Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Kırmızı halı

21 Şubat 2011 Pazartesi Saat 20:00

“Nina (Natelie Portman): Siyah Kuğu'yu da oynayabilirim.

Thomas (Vincent Cassel): Buradaki 4 yıllık dans hayatında takıntılı gibi adımlarını ölçerek attığını izledim, ama kendini kaybettiğine hiç şahit olmadım. Hiç. Nedir bu kontrol çılgınlığı?

Nina (Natelie Portman): Kusursuz olmak için”. (Siyah Kuğu / Black Swan Filminden).

2011 Oscar ödüllerine çok az bir zaman kaldı ve herkes ödülleri merak ediyor. Bu yıl, 27 Şubat’ta James Franco ve Anne Hathaway’in sunacağı 83. Akademi Ödülleri töreni, Hollywood Kodak Tiyatrosu'nda gerçekleştirilecek. “Başka derdimiz mi yok?” diyenler olabilir. İnanın bana tek derdimiz bu olduğu zaman dünyanın en mutlu insanları olacağız.

Akademi Ödülleri, bilinen adıyla Oscar, dünyadaki en prestijli film ödülleridir. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) tarafından 1929'da Los Angeles'da verilmeye başlanmıştır. Ödülün orijinal ismi Academy Award of Merit olmasına rağmen ödüle neden Oscar denildiği tam bilinmemektedir. Bir söylentiye göre, Bette Davis'in heykelciği ilk kocası Harmon Oscar Nelson ile özdeşleştirmesi sonucunda; başka bir söylentiye göre ise, Akademi'nin kütüphanesinde görevli Margaret Herrick'in heykelciği amcası Oscar'a benzetmesi ile ödülün adı Oscar olarak kalmıştır.

Bir filmin Oscar'a aday gösterilebilmesi için 40 dakikadan uzun olması, ABD-Los Angeles sınırları içinde en az bir sinemada paralı gösteriminin gerçekleşmiş olması ve gösterimin en az bir hafta sürmüş olması şartı aranır. Bugüne kadar 11 dalda birden olmak üzere en fazla ödül kazanan üç film olmuştur: Ben-Hur (1959), Titanic (1997) ve The Lord of the Rings: The Return of the King (2003).

2011 adaylarına gelince, Jürinin her yıl şaşırtmayı başarabildiğini göz önünde bulundurursak sürprizlere açık olmak gerek. Ancak, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Siyah Kuğu (Black Swan) filmindeki rolü ile Natalie Portman’a gitmezse şaşırtmaktan ziyade haksızlık etmiş olurlar. Uzun zamandır böyle bir oyunculuk performansı izlememiştim. Filmde “Nina” rolündeki Natalie Portman gerçekten kusursuzdu.

Siyah Kuğu filmi aynı zamanda En İyi Film Ödülü için kişisel favorimdir. Ancak, bu konuda Jüri Sosyal Ağ (The Social Network)’dan yana tercih kullanabilir.

Kanaatimce, En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü ise gerçek bir hikayeye dayanan Zoraki Kral (The King’s Speech) filminde İngiltere Kralı VI.George’un kekemelik sorununu başarılı bir şekilde “Bertie” rolünde oynayan Colin Firth alacaktır. Burada jüri üyeleri dahil kimsenin bir sürpriz beklediğini sanmıyorum, çünkü alternatif aday yok, biraz da mecburlar.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülüne de özellikle değinmek istiyorum. Burada sürpriz, Zoraki Kral (The King’s Speech) filmindeki “Lionel” rolüyle Geoffrey Rush’ın ödülü alamaması değil, Dövüşçü (The Fighter) filmindeki “Dicky” rolüyle Christian Bale’in alması olur. Ancak, Jüri varlığını hissettirmek için büyük olasılıkla hak edeni değil tribünlere oynayanı seçecektir.

Son olarak, En İyi Yönetmen Ödülü için bir yorum yapmak gerekirse, Christopher Nolan’ın aday gösterilmemiş olmasını Jüri’nin Coen Kardeşlere bir kıyağı şeklinde yorumluyorum. En büyük merakım ise, kendilerini Başlangıç (Inception) filmini ödüllendirmek mecburiyetinde hissedecekleri için Jürinin nasıl bir çıkış bulacağı?

Film izlemek, sizi kusursuz kılmaz ama zincirlerinizi biraz gevşetmenize yardımcı olur. İyi Seyirler!!!  

Bu yazı toplam (2120) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?