teyap
Bedriye Yıldızeli
Bedriye Yıldızeli

İşçi aileleri talepleri için Ankaradaydı

9 Mayıs 2014 Saat: 00:29
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.399.584.697 kez okunmuştur

Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin, “28 Nisan’ın ANMA ve YAS günü” ilan edilmesi talebiyle başlattığı kampanya dahilinde Ankara'da Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlığı ve TBMM'de grubu bulunan dört partinin yetkilileriyle görüştü.

27 Nisan’da düzenlenen geleneksel “28 Nisan İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü yürüyüşü ve 29. Vicdan ve Adalet Nöbeti”nde açıkladıkları üzere, TC Cumhurbaşkanlığı-TC Başbakanlık-TBMM Başkanlığı ve TBMM’de grubu bulunan 4 siyasi partinin Grup Başkanvekilleri ile görüşmek için Adalet Arayan İşçi Aileleri, oluşturdukları heyetleriyle Ankara'ya gittiler.

Aileler bir süredir change.org’da (http://t.co/FE4zMj9AV8) söz konusu kurumlara hitaben “28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas günü ilan edilmesi” talepli bir imza kampanyası düzenliyordu. Bu kampanya dahilinde de, 22 Nisan 2014 tarihinde ilgili kurumları telefonla arayarak ve iletilen mail adresleri üzerinden de yazılı başvuru yapmak suretiyle 28 Nisan 2014 Pazartesi günü için randevu başvurularını yapmışlar, 24 ve 25 Nisan 2014 tarihlerinde de teyit almak için tekraren ilgili kurumları aramışlardı.

27 Nisan’da düzenledikleri etkinliklerde İstanbul/Davutpaşa, İstanbul/Esenyurt, İstanbul/Özel Doğa Hastanesi, İstanbul/BEDAŞ, İstanbul/Arka Sıradakiler dizi seti, Muğla/Milas-Güllük, Zonguldak/Kozlu, Ankara/Ostim-İvedik ve Van/Bayram Otel’de iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin aileleri olarak belirledikleri 10 kişilik heyetle ziyaretleri gerçekleştirme kararı aldılar.

28 Nisan Pazartesi günü gerçekleştirilen ziyaretler ve yapılan görüşmeler dahilinde yapılan görüşmelerin sonuçları şöyle;

TC Cumhurbaşkanlığı; Almanya Cumhurbaşkanının Türkiye’de olması sebebiyle yoğunluk olduğu ifade edilerek, Halkla İlişkiler Sorumlusu ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Dosya kendilerine teslim edilmiş, yetkili tarafından, en kısa zamanda Cumhurbaşkanına iletilerek geri dönüş yapılacağı ifade edilmiştir.

TC Başbakanlık; Yazılı başvurumuzdan haberdar oldukları beyan edilerek, herhangi bir yetkiliyle ve Başbakan ile görüşme yapmanın olanağının olmadığı tarafımıza iletilmiştir. Başvuru dosyamız teslim alınarak, kayda geçirilmiş ve en kısa zamanda geri dönüş yapılacağı bilgisi verilmiştir.

TBMM Başkanlığı; Yazılı başvurumuzun alındığı, ancak randevu dönüşü yapmadıkları için görüşmenin gerçekleşmeyeceği sözlü olarak beyan edilmiştir.

AKP Grup Başkanvekilliği; Yazılı başvurularımızın alındığı, Grup Başkanvekillerinin uygun olmadığı beyan edilmiş, danışman yetkiliyle görüşme gerçekleştirilmiştir. Dosya teslim edilerek, konuya ilişkin verilen kanun tekliflerinin desteklenmesi istenmiştir. Başvurunun değerlendirileceği, kendilerinin dönüş yapacağı beyan edilmiştir.

CHP Grup Başkanvekilliği; Görüşme Grup Başkanvekili – Milletvekili Akif Hamza Çebi ile gerçekleştirilmiştir. Manisa Milletvekili – Özgür Özel tarafından verilmiş olan kanun teklifi için teşekkürlerimiz iletilerek, dosyamız kendilerine sunulmuştur. Konuya dair tüm siyasi partilerle ortak girişimin sürdürülmesi yönünde beklentimiz ifade edilmiştir. Kendileri de, gereğini yapacakları ve adalet mücadelelerimizi daha etkin destekleyeceklerini ifade etmişlerdir.

MHP Grup Başkanvekilliği; Görüşme Grup Başkanvekili – Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ile gerçekleştirilmiştir. TBMM Başkanlığı’na verilmiş olan kanun tekliflerini destekleme yönünde taleplerimiz iletilmiştir. Dosyamız kendilerine sunulmuştur. Konuya dair tüm siyasi partilerle ortak girişimin sürdürülmesi yönünde beklentimiz ifade edilmiştir. Kendileri de; talebimizi haklı bulduklarını ve değerlendireceklerini ya mevcut kanun tekliflerini destekleme ya da kendilerinin ayrı bir kanun teklifi vermek suretiyle tutum alacaklarını beyan etmişlerdir.

HDP- BDP Grup Başkanvekilliği; HDP ve BDP birleşmesi nedeniyle yoğun programları olduğu yönünde mazeretlerini paylaşarak, Genel Eş Başkan Danışmanı ile görüşme gerçekleştirilmiştir. TBMM Başkanlığı’na verilmiş olan kanun tekliflerini destekleme yönünde taleplerimiz iletilmiş. Dosyamız kendilerine sunulmuştur. Konuya dair tüm siyasi partilerle ortak girişimin sürdürülmesi yönünde beklentimiz ifade edilmiştir. Aynı gün Milletvekili – Ayla Akat Ata tarafından verilen kanun teklifi için teşekkürlerimiz iletilmiştir. Kendileri de; gereğini yapacakları ve adalet mücadelelerimizi daha etkin destekleyeceklerini ifade etmişlerdir.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑