Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Doğmak, yenilenmek ve yaşamak

22 Ekim 2012 Pazartesi Saat 17:46

Doğum gününün gelmesini büyük bir heyecanla aylar evvelinden bekleyen otuzlu yaşların başında bir kız çocuğu olarak yazıyorum bu yazımı. Kimileri bu telaşımı şaşkınlıkla karşılıyor, kimileri de hayatın içindeki onca şeyin yanında lüzumsuz bir uğraş vermek olarak tanımlıyor belki de. Ama bence bir insanın kendisinin veya başkasının doğum günü için heyecanla bekliyor olması mutluluk verici bir durum.

***

Doğmak mucizevî bir şey, yaşamda ilerlemek ise bir mucizenin hayatta kendine yer bulması demek. İnsanoğlu zaman geçtikçe elindeki mucizeleri kaybetmiş bence ve şimdi belki de tek mucizemiz dünyaya yeni bir hayat armağan etmek. Bana kalırsa eskiden daha masalsıydı dünya denen bu yer. O yüzden doğduğumuz günler için kutlamalar yapmak bence hayatımızda yaptığımız en anlamlı şeylerden biri.

***

Doğum günlerimizi sevdiklerimizle, etrafımızda, hayatımızın içinde olmasından mutluluk duyduğumuz insanlarla kutlamak kendimize verdiğimiz değeri de gösteriyor bence. Ayrıca hem anılara, yaşanmışlıklara duyduğumuz bağlılık ve saygı, hem bizi büyütürken onca sıkıntıya katlanan annemize gösterdiğimiz minnettarlık, hayatımıza verdiğimiz değeri bir kere daha hatırlamak demek. Keşke herkes bu günleri büyük bir şölen havasında karşılasa, keşke herkesin içi o gün bilmedikleri büyük bir mutlulukla dolsa, bir heyecan sarsa bedenini ve yeniden doğmuşçasına bir saflık ve temizlikle devam etse kalan günlerini yaşamaya…

***

Ne yazık ki doğum günlerini kutlamayan insanlar var hayatta. Hayata geldikleri için mutlu olmadıklarını düşünüyorum ben onların. İçlerini karartıp, hayatın yorucu ve zorlu taraflarına hapsetmişler gibi geliyor benliklerini. Bir de seksenlerindeyken bile doğum günü kutlaması yapabilenleri görüyorum; onlarsa sanki hep mutlu olmuşlar,  hep minnettarlar ve hep yaşadıkları ile gurur duymuşlar, sevmişler, sevilmişler sanki. Kim hayatın hep güzel tarafında yaşıyor, renkli bahçelerinde dolaşıyor ki. O bahçelerden çıkıp karanlık sokaklara dalmıyor muyuz hepimiz? Ama oradan çıkmak için çaba sarf ediyoruz ve bu zamanlarımızda bizi gerçekten sevenler hep yanımızda oluyor. Doğum günlerimizi kutlamak işte o hep bizim yanımızda olan insanlar için de mutluluk kaynağı. Hayata getirdikleri güzelliğe bir kere daha bakıp gurur duyuyorlar, yaptıkları en iyi şeyin belki de o olduğunu düşünüyorlar, aile olmanın verdiği sıcaklığı kalplerinde tüm yoğunluğu ile hissediyorlar.

***

Herkes kutlasın hayatındaki her yeni adımı, her yenilenmeyi, her doğumu… Sessiz sokaklardan, cıvıltılı bahçelere geçmenin anahtarını, ruhlarının derinlerinde bulsunlar ve kendileri için sevinsinler, onlara sahip olanlar için sevinsinler. Bir şeyler için sevinebilme yetilerini kaybetmesinler!

Bu yazı toplam (938) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?