teyap

Röportaj

20 metrekarelik dükkânda Çin’e meydan okuyor

Bu röportajda konuğumuz Baba mesleği ayakkabı sayacılığını 35 yıldır sürdürmeye çalışan Turgay Atar.

26 Ocak 2011 Saat: 00:56
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 6.999 kez okunmuştur

20 metrekarelik dükkânda Çin’e meydan okuyor
20 metrekarelik dükkânda Çin’e meydan okuyor

Darıca’lı ayakkabı ustası Turgay Atar (44) 20 metrekarelik dükkânında el emeği ile yaptığı çocuk ayakkabıları ile Çin’e meydan okuyor. Baba mesleği ayakkabı sayacılığı 35 yıldır sürdürmeye çalışan Turgay Atar el emeği ayakkabıların imalatında büyük sabır ve dikkat istediğini ancak mesleğini sevmesi nedeniyle hiçbir zaman şikayetçi olmadığını söyledi. Vatandaşlara da önemli bir uyarıda bulunan Atar özellikle Çin ürünü ayakkabıların imitasyon ürün olduğu için çocuklarda ciddi sağlık problemlerinin görülebileceğinin de altını çizdi. 

50 yıldır sektörün içindeler

Bulgaristan göçmeni bir ailenin çocuğu olan Turgay Atar babasının 50 yıldır ayakkabı sayacılığı yaptığını kendisinin ve kardeşlerinin de küçük yaşta yanında bu mesleği öğrendiğini söyledi. Beyazıt Gedikpaşa’da ayakkabı atölyesinde başlayan ayakkabıcılık mesleği daha sonra 1984 yılında Darıca’ya yerleşmesiyle devam ettiğini söyleyen Turgay Atar 1991 yılında açtıkları dükkan ile devam ettiğini belirtti. Sayacılığın ayakkabının mimarı olduğunu belirten Atar; Sayacılık, ayakkabı üretiminde kullanılan derilerin dikiş ve yapıştırıcılarla birleştirilmesidir yani ayakkabı üretiminin en zor, en zahmetli yanı. Fabrikalarda seri üretimin gelişmesiyle birlikte bir çok aşaması bilgisayarlı makinelerle yapılan ayakkabı üretiminde el tezgahında yapılan tek kısım sayacılık. Biz çocuk ayakkabıları üzerinde çalışıyoruz. Bize İstanbul’daki atölyeden her Cumartesi günü deri parçaları gelir biz modele uygun diker tekrar atölyeye göndeririz. Ancak çocuk ayakkabısı deyip geçmeyin. Bir ayakkabının bazı modelinde en az 32 parça yer alır. Özellikle kız çocuklarının ayakkabılar daha renkli, albenisi fazladır daha bir özen ister. İşte biz de onlarca deri parçasını dikiş makinesinde ve elde el emeği göz nuru tek tek birleştirmekteyiz. Günde modeline göre bazen 20 çift bazen de 50 çift ayakkabı yapıyoruz” Dedi.

Baba mesleğimiz bu

Turgay Atar mesleğe başlangıç ve çalışma ortamını şöyle anlattı; “Baba mesleğimiz bu. Bildiğimiz tek iş bu. İlkokul 3’ten beri babamızın gösterdiği bize öğrettiği esnaf anlayışı ile 3 kardeş yolumuza devam ediyoruz. 3’te kazansak 5’te kazansak mesleğimizi severek yaptığımız için bir sorun yok. Zaten işinizi sevmezseniz başarılı olmanız mümkün değil. Çünkü bu meslek büyük özveri ve sabır gerektiriyor. Gün geliyor sabah 08:30’da dükkanımızı açar makinamızın başına geçer gecenin ilerleyen saatlerine kadar ayakkabı parçalarını monte ederiz. Çünkü ekmek aslanın ağzında ama yaptığınız işte kaliteliyse o zaman bir sorun yok.”

Çin malı ürünlere dikkat!

“2008 yılında yaşanan ekonomik kriz ayakkabı sektörünü de etkiledi. 8 ay boşluk yaşadık ama daha sonra yavaş yavaş etkisi azaldı yine eski günlere geri döndük ancak bu seferde Çin malı ürünler sektöre darbe vurdu. Piyasada sağlıksız ayakkabılar çoğaldı. Ayakkabı yapımında malzeme çok önemlidir bizim ayakkabılarımızda tamamen hayvansal ürün kullanılmasına karşın Çin malı ayakkabılarda petrol ürünü kullanıldığı için son derece sağlıksızdır. Ayakta koku yapar ortopedik olmadığı için özellikle çocukların ayaklarında şekil bozuklukları meydana gelir. Ancak halkımız ucuz olduğu için Çin malı ürünleri bir süre denedikten sonra sağlıksız olduğunu anladı ve artık bu ürünlere rağbet etmemeye başladı bizim sektörde bu sayede krizi atlattı diyebiliriz. Bizim yaptığımız el ürünü ayakkabılar çok kaliteli. Sektörde İtalya’dan sonra kalitede ikinci sırada yer alıyoruz bu nedenle ürettiğimiz ayakkabılar Avrupa nın bir çok ülkesine ihraç ediliyor. Bu da bizi oldukça gururlandırıyor.

Allah kısmet ettiği sürece, elimiz tuttuğu gözümüz gördüğü sürece bu mesleğimizi devam ettirmek istiyoruz.”

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

BİZİM DARICA - Darica Haberleri - Darica Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑