teyap
Bedriye Yıldızeli
Bedriye Yıldızeli

Kazan değil ‘Cinayet’

8 Nisan 2014 Saat: 23:06
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.396.987.731 kez okunmuştur

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin Mart 2014 raporu yayınlandı. Raporda yer alan verilere göre Mart ayında 112, yılın ilk üç ayında da 276 emekçi yaşamını yitirdi

Rapora göre Mart ayında en az 112 emekçi yaşamını yitirdi. Böylelikle bu yılın başından beri iş cinayetlerinde yaşamını yitiren emekçilerin sayısı en az 276'ya ulaştı. Raporda, iş cinayetlerinin en çok inşaat, metal, ticaret, büro, eğitim ve tarım sektörlerinde yaşandığı belirtildi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin hazırladığı raporda işçi ölümlerinin kaza sebebiyle değil işçi sağlığının bir maliyet olarak görülmesi ve sosyal güvelik sisteminin kapsayıcılığının giderek daralması nedeniyle yaşandığı vurgulandı. Emek örgütlerinin de çoğunluğunun işçi sağlığını bir mücadele alanı olarak değil salt bir eğitim sorunu olarak görmesi, siyasi partilerin artık katliam düzeyinde yaşanan iş cinayetlerine eğilip çözüm üretememesi ve emekçilerin kentlerinde ölümlerin “kader” olduğunu söyleyen siyasal güçlere verilen oyların artması nedeniyle işçi ölümlerinin önüne geçilemediği belirtildi.

Rapora göre en çok iş cinayetinin yaşandığı alanlardan biri olan inşaat sektöründe çocuk, göçmen ve yaşlı emeğini kullanma çalıştırma biçimi olarak mühendisten taşerona uzanan bir yelpazeyi kapsarken memleketin dört bir yanında yaygınlık gösterdi.

Metal sektöründe de 20 işçi yaşamını yitirdi. Mersin’in Akdeniz ilçesinde bulunan Acar Makine Sanayi Fabrikası işçilerini taşıyan minibüse hemzemin geçitte bariyerlerin zamanında kapatılmaması sonucu Mersin-Adana seferini yapan yolcu treni çarptı. KESK Birleşik Taşımacılık Sendikası ve TMMOB Mersin İKK’nın yaptığı açıklamalarda hemzemin yerine alt-üst geçit yapılmasının daha güvenli olduğunu belirtilirken özelleştirme süreciyle hemzemin geçitte çalıştırılan bekçilerin de hizmet alım yolu ile çalıştırıldığı, demiryolu personeli olmadığı ve bu yüzden işin önemi ve tehlike boyutunun TCDD’nin uyarılmasına rağmen gözardı edildiği belirtildi.

Rapora göre çocuk, kadın, göçmen ve yaşlı emeği ölümleri devam ediyor. Mart ayında biri 14 yaş ve altı, ikisi 15.17 yaş aralığında olmak üzere 3 çocuk emekçi can verdi. 13 yaşındaki Resul Yılmaz Adana’nın Seyhan İlçesi’nde tarlaya gübrelemeye giderken traktörün devrilmesi, 15 yaşındaki kır pidecisinde çalışan Hüseyin Demir Ağrı’da bisikletiyle servis yaparken halk otobüsünün çarpması ve 16 yaşındaki Ali Fırat Belder Şanlıurfa’da çalıştığı inşaatın 9.katından düşme sonucu can verdi.

Rapora göre, işçi ölümleri en çok Mersin, İstanbul, Kars ve İzmir'de yaşandı. Mart ayında 12 işçi Mersin'de; 7'şer işçi İstanbul ve Kars'ta; 6 işçi İzmir'de; 5 işçi Kocaeli'nde; 4'er işçi Ankara, Eskişehir, Kırşehir ve Manisa'da; 3'er işçi Bursa, Hatay, Isparta, Konya, Kütahya ve Sakarya'da; 2'şer işçi Adana, Ağrı, Antalya, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri, Muğla, Rize, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ ve Zonguldak'ta; 1'er işçi ölümü ise Adıyaman, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Burdur, Çankırı, Çorum, Edirne, Giresun, Karabük, Kırıkkale, Samsun, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli ve Irak/Erbil'de can verdi

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑