teyap
Abdullah Rabbani
Abdullah Rabbani

Selamun aleykum,

20 Aralık 2010 Saat: 23:27
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.292.887.033 kez okunmuştur

Ben Abdullah Rabbani… Türkiye’den 16.000 km uzaklıkta; Güney Pasifik okyanusunda ki 400 adadan biri olan FİJİ adasında Rockshan Barney adıyla doğdum. Türkçeyi birkaç yıl önce öğrendim; o nedenle yazılarım da cümleler düşük olabilir şimdiden özür dilerim.

6 yıldır Türkiye de yaşıyorum. Bunun sebebini anlatmak çok uzun bir hikâye, önümüzdeki haftalarda inşallah anlatacağım…

Bu zaman zarfında size ilginç gelen yaşadığım hayatı, ulusal medyada birçok gazete ve televizyon kanalı haber yapmak istedi ama ben hiçbirini kabul etmedim ancak Bizim Darıca Gazetesi sahibi Cüneyt Turesin ile ortak tanıdığım bir dostumu ne yazık ki kıramadım.  

İşte size dünyanın diğer ucundan gelen bir adamın hayat hikâyesi…

Dinlemek ister misiniz?                                 

 

***

 Küçükken maceracı bir ruhum vardı. Fiji de kamıştan sal yapar, okyanusta yüzdürürdüm. Babamdan çok dayak yedim çünkü denizde köpekbalıkları doludur. Küçükken derin düşünmeye başladım. Hayalim nedir? Hayat nedir? Diye…

9 yaşında tek başıma Yeni Zelanda’ya göç ettim. Çok disiplinli biriydim 14 yaşındayken hem okuyup, hem de bir mağazada çalışmaya başladım. Gündüz okul, gece ve hafta sonları iş vardı hayatımda. Çünkü o yaşta hayatım için bir hedef koymuştum. Nedir hedefim?

Bir gün bütün dünyayı dolaşmak…

Farklı ülkelerde farklı ırkta ki insanların gelenek göreneklerini keşfetmek…

Bu düşüncelerle 21 yaşına kadar, çalıştığım parayla bir ev aldım ve üniversitede idim.(Bu hikâyeyi daha sonra anlatacağım.)

Eğitim sürecinde ki öğrenciler için var olan bütün olumsuzluklardan uzak durdum. Çünkü benim hayallerim vardı.

***

Üniversitede genetik mühendisliğini bitirip Yeni Zelanda’da güzel bir işe girdim.

Bu iş hayatım 15 yıl sürdü, çünkü memlekette 65 yaşında emekli olunuyordu ve ben 65 yaşına kadar çalışmak istemiyordum. Çünkü benim bir hayalim vardı. Bu nedenle ticarete başladım.

Bu ticaret benim hayatı anlamamı ve dünyayı gezecek parayı sağladı…

33 yaşındayken ‘dinler’’ ilgimi çekti. Hıristiyan’dım ama kafamda soru işaretleri vardı. Her dini araştıracak, okuyacak ve seçecektim. Hangi din olduğu belli değildi. İslam dini için hep olumsuz şeyler duyuyordum. Üniversite de Teolojiye kaydımı yaptırdım. İslam dini ile ilgili bir kitap okudum. İngilizce kuranı okuduktan sonra  küçükken içimde hissettiğim vicdan sesini keşfettim. 3 yıl içinde çok az uyudum. Toplasan hepsi 80 saat eder. Dinleri anlayabilmek için Hintçe, Arapça, Urduca, Sanskritçe dillerini öğrendim.

Ya Allaha teslim olacaktım ya da aydınlık bir hayattan karanlık bir çukura girecektim.

Hacca gittim ve dönüşte her şeyimi sattım. O parayla küçükken olan hayalimi gerçekleştirmek için dünyayı dolaşmaya karar verdim. Afrika’da 47 ülke dolaştıktan sonra Kuzey Amerika,  Güney Amerika ve Kanada’yı dolaştım. Milenyumda Türkiye dâhil 40 Avrupa ülkesi gezdim. 

141 ülke gezdikten sonra Abdullah Rabbani neden Türkiye’de yaşamaya karar verdi. Bunu öğrenmek için gelecek haftayı bekleyin. 

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Nasıl Müslüman Oldum3 Ocak 2011 Saat: 22:54
Türkiye Benim Kısmetim Oldu27 Aralık 2010 Saat: 23:10
Tüm Yazıları
Yukarı ↑