir kenara koydu, üyelerinden aldığı güç ve yetkiyle toplu iş sözleşmesi masasına oturdu. Evrensel insan hakları için mücadele eden Uluslar arası Af Örgütü Türkiye Şubesi de, örnek bir tutum alarak, bu özgür ve gönüllü toplum pazarlık sürecine de taraf oldu. Bugün imzalanan toplu iş sözleşmesi, 12 Eylül mirası sendikal yasaklar ve barajlara ve bu yasak ve barajların bugünkü temsilcisi AKP hükümetine rağmen atılmış önemli bir adımdır” dedi.

Türkiye’deki standart mevzuatın uluslararası standarttan çok uzak olduğunu belirten UAÖ Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Müzeyyen Nergiz,

“Geçen yıl içerisinde Türkiye’deki mevzuatın uluslar arası standartlara ulaşması için bir imza kampanyası başlattık ve 30 bine yakın imzayı bakanlığa gönderdik. Ancak maalesef Türkiye’deki standart mevzuat uluslar arası standartlara ulaşmaktan çok uzak. Dolayısıyla biz bu toplu sözleşme görüşmelerine başlarken ve sürdürürken Türkiye’deki bu kısıklı mevzuatı değil uluslararası standartları göz önünde bulundurarak yaptık. Bu konuda UAÖ olarak çalışma şartlarının uluslararası standartlara getirilmesi için desteğimizi sürdüreceğiz. Bugün imzalayacağımız sözleşmenin bu mücadeleye önemli katkı yapacağını umuyor ve biliyorum” diye konuştu.

Sendika Başkanı Metin Ebetürk ise “UAÖ’yle imzalayacağımız bu sözleşmede her ne kadar ilk defa kazanılan haklar olsa da Türkiye’de önemli bir hakkı kazanmak için adım atıyoruz. Sendikamız 6356 sayılı yasaya bağlı kalmaksızın anayasanın 90’ıncı maddesine atıf yaparak ondan aldığı güçle Türkiye’nin daha önce imzalamış olduğu ILO’nun 87 sayılı örgütlenme ve 98 sayılı toplu sözleşme hakkının geliştirilmesi ve korunmasına ilişkin sözleşmelerden güç alarak bu toplu sözleşmeleri imzalıyoruz. Bu nedenle de son derece gururluyuz. Türkiye de sınıf mücadelesinin yolunu açıcı sendikal mücadelenin azmini yüceltici bir toplu sözleşmeyi imzalamak için bir aradayız. Bundan dolayı çok mutluyuz” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑