Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Snooker

12 Nisan 2011 Salı Saat 12:48

Hayatın adaleti yoktur. Kimine hiçbir sorumluluk yüklemez iken, kimine nefes aldırmaz. Hayatın adaletinin olmaması mutlu olamayacağınız anlamına gelmez. Bazen alıp başınızı bir yerlere gitmek, bazen hiçbir şey almadan mağaza gezmek, bazen de snooker maçı izlemek sizi hayata bağlar.

Önceki hafta sonu Snooker Çin Açık Turnuvası vardı. Finali genç oyuncu J.Trump ve tecrübeli oyuncu, buz adam M.Selby oynadı. Muhteşem bir çekişmenin ardından gençlik ateşi kupaya uzandı. Büyük bir zevkle izledim.

Anlatılanlara göre, 19. yüzyılın sonu. İngilizler Hindistan’ı sömürmekle meşguller. İngiliz ordusunun subayları klasik bilardo oyununa bir alternatif geliştirirler.  Bilardonun bildiğiniz çat-pat seslerini duymayacağınız bir türü. 22 adet renkli topla oynanan renkli bir oyundur. Adına da askeri bir terim olan SNOOKER derler. “Önüne geçmek, zorluk çıkarmak” anlamına  gelir.

Snooker ilginç bir oyundur. En ufak bir konsantrasyon kaybı, yanlış bir tercih, şansınızın o gün sizi terketmesi oyunu kaybetmenize neden olur. En ufak hatanız anında cezalandırılır. Başarı için zeka ve beceriyi aynı anda kullanmanız gerekir. Kişisel karakteriniz oyununuza yön verir. Snooker, hayata o kadar çok benzer ki! Her hatanın bir bedeli olduğu gibi, 19 oyun (eskiden 35) üzerinden oynanan maçlarda her oyun (frame) yeni bir şanstır sizin için.

 …

Ayrıca, diğer tüm spor dallarının aksine, bu spor dalında rahat bir kıyafet değil, oldukça resmi bir elbise giymek zorundasınız. Hatta, papyon takmak zorunludur. Oyuncular o elbiselerle bazen masa başında şekilden şekle girerler. Takım elbise ile bilardo oynadığınızı hayal edin, tasavvurunuzu ikiyle çarpın.

Favorim, en çalkantılı hayatı ve hızlı oyun stiliyle snooker dünyasında "Roket" takma adıyla bilinen Ronald Antonio "Ronnie" O'Sullivan. 16 yaşında profesyonel olmuş. Profesyonel olduktan sonra yaptığı ilk 38 maçı kazandı ki bu rekor hala geçilemedi. Mükemmeliyetçi ve değişken kişiliği ile, eğer bu gezegende nev-i şahsına münhasır biri varsa, O kesinlikle bu adamdır.

Snooker Dünya Şampiyonası 16 Nisanda başlayacak. Futboldan bıktığınız, dışarı çıkmaya üşendiğiniz, arasıra “Vaavvvv” diyerek izleyebileceğiniz muhteşem bir şampiyona. Kaçırmayın. Snooker izlerken, hayatın sizden götürdükleri karşılığında verdiklerini bulacaksınız!

 

Bu yazı toplam (1309) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?