Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Son Kupa

21 Mayıs 2012 Pazartesi Saat 21:19

Tarih 15 Haziran 1983. Gazetede ilginç bir haber: “Çin’de bir horoz yumurtladı”. Gazete haberin detayında horozun yumurtlamadan önceki garip davranışlarından ve olağandışı büyüklükteki yumurtasından bilgiler veriyor. Bir başka sayfada, Türkiye’de belli bölgelerde uygulanan 6 saatlik elektrik kesintilerinden ve esnafın nasıl zor duruma düştüğünden bahsediliyor. Mümtaz Soysal’ın köşe yazısında bir açıklama dikkat çekiyor: “Yurtdışında olan Mümtaz Soysal’ın yazısı elimize ulaşmadığı için yayımlayamıyoruz. Özür dileriz.”***

15 Haziran 1983 tarihli gazeteyi o gün okuyanlar için en ilginç haber, herhâlde “yumurtlayan horoz” olmuştur. Bugün o gazeteyi okuyunca farkettim ki, gazete baştan aşağı tuhaf ve ilginç haberlerle dolu. Altı saatlik elektrik kesintisinden tutun da, yazısı gazeteye ulaşamayan köşe yazarına, tüketicinin korunması seminerinde tüketicileri kimsenin temsil etmemesinden, o günkü adıyla Federasyon Kupası’nda yani Türkiye Kupası’nda final maçının radyodan naklen yayınına kadar tuhaflıklar silsilesi.

***

Şükürler olsun ki, o günden bugüne ülkemiz çok yol aldı. Her alanda çağdaş standartlar yakalandı. Bir konuda ilerleme sağlanamadı. Fenerbahçe o gün kazandığı Kupayı 29 yıl boyunca bir daha kazanamadı. Allahtan geçen hafta bu şanssızlık kırıldı da, ülke olarak gelişimimizi her alanda sürdürmüş olduk.

***

Futbol ilginç bir oyun. Bazen boş kaleye girmeyen top, olmayacak pozisyonda gol olur. Taraftar olmaksa en zorudur. Rakip takımı tutanlara bir türlü anlatamazsınız şanssızlığınızı. Onlar takımınızla dalga geçtikçe sizin sinirleriniz yıpranır. Futbolla ilgisi olmayanlar bu durumu şu şekilde empati yapabilirler. Sevgilinizin üniversite sınavını ya da iş sınavlarını bir türlü kazanamamasını tüm arkadaşlarınızın dalga konusu yaptığını düşünün. İşte öylesine zordur, bir kupaya 29 yıl hasret kalmak.

Bu yazı toplam (995) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 1 )

Nice 29 Yıllara
Futbol sevmeyen birisi olarak taraftarların (holiganların)bu takım aşkını hiç anlayamadım. Bu günlerde memur maaşlarının önümüzdeki bir yılı için görüşmeler yapılıyor. Şu taraftarlık aşkı, merakı memur sendikalarında olsa memur maaşları konusunda epey yol alınırdı sanırım. Yada yap boz tahtasına dönen milli eğitimimiz için aileler, holiganların gösterdiği tepkinin yarısını gösterebilse... neyse, size kupanızla birlikte nice mutlu günler, yıllar..
gate22 Mayıs 2012 Salı Saat 08:27

| 1 |