Yükleniyor...
19 Aralık 2018 Çarşamba

ARŞİV

 

Spor Haberleri

Yazarlar

VEFAT HABERLERİ

Yaşar Tekin Sümer

Yaşar Tekin Sümer

10 Mayıs 2018 Perşembe
Hacı Osman Bayramoğlu

Hacı Osman Bayramoğlu

20 Nisan 2013 Cumartesi
Kazım Tayfun Emre

Kazım Tayfun Emre

30 Ağustos 2012 Perşembe
Hacı Hüseyin Tüter

Hacı Hüseyin Tüter

30 Temmuz 2012 Pazartesi
Hüseyin erestin

Hüseyin erestin

11 Haziran 2012 Pazartesi
Bedriye Yıldızeli

Bedriye Yıldızeli

bedriyeyildizeli@gmail.com

Şimdi ‘Sen Türkiye Değilsin’ demenin zamanıdır

24 Eylül 2012 Pazartesi Saat 22:03

AKP'de 30 Eylül'de yapılacak olan 4. Olağan Büyük Kongresi hazırlıkları tüm hızıyla sürerken, kongreye ilişkin haberler de gündemin ilk sıralarına yerleşti. Kongre süreci ile bağlantılı kimi haber ve yorumlar, AKP'nin yoluna ilişkin mesajlar vermesinin yanı sıra ciddi bir sıkışma yaşandığını da işaret ediyor.

Kongre için yurtiçinde ve yurtdışındaki davetliler için davetiyeler bir süre önce gönderildiği öğrenilirken, 100 civarında yabancı davetli katılımının beklendiği belirtilen haberlerde, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin isimleri öne çıktı. Kongre hazırlıklarıyla ilgili soruları yanıtlayan AKP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, "yabancı konuklardan yoğun talep var. Başbakanımız son kez aday olacağı için bu kongre bizim için çok önemli" dedi.

Barzani'nin AKP Kongresi'ne katılımı AKP'nin Kürt açılımı için önemli bir gösterge

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw internet sitesinde geçtiğimiz gün yayımlanan bir haber, Barzani'nin AKP Kongresi'ne katılacağı yönündeki iddiaları güçlendirdi. Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) yetkililerine dayandırılan haberde, Barzani'nin 16 Eylül tarihinde çıktığı ve bir dizi Avrupa ülkesini kapsadığı belirtilen yurtdışı gezisinin Türkiye'de sonlanacağı, Barzani'nin Türkiye ziyaretinin amacının AKP kongresine katılmak olduğu belirtildi.

AKP-Barzani ortalığı açısından önemli bir gösterge olduğu tartışılmaz olan bu katılımın Anayasa öncesine denk gelmesi de AKP'nin Kürt açılımının neye benzeyeceği konusunda ipucu verdi.

AKP Kongresi dış politikada sıkışmışlığın da ifadesi...

Kongre ile ilgili hazırlıklar sürerken, 25 Eylül günü başlayacak olan 67. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısına katılmak üzere New York'a gitmeye hazırlanan Erdoğan'ın bir son dakika kararıyla programını iptal ettiği, Genel Kurul’da Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil edeceği basına yansıdı. Erdoğan, AKP Kongresi'ne hazırlanmak için geziden planlanandan iki gün önce dönmeye karar verdiği söylenen Erdoğan'ın, dün yola çıkması gerekirken ani bir kararla programını iptal ettiği öğrenildi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, "Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılma amacıyla New York’a yapacakları ziyareti, AKP 4. Olağan Büyük Kongresi'yle ilgili çalışmalar ve program yoğunluğu nedeniyle iptal etmiş bulunmaktadırlar" denildi.

AKP'den yapılan resmi açıklama bu olsa da, BM Genel Kurulu'na ilk olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılmasının planlandığı fakat Gül'ün kulak rahatsızlığı nedeniyle programının iptal edilip onun yerine Türkiye'yi Başbakan Erdoğan'ın temsil etmesine karar verilmesine rağmen, temsil düzeyinin Dışişleri Bakanına kadar inmesi dikkat çekti.

Erdoğan'ın bu kararı almasında etkili olduğu söylenen üç faktörden biri olan, "son zamanlarda artan terör olayları nedeniyle uzun bir süre Türkiye'den ayrılmanın doğru olmadığı" düşüncesinin önemli bir etken olduğu, ikinci faktörün ise, AKP Kongresi'ne devlet başkanı ve başbakan düzeyinde katılımın çok olması nedeniyle Erdoğan'ın çalışmalara verdiği önem olduğu söyleniyor. Üçüncü ve önemi açısından son sıraya yerleştirilen, "BM Genel Kurulu'na devlet başkanı düzeyinde katılımın az olması" gerekçesinin ise aslında ilk sıraya yerleştirilmesi gerekiyor.

Geçtiğimiz Salı günü yani 18 Eylül günü ön toplantı trafiğiyle birlikte "resmi" olarak başlayan BM Genel Kurulu toplantıları, Genel Kurul'un gündeminin seyrini belirliyor. Süregelen ve kritik isimlerle programlanmış toplantıların, Genel Kurul gündeminin seyrini belirlemek için yapıldığı açıkken, bu süreçte AKP'nin bir ağırlığa sahip olmadığı gözleniyor. Dış politika hamlelerini Suriye'nin işgaline bağlamış olan AKP'nin, Genel Kurul'da Suriye'nin çeşitli başlıklarda gündeme geleceğini ama açık bir toplantının konusu olmayacağı yönünde gelişmelerden rahatsız olduğu da yapılabilecek tahminlerden biri oluyor.

Dış siyasette sıkışan ‘Yeni Osmanlıcı’ AKP’nin; Ergenekon, KCK, Devrimci Karargah, Balyoz ve Oda TV davaları isimleriyle anılanlar başta olmak üzere, iktidarı süresince devam eden pek çok yargılamada hukuki değil kurmaca siyasal davaları ihtiyacına gore yönettiği  açıktır. En temel evrensel hukuk kurallarının bile uygulanmadığı özel mahkemelerde süren bu davaların hukuki meşruiyetleri yoktur.

Cuma günü açıklanan kararla, AKP’nin, iktidarı boyunca süreklileştirdiği, yargı eliyle toplumu baskı altında tutma stratejisinde yeni bir aşamaya geçilmiştir. Bu kararın yakın geleceğimizde önemli siyasal sonuçları olacağı açıktır. Dış politikada olduğu gibi içeride de sıkışan, halk desteğini yitirmeye başlayan AKP iktidarının çıkarları gözetilerek verilen bu karar, İkinci Cumhuriyet iktidarını kurtarmaya yetmeyecektir.

Bu yazı toplam (971) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?