Yükleniyor...
Prof.Dr.  Alaeddin Bobat

Prof.Dr. Alaeddin Bobat

bizimdarica@gmail.com

Tüketici Hakları-5 : Bankacılık Sektörü-IV

20 Şubat 2012 Pazartesi Saat 23:06

Bankaların tüketicilerden çeşitli adlar altında ama daha çok “hesap işletim ücreti” adı altında kestikleri ücretlerin hukuksal ve yasal olmadığı hem tüketici hakem heyetleri hem de mahkemelerce birçok kez kanıtlandığı halde, bankalar bu kesintileri yapmaya devam etmektedirler. Oysa, yasalarımıza göre hakem heyetleri ve mahkemelerin kararlarını uygulamamak ya da ayak oyunları ile hukuku arkadan dolanmak suçtur. Bu suçu işleyenler hakkında yasal olarak savcılığa suç duyurusunda bulunulabileceği gibi iadesine karar verilen ücretler için doğrudan icra işlemi başlatılabilir. Hatta, bir yıl boyunca ücret kesmeyip ikinci yıl aynı işleme devam eden bankalar için tazminat davası da açılabilir.

Peki ama, bankalar kestikleri ücretler konusunda neden bu kadar ısrar etmektedirler?

Nedeni aslında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK)’nun Aralık 2011 tarihli raporunda yer almaktadır.

 

BDDK Raporu

 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Aralık 2011 “Türk Bankacılık Sektörü Genel Görünümü Raporu”na göre, 2011 yılında bankaların faiz dışı gelir kalemlerinde yer alan bankacılık hizmet gelirleri ile kredilerden alınan ücret ve komisyonlardan elde ettikleri gelir 2010 yılına göre yüzde 18,9 oranında artarak 17 milyar 107 milyon TL olmuştur. Komisyon, ücret ve hizmet gelirlerinin bankaların toplam gelirine oranı son 1 yılda % 13,8’den % 14,5’e yükselmiştir.

Bankaların hizmet gelirleri ile kredilerden alınan ücret ve komisyonlarda 1 yılda 2 milyar 717 milyon TL artış yaşanmıştır. Bu artışın 518 milyon TL'sini kredilerden elde edilen ücret ve komisyonlar oluşturmuştur.

Bankacılık sektöründe ücret, komisyon ve bankacılık hizmet gelirleriyle işletme giderlerini karşılama oranı son 1 yıllık dönemde yüzde 60,9’dan yüzde 65’e yükselmiştir.

Kısacası bankaların işletme giderlerinin %65’i vatandaşın cebinden çıkmıştır.

 

Bankalar bu gücü nereden alıyor?

 

2000’li yıllarda yaşanan ekonomik krizi anımsayanlar, ülkemiz ekonomisinde bankaların ne kadar önemli bir yer tuttuğunu iyi bilirler. Hoş, ekonomik kriz yaşanmamış olsa bile bankalar ekonominin hem itici gücü hem de önemli bileşenidirler. İşgücü yaratmada ve ekonomik kalkınmada bankaların rolleri azımsanmayacak ölçüdedir.

Bu güç sayesinde bankalar gelmiş geçmiş tüm iktidarlar döneminde istediklerini elde etmiş ve hak-hukuk-yasa-yönetmelik gibi “gereksiz(!)” ayrıntılara takılmamışlardır. Tüm iktidarlar da bankaların bu haksız uygulamalarına kesin çözüm getirmekten özellikle kaçınmışlardır. Bu nedenlerle gerek işlemlerden kesilen ücretler gerekse kredi kartı ve diğer uygulamalardan alınan haksız komisyonlar hala devam edebilmektedir.

Bir başka yol

Bireysel olarak bankaların vadesiz hesaplardan kestikleri ücretler için tüketici hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleri dışında başvurulabilecek bir birim de Türkiye Bankalar Birliği’nde oluşturulan “Müşteri Şikâyetleri Hakem Heyeti”dir. Bu heyete internet aracılığıyla (www.tbb.org.tr) başvurulabilmekte ve işlemler için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Ancak, özellikle bankaların tüketici hakem heyeti ve mahkeme kararlarını uygulamadaki ayak oyunları ya da isteksiz davranmaları durumunda bu yolu kullanmanız önerilir.

Bu yazı toplam (1587) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?