teyap

Sağlık

Başhekim Özür Diledi

Gelen hastaların %60 Darıca dışından yakın ilçeler ve hatta İstanbul'dan gelmektedir.

21 Ocak 2020 Saat: 19:53
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 2.123 kez okunmuştur

Başhekim Özür Diledi
Başhekim Özür Diledi

Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Mustafa Güneş, aşırı yoğunluktan dolayı acil poliklinikte hasta sayısının 2400’e ulaştığına dikkat çekerek 3 katı kapasiteyle hizmet verildiğini bu nedenle zaman zaman meydana gelen aksaklıklar dolayısıyla vatandaşlardan özür diledi.

Başhekim Mustafa Güneş, hastanedeki yoğunluk ve fiziki kapasite nedeni ile bir açıklama yaptı. Güneş açıklamasında şu görüşlere yer verdi; ’Son günlerde tüm Türkiye’de olduğu gibi Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma  acil servisinde de aşırı bir yoğunluk yaşanmaktadır. Acil poliklinik hasta sayılarımız 1400 civarında seyrederken bu sayı son iki ayda 2400 sayılarına ulaşmış bulunmakta ve bunların %70 acil hasta kategorisinde bulunmamaktadır..

Artan yoğunlukta sarı alanda, yeşil alanda, kırmızı alan ve travma poliklinik  yeterli hekim çalışma planı düzenlenmektedir. Acil servisimiz şuan itibarıyla kapasitesinin 3 katı bir kapasiteyle hizmet vermektedir. Yani bir hekim yaklaşık 240 hastaya hizmet vermektedir.

Hekim ve sağlık çalışanları dediğiniz kişilerde insan.. Hepimiz gibi.. Onlarında böyle yoğunlukta  dönüşümlü olarak 5 dk. da olsa dinlenmeye, çay içmeye, bir nefes almaya ihtiyaçları olduğu ve bunun insanı olduğu malumdur.

Gelen hastaların %60 Darıca dışından yakın ilçeler ve hatta İstanbul'dan gelmektedir.

Sorun hekim sayısını artırmak değil, hasta bilincinin gelişmesidir.10 hekimde görev yapsa bu yoğunluğun değişmediği yaptığımız çalışmalarla ispatlanmıştır.

Bakanlık kalite ve verimlilik kriterleri çerçevesinde Acil başvuru oranlarının %20 olmasi gerekirken, bizde bu oran %30'u geçmektedir.

Bu hastane Tüm insanımıza hizmet etmektedir. Suriyelilere hizmet ediyor gibi, mesnetsiz suçlamalar provokasyon kokmaktadır.

Yönetim olarak sorunların bilincinde ve sorunların en asgari seviyede tutarak hizmetimizi devam ettirmeye çalışmaktayız.

Kıymetli halkımıza en iyi hizmeti sunmak en önemli şiarımızdır. Başta fiziki yapı ile ilgili sorunlar olmak üzere bütün sorunların sürekli yönetim toplantılarımızın ana gündemlerindendir.

Böyle yoğunluk içinde bile görevini en iyi şekilde ifa eden hekimlerimizi ve tüm sağlık çalışanlarımızı tebrik eder, hizmetlerdeki aksaklıklardan dolayı da halkımızdan özür diler, saygılarımı sunarım.’’

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑