Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

Kültürlü kentin Kültürsüz konseyi

23 Haziran 2010 Çarşamba Saat 07:51

Dünümüz, bugünümüz ve yarınımızda geçerli olan, olmaya devam eden ve olacak olan geçer bir teori düşünce çapı itibariyle küçük insanların kişilerle, orta insanların olaylarla, büyük insanların fikirlerle ilgilendiğini söyler. Dilimizin esnekliği göz önüne alındığında kişilerin birbirini çekiştirmesi gerçekten de kötü bir durumdur. Kaldı ki dedikodu denilen illet yüzünden toplumun çekirdeğini oluşturan ailelerin birer, birer yıkıldığına da tanık olunmuştur.

Gebze Kent Konseyi üzerine ne düşündüğümü, neyin eksik olduğunu ve içinde yer alanların nasıl belirlenmesi gerektiğini çoğu platformda sesli olarak da ifade ettim. Örneğin AKP Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar’ın kısa süre önce gerçekleştirdiği, basının Gebze bölgesi üzerine görüş, düşünce ve önerilerini sözlü olarak almayı hedeflediği toplantısında ifade ettim. Bu kent konseyinin öncelikle kültür ayağı eksik. Şöyle bir etrafınıza bakın. Sadece şahsımın da üye olarak içinde yer aldığı BİLKAR değil Armada Tiyatro Topluluğu, Nefes Müzik Eğitim Merkezi, Gebze Musiki Topluluğu, İLKÇEV gibi yapılanmaların kültür, sanat, edebiyat adına bir şeyler yaptığı ve ürettiğini görürsünüz.

Gazetemizin sayfalarında sadece üyesi olduğum BİLKAR’ın değil diğer benzer yapılanmaların çalışmaları da alabildiğine geniş yayınlanıyor. Zaten aksi bir tutum ve davranış, yani bu konuda her tür işbirliğine kapalı bir yapı, BİLKAR’ın duruşuna, felsefesine, teorisine ters.

Gebze Kent Konseyi kurulurken olması gereken bu tür yapıları bir şekilde bir araya getirip içlerinden bir temsilciyi kendilerinin belirlemesi kaydıyla Kent Konseyi içine katmaktı. Artık o toplantıda tüm benzer yapılanmaların temsilcileri konseye kimi uygun görürse, onu önerirdi.

Konseyde bir diğer önemli eksiklik, basın.

Buradan, “Toplantıları basına açık ve bir şekilde yer alıyor” olası karşı yanıtı çıkmamalı. Konsey tüm basına çağrıda bulunarak kendi aralarında konsey için bir üye önermeleri girişiminde bulunmalıydı.

Ve üzerine özellikle vurgu yaparım ki konseyde farklı zümreleri temsilen yer alan her bir birey de gözlemim o ki yanlış bir yöntemle belirlenmiştir. Sanki birileri, “Şu kanattan da birileri olsun ama illakin benimle uyumlu olsun. Pürüz çıkmasın” tarzı bir yaklaşım ile konseyin üyelerini belirlemiştir.

Örneğin bence önemli olan konseye başkanlık yapan İbrahim Güngör’ün nerede oturduğu değildir. Şayet sanayiyi temsilen orada yer alıyorsa, kendisini ilçemiz geneli sanayicilere açık bir toplantı ile sanayiciler seçmeliydi. Güngör’ü ve diğerlerini. Aksi bir tutum ve davranış meseleyi alabildiğine kişiselleştirmektir.

Ya da kişiselleştirdiğimi varsayalım ama önyargı olacağından dolayı bu sefer isim vermeyeceğim. Kendi asli alanında ne kadar başarılı olduğu sorgulanır kimi kişiler de konseyde yer almaktadır. Umarım aynı tutum ve davranışları konseyde de tekrarlamazlar.

Son bir not olarak, konseyin ilk toplantısında yer almadım. O toplantıda Gebze Sendikalar Birliği sözcüsü ve Çelik-İş Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç söz almış. Kaymakamımız Salih Karabulut’a konseyin ilçemiz üzerine alacağı kararların hayata geçmesi olasılığını, etki gücünü, yaptırım gücünü sorgulamış. Ve umarım konseyin hür iradeyle kentimizin önünü açacak fikirleri, projeleri ve yaptırım gücü vardır.

Ve son olarak bir şey daha umarım ki bu konsey Avrupa Birliği sevdası ile yanıp tutuşulan ülkemizde düz mantıkla, salt o amaçla, göstermelik kurulmuş bir konsey olmasın. Şayet o düşünce üzerinden kurulduysa şekilcilik ve görüntüden öteye gitmeyecektir. Bu sefer kişisel eleştirim olumlu ama yine isim vermeyeceğim. Konseyde yer alan bir takım kişilerin varlığının konseyin böylesine bir konuma bürünmesine göz yummayacağını diliyor, umuyor ve öngörüyorum. Başka da bir şey demiyorum.

Bu yazı toplam (1096) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?